Գազի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողով կստեղծվի 02/26/2014   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 75 «կողմ», 3 «դեմ» և 30 «ձեռնպահ» ձայներով քիչ առաջ ընդունեց քաղաքական մեծամասնության կողմից առաջարկված «Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը:
Որոշմանը դեմ քվեարկեց «Ժառանգություն»ը, ձեռնպահ՝ «Բարգավաճ Հայաստան»-ը:
Ինչպես քվեարկությունից առաջ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը, ԲՀԿ-ն ակտիվորեն կմասնակցի հանձնաժողովի աշխատանքներին: «Բայց, քանի որ, չեմ թաքցնում, մենք ունենք այդուհանդերձ որոշակի զգուշավորություն և մտահոգություն իրական նպատակների հետ կապված, կքնեարկենք ձեռնպահ», -ընդգծեց նա:
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ հայտարարեց, որ այս հարցով բուռն քննարկումներից հետո ՀԱԿ խմբակցությունը արձանագրում է, որ գազի բնագավառում այս ուսումնասիրության հետ կապված չորս ոչ իշխանական խմբակցությունների նախաձեռնությունը, ըստ էության, պսակվել է հաջողությամբ:
«Մենք մեկ կարևոր վերապահումով, որը վերաբերվում է դռնփակ նիստերին, այնուամենայնիվ ընդունում ենք, որ ստեղծված է մի գործիք, որը թույլ կտա մեզ ուսումնասիրել ճշմարտությունը այս հարցում: Մենք քվեարկելու ենք կողմ, ինչպես նաև հայտնում ենք, որ մասնակցելու ենք այս հանձնաժողովի աշխատանքներին»,-ասաց նա:

Большинство депутатов парламента Армении проголосовало за создание временной комиссии по изучению “газового вопроса” 02/26/2014   13:06  |  Лента новостей
Парламент Армении сегодня проголосовал за инициированный парламентским большинством проект решения о создании временной комиссии по изучению деятельности системы газопоставок Армении. За инициативу проголосовали 75 депутатов, против – 3, и 30 депутатов воздержались.
Против решения проголосовали “Наследие”, а “Процветающая Армения” воздержалась.
Как отметила перед голосованием секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, ППА будет активно участвовать в работе комиссии. “Не скрою, однако, что у нас есть некоторые опасения на счет истинных целей, посему мы воздержимся“, - пояснила она.
Руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян заявил, что после бурных дискуссий по этому вопросу фракция констатирует, что инициатива четырех непровластных политических сил парламента по изучению “газового вопроса”, по сути дела, увенчалась успехом.
“Мы с одной лишь оговоркой, которая касается проведения заседаний комиссии за закрытыми дверями, согласны с тем, что создан некий инструмент, который позволит нам пролить свет на истину. Мы проголосуем “за”, а также заявляем, что примем участие в работе комиссии”, - сказал перед голосованием Л. Зурабян.