ԱԺ նախագահ. Մենք թաղելու վարպետ չենք, ոչ էլ՝ թաքցնելու 02/25/2014 15:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Պարզվում է՝ մենք գործ ունենք խճճելու մեծ վարպետների հետ, և պիտի փորձեմ նաև մեր հանրությանը անկեղծորեն ասել իրականությունը»,- Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ «Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը՝ արձագանքելով ոչ իշխանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների ելույթներին:
Հ.Աբրահամյանը նշեց, որ քաղաքական փոքրամասնության նախաձեռնությունը մերժելուց հետո ՀՀԿ-ում քննարկվել է այս հանձնաժողովի ստեղծման հարցը և որոշվել է առաջարկվել ստեղծել ավելի լայն լիազորություններով հանձնաժողով և ընդգրկել նաև փոքրամասնության նախագծով առաջարկված բոլոր հարցերը:
«Ուզում եմ՝ լինենք ազնիվ: Ինչո՞ւ եք մեզ քննադատում, որ մենք ուզում ենք թաղել: Մենք թաղելու վարպետ չենք, ոչ էլ թաքցնելու վարպետ ենք: Չունենք այդ փորձը»,-ասաց նա՝ կշտամբելով ընդդիմությանը մեծամասնության գաղափարը վարկաբեկելու համար:
Նշենք, որ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, մասնավորապես, հայտարարել էր, թե այն, ինչով զբաղված է ՀՀԿ-ն, դա ոչ թե ճշմարտության բացահայտման, այլ վերջինիս թաղման հանձնաժողով ստեղծելն է:
ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ իրենք լուրջ տրամադրված են, որ հանձնաժողովը կայանա ու տա հանրությանը հուզաղ բոլար հարցերի պատասխանները: Նաև վստահեցրեց, որ եթե ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվի, որ պաշտոններ զբաղեցնող անձինք թույլ են տվել ապօրինություններ, նրանք պատժվելու են:
Նախագծի հիմնական զեկուցող՝ ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանն էլ իր հերթին նախօրեի քննարկումների հետ կապված լուսաբանումների համար քննադատեց «ի սկզբանե ճշմարտությունը տեսնելուց զրկված» լրատվամիջոցներին, նաև ընդդիմությանը՝ նիստերը դռնփակ անցկացնելու մեծամասնության առաջարկը նենգափոխելու համար:
«Չգիտես ինչու՝ «դռնփակ» բառը շատ մեղմորեն, շատ գեղեցիկ ձևով փոխարինվեց «գաղտնիությամբ», -ասաց նա և հավելեց, որ որոշման նախագծի վերջնական տարբերակից առաջարկելու է հանել այն կետը, որով նախատեսվում էր, որ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնացող այլ անձինք իրավունք չունեն հրապարակել հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները:

Спикер парламента Армении парировал заявления оппозиционеров, усмотревших в инициативе РПА попытку “похоронить” правду о газовом вопросе 02/25/2014   16:05  |  Актуальная тема
Выясняется, что мы имеем дело с мастерами по запутыванию клубков, и должны честно представить людям все как есть”, – заявил в ходе сегодняшнего обсуждения по проекту решения о создании временной комиссии НС РА по изучению деятельности системы газовых поставок Армении спикер парламента Армении, комментируя выступления представителей непровластных фракций.
О. Абраамян отметил, что после отклонения инициативы парламентского меньшинства, в РПА обсуждался вопрос о формировании этой комиссии и было принято решение предложить создать комиссию, наделенную более широкими полномочиями, и включить в повестку все вопросы, предложенные по проекту парламентского меньшинства.
“Хочу, чтобы мы были откровенны. Почему Вы нас критикуйте, заявляйте, что мы хотим похоронить. Мы не похоронных дел мастера, более того, мы – не мастаки и по сокрытию их. У нас нет подобного опыта”, - укоризненно парировал замечания представителей оппозиции спикер НС РА.
Отметим, что руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян,в частности, заявил, что то, чем занимается РПА – это не попытка пролить свет на истину, а скорее создать комиссию, которая похоронит правду.
Спикер парламента заявил, что они серьезно настроены на то, чтобы комиссия состоялась и чтобы смогла дать ответы на все волнующие общество вопросы. Он также заверил, что, если по итогам исследований выяснится, что должностные лица допустили беззакония, они понесут за наказание.
Основной докладчик, представитель фракции РПА Давид Арутюнян в свою очередь раскритиковал СМИ, “ изначально лишенные возможности видеть правду ”, а также оппозиционеров за подмену смысла предложения большинства о проведении заседаний за закрытыми дверями.
“Неизвестно почему словосочетание “за закрытыми дверями” было заменено на слово“втайне”, - заявил он и добавил, что намерен предложить снять с окончательного варианта проекта решения пункт, по которому предусматривалось, что иные лица, участвующие в работе комиссии, не имеют права разглашать сведения, ставшие им известными в ходе работы комиссии.