Վլադիսլավ Մանգասարյանին ազատ կարձակեն 02/25/2014   09:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում միլիոնավոր դոլարներ կորցրած ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանին պատկանող «Արին կապիտալ» ընկերությունը կանխամտածված սնանկացնելու մասին քրեական գործի նախաքննությունը դեռ շարունակվում է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին Ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` չցանկանալով նախաքննության ընթացքի վերաբերյալ այլ մանրամասներ հրապարակել:
Հիշեցնենք, այս գործի շրջանակներում միակ մեղադրյալ Վլադիսլավ Մանգասարյանի կալանքի 1  տարին, որ թույլատրելի առավելագույն ժամկետն է, լրանում է մարտ ամսին, ուստի նախաքննական մարմինը կամ պետք է ազատ արձակի նրան, կամ հայտարարի նախաքննության ավարտի մասին: Դատելով, ոստիկանությունից մեզ տրամադրած տեղեկությունից՝ նախաքննությունն առաջիկա օրերին հազիվ թե ավարտվի: Նույն կարծիքը մեզ հետ զրույցում հայտնեց նաև «Արին կապիտալ» ընկերության սեփականատեր, ամերիկահայ գործարար Էդմոն Խուդյանի փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
«Մեկ տարին լրանալուց հետո Մանգասարյանին, ժողովրդական լեզվով ասած, բաց կթողնեն, իսկ իրավաբանական լեզվով ասած` խափանման միջոց կալանքը կփոխարինվի, ասենք չհեռանալու մասին ստորագրությամբ»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կանխատեսում արեց փաստաբանը:
Ինչ վերաբերում է ընթացող նախաքննությանը, ապա Լեռնիկ Հովհաննիսյանը նշեց, որ դրա վերաբերյալ որևէ տեղեկություն նախաքննական մարմինն իրենց չի տրամադրում, ինչը և փաստաբանի մոտ անվստահության զգացում է առաջացնում:
«Այն ժամանակ վստահում էինք, հավատում էինք, որովհետև ինչ-որ հրապարակային քայլեր էին կատարվում` մեղադրանք առաջադրել, արգելանք դնել, բայց հիմա որևէ մի քայլ չկա, որ հավատ ներշնչի, այն, որ 6 ամիս էլ կշարունակվի, 8 ամիս էլ նախաքննությունը, որևէ երաշխիք չկա, որ գործը կբացահայտվի»,- ասաց Լեռնիկ Հովհաննիսյանը` հավելելով, սակայն, որ միակ դրական տեղաշարժն այն է, որ, եթե նախկինում արգելանք էր դրված շենքի միայն որոշ բնակարանների վրա, ապա այժմ արգելանք է դրվել ամբողջ շենքի վրա:
Հիշեցնենք, ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում «Արին կապիտալ» ընկերությունը կանխամտածված սնանկացնելու փաստով հարուցված քրեական գործով շուրջ 2.5 տարի քննության ի վերջո անցած տարվա մարտին Վլադիսլավ Մանգասարյանը կալանավորվեց եւ նրան մելադրանքներ առաջադրվեցին ոչ միայն կանխամտածված սնանկության համար, այլ ՀՀ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով, այդ թվում փողերի լվացման համար: Իսկ  անցյալ տարեվերջին քրեական գործն ուղարկվեց ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Հատուկ կարևորության գործերով վարչություն:
Ներդրումային ընկերության սեփականատեր Էդմոն Խուդյանը բազմիցս հայտարարել է, որ Վլադիսլավ Մանգասարյանը կեղծ փոխառություններով և կատարողական ակտերով ընկերությունը ծանրաբեռնել է պարտավորություններով, այնուհետև ընկերությանը պատկանող մնացած գույքը գրավադրել է այդ պարտավորությունների դիմաց և կազմակերպել «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊԸ-ի կանխամտածված սնանկությունը:
Սնանկության վարույթի շրջանակներում, ըստ Էդմոն Խուդյանի, Վլադիսլավ Մանգասարյանը, համագործակցելով սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանի հետ, դատարանում հաստատված կեղծ պահանջների դիմաց «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊԸ-ի շուրջ 2 000 000 դոլար արժողությամբ վերջին տարածքները նույնպես յուրացրել է:
Այս ամենի արդյունքում, գործարարի հաշվարկով, տասնյակ սփյուռքահայ ու հայաստանցի ներդրողներ զրկվել են շուրջ 2 000 000 դոլար ընդհանուր արժողությամբ իրենց բնակարաններից, ինքը` Է.Խուդյանը` իր  ներդրումներից ու դրանից ակնկալվող եկամտից, իսկ պետությունը` շուրջ 1 500 000 դոլար հարկերից:
Այդուհանդերձ, գործի քննության մեջ այդպես էլ որևէ կարգավիճակով չեն ներգրավվել «Արին կապիտալ»-ի սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանը և ընկերության տնօրեն Էդուարդ Եսայանը, չնայած որ Խուդյանն իր փաստաբանների միջոցով պատկան մարմիններին է ներկայացրել նրանցից յուրաքանչյուրի` ընկերությանը պատճառած վնասի չափերի ու հանգամանքների մասին փաստեր: Իրեն տուժող ճանաչելու վերաբերյալ Խուդյանի դիմումները ևս անպատասխան են մնացել:
11:30 30/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոնդ Խուդյանի գործով նախաքննությունը կարող է ավարտվել մեկ ամսվա ընթացքում
10:35 29/11/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: Դատախազությունն ընթացք կտա Էդմոն խուդյանի դիմումին
12:11 22/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԷդմոն Խուդյանը ԱՄՆ ICSID դատարանում հայց կներկայացնի ՀՀ կառավարության դեմ
10:51 19/11/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: «Արհեստական ապացույցների միջոցով փորձ էր արվել մի մեղադրանք հիմնավորել, որով տուժողին կլռեցնեն»
10:35 09/10/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»:Է.Խուդյանի`սնանկության հասցված ընկերության տնօրենի գործով դատաքննությունն ավարտվեց
00:47 21/09/2013  |  Քրեական խրոնիկոնՔննիչները չեն շտապում Խուդյանի գործով փորձագետներին տրամադրել ելակետային տվյալները
11:59 25/05/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատավորին կաշառք տալու հայտարարությունը չի հիմնավորվել
10:53 21/05/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: «Խուդյանի ընկերության թալանի գործով փորձաքննությունը դեռ չի ավարտվում»
17:21 12/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎ.Մանգասարյանի գործով կպահանջվեն լրացուցիչ նյութեր
00:05 25/02/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱմերիկահայ գործարարը կդիմի ԱՄՆ-ում ներդրումների պաշտպանության կենտրոնին

Фигуранта дела о преднамеренном обанкрочивании инвестиционной компании "Арин Капитал" Владислава Мангасаряна освободят из-под стражи 02/25/2014   11:23  |  Актуальная тема
Предварительное следствие по уголовному делу о преднамеренном обанкрочивании принадлежащей американскому предпринимателю армянского происхождения Эдмону Худяну компании “Арин Капитал” все еще продолжается. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Полиции РА, не желая разглашать иные подробности следствия.
Напомним, что максимально допустимый срок содержания под стражей единственного обвиняемого по данному делу Владислава Мангасаряна истекает в конце марта, посему орган предварительного следствия должен либо освободить его из-под стражи, либо объявить о завершении предварительного следствия. Судя по информации, предоставленной нам Полицией, расследование в ближайшие дни вряд ли завершится. Аналогичное мнение в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” выразил адвокат владельца компании “Арин Капитал”, американского бизнесмена армянского происхождения Эдмона Худяна Лерник Ованнисян.
“По истечении одного года Мангасаряна, выражаясь простонародным языком,отпустят, говоря же юридическим языком, мера пресечения в отношении него будет заменена возможно на подписку о невыезде”, - предположил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат.
Что касается проводимого расследования, то Лерник Ованнисян отметил, что следствие им не предоставляет какой-либо информации на сей счет, что у адвоката вызывает чувство недоверия.
В те времена мы доверяли, верили, но теперь не совершается ни одного шага, который бы внушал тебе доверие. Если даже расследование будет идти полгода или 8 месяцев, нет ни никаких гарантий, что дело будет раскрыто”, - сказал Лерник Ованнисян. Он также отметил, что положительная динамика наметилась лишь в одном: если ранее был наложен запрет на некоторые квартиры здания, то теперь запрет наложен на всё здание.
Напомним, что после 2.5 лет следствия по уголовному делу, возбужденному в следственном управлении Комитета госдоходов Армении по факту преднамеренного обанкрочивания компании “Арин Капитан”, в конце марта прошлого года был заключен под стражу Владислав Мангасарян. Ему было предъявлено обвинение по трем статьям Уголовного кодекса, в том числе и обвинение в отмывании денег. А в конце минувшего года уголовное дело было направлено в Управление по особо важным делам Главного следственного управления Полиции РА.
Владелец инвестиционной компании Эдмон Худян неоднократно заявлял, что Владислав Манагасарян за счет подложных документов и исполнительных актов обременил компанию обязательствами, а затем заложил оставшееся имущество ООО в обеспечение исполнения обязательств и организовал умышленное обанкрочивание инвестиционной компании “Арин капитал”.
В рамках производства по делу о банкротстве, по словам Эдмона Худяна, Владислав Мангасарян, сотрудничая с управляющим по делу о банкротстве Грантом Гамбаряном, присвоил также последние помещения ООО “Арин Капитал” стоимостью порядка 2 000 000 долларов по подтвердившимся в суде ложным требованиям.
В результате всего этого, по подсчетам бизнесмена, многие армяне из Диаспоры и армянские инвесторы лишились своих квартир общей стоимостью примерно 2 000 000 долларов. Эдмон Худян лишился инвестиций и ожидаемого от этих вложений дохода, а государство – налогов в размере 1 500 000 долларов.