Քիչ ուտելու բանալին լռությունն է. Ամերիկացի մասնագետներ 02/25/2014   13:25  |  Առողջություն
Մշտական մտահոգություններն ու սթրեսը մարդուն դրդում են ուտել ավելի շատ, քան օրգանիզմին անհրաժեշտ է էներգիայի վեարտադրման համար: Այդ մասին տեղեկացնում է «ЕВРОСМИ»-ը:
Աղբյուրի համաձայն՝ սթրեսը մարդուն ստիպում է ուտել ճարպոտ և անառողջ սնունդ, ինչն էլ նպաստում է ավելորդ կիլոգրամների ավելացմանը:
Ամերիկացի մասնագետների կարծիքով՝ ախորժակը «լռեցնելու» և ավելորդ կալորիաներ չընդունելու համար անհրաժեշտ է ավելի հաճախ լինել լռության մեջ: Շատերն անգամ չեն նկատում անընդմեջ աղմուկը, քանի որ սովորում են դրան։  Սակայն նյարդային համակարգը և ուղեղը շարունակում է արձագանքել աղմուկին, իսկ աղմուկից առաջացած լարվածությունը նպաստում է շատ ուտելուն:
Այսպիսի եզրակցության են եկել մասնագետներն՝ ամերիկացի կանանց շրջանում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում: Համաձայն արդյունքների՝ կանայք, ովքեր աշխատում են աղմկոտ գրասենյակային պայմաններում, օրական օգտագործում են 65-70 գրամ ճարպ ավելի, քան իրենց այն գործընկերները, ովքեր աշխատում են հանգիստ մթնոլորտում:
Գիտնականները պարզել են ոչ միայն շատ ուտելու պատճառները, այլև խնդրի լուծում են առաջարկում:
Բժիշկները խորհուրդ են տալիս աշխատանքից հետո  կազմակերպել «լռության պահեր» և որոշակի ժամանակ անցկացնել լռության և հանգստան մեջ:
Ըստ մասնագետների՝ այդպիսի լռության պահերը նպաստում են հոգեբանական լիցքավորմանը և նվազեցնում սթրեսի ազդեցությունը օրգանիզմի վրա։

“Пауза тишины”: Ученые нашли способ побороть склонность к перееданию 02/25/2014   09:14  |  Здоровье
Постоянные переживания и стресс провоцируют человека съедать больше продуктов, чем нужно организму для выработки энергии, передает  «ЕВРОСМИ». По информации издания, что стрессовые факторы заставляют человека потреблять жирные и вредные продукты, что способствует быстрому набору лишних килограммов. Психологи из университета штата Пенсильвания (США) нашли способ побороть склонность к «заеданию» стресса.
По мнению американских специалистов, чтобы умерить аппетит и не потреблять лишние калории, человеку нужно чаще находиться в тишине. Многие даже не замечают обстановку постоянного шума, поскольку привыкают к ней. Но нервная система и головной мозг продолжают реагировать на шумовые раздражители. Напряжение шумами провоцирует людей на переедание.
Такой вывод специалисты сделали после исследования, проведенного среди американок. Согласно результатам, женщины, которые работают в условиях шумного офиса, каждый день потребляют на 65-70 граммов жиров больше, чем их коллеги, которые трудятся в спокойной атмосфере.
Ученые не только нашли причину переедания, но и решение проблемы. Медики советует после работы организовывать себе «паузы тишины» - провести некоторое время в тишине и спокойствии. По словам специалистов, такие беззвучные паузы способствуют психологической разрядке и снимают последствия стрессового влияния на организм, пишет  «ЕВРОСМИ».