Լրագրող Անի Գեւորգյանին հարվածելու եւ լրագրողական գործունեությանը խոչընդոտելու համար հարուցվել է քրեական գործ 02/25/2014   11:37  |  Քրեական խրոնիկոն
«Չորրորդ իշխանություն» թերթի լրագրող Անի Գեւորգյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեության խոչընդոտելու եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ բռնությամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Միքայել Ահարոնյանը։
ՀՔԾ-ից տեղեկացնում են, որ Անի Գեւորգյանը հաղորդում է ներկայացրել՝ հայտնելով, որ 2014 թվականի փետրվարի 12-ին` ժամը 18-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայում ոստիկանության ծառայողները խոչընդոտել են իր` լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը, փորձել են խլել տեսախցիկը, ֆիզիկական ուժի գործադրմամբ բերման են ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին, որտեղ վերցրել ու չեն վերադարձրել տեսախցիկի հիշողության քարտը և բռնություն գործադրել իր նկատմամբ:

ССС Армении завела уголовное дело по факту воспрепятствования деятельности журналистки “ЧИ” Ани Геворкян 02/25/2014 12:16 | Криминальная хроника
На основании заявления журналистки газеты “Чоррорд Ишханутюн” Ани Геворкян в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по ч. 2ст. 164 УК РА - “воспрепятствование профессиональной деятельности журналиста, совершенное должностным лицом с использованием служебного положения” и ч. 2ст. 309 УК Армении – “превышение должностных полномочий, сопряженное с применением насилия”. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь ССС РА Микаэл Агаронян.
В ССС РА сообщают, что Ани Геворкян подала заявление, в котором сообщила, что 12 февраля 2014г., около 18.00 по ереванскому времени сотрудники полиции на улице Маштоца в Ереване препятствовали ее профессиональной журналистской деятельности, пытались отобрать у нее видеокамеру, применив к ней физическую силу, подвергли приводу в Центральный отдел полиции, где взяли у нее видеокамеру и не вернули карту памяти, а также применили насилие в отношении нее.