Գերագույն Ռադան դիմել է Հաագայի դատարան՝ մարդկության դեմ հանցագործություն կատարելու համար Յանուկովիչին պատժելու համար 02/25/2014   15:57  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան դիմել է Հաագայի դատարան՝ մարդկության դեմ հանցագործություն կատարելու համար Յանուկովիչին եւ մի շարք այլ պաշտոնյաների պատասխանատվության ենթարկելու խնդրանքով։ Segodnya.ua-ի տեղեկացմամբ՝ այս որոշման օգտին քվեարկել է 324 ժողովրդական պատգամավոր։
Հայտարարության համաձայն՝ Գերագույն Ռադան՝ ուկրաինական ժողովրդի անունից դիմում է Միջազգային քրեական դատարան՝  Ուկրաինայի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց Միջազգային քրեական դատարանի՝ Հռոմում ընդունված կանոնադրության 7-րդ հոդվածով պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այն է՝ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը դրսեւորվել է  2013 թվականի նոյեմբերի 30-ից մինչեւ 2014 թվականի փետրվարի 22-ն Ուկրաինայում տեղի ունեցած խաղաղ բողոքի ակցիաների ժամանակ։
Ըստ ԳՌ-ի՝ պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանոկովիչը, նախկին գլխավոր դատախազ Վիկտոր Պշյոնկան, նախկին ներքին գործերի նախարար Վիտալի Զախարչենկոն եւ այլ պաշտոնատար անձինք, որոնց շրջանակը կսահմանի միջազգային դատարանի դատախազը։
Ուկրաինական ԶԼՄ-ն հիշեցնում է, որ բողոքի ակցիաների ժամանակ Ուկրաինայում մահացել է 82 մարդ։
21:37 23/02/2014  |  Միջազգային լրահոսՌեգիոնների կուսակցությունը կատարվածում մեղադրում է Յանուկովիչին
21:17 23/02/2014  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն եւ ԱՄՀ-ն հայտարարել են Ուկրաինային օգնելու պատրաստակամության մասին

Верховная Рада обратилась в Гаагский трибунал с просьбой привлечь Януковича к ответственности за преступления против человечества 02/25/2014 16:30 | Международные новости
Президента Украины обвиняют в преступлении против человечества.
Верховная Рада Украины обратилась в Международный уголовный суд в Гааге с заявлением привлечь к уголовной ответственности президента Виктора Януковича и других чиновников, которых определит прокурор МУС, за преступления против человечества, передает Segodnya.ua.
Сообщается, что за данное решение проголосовали 324 народных депутатов. Согласно заявлению, Верховная Рада от имени Украинского народа обращается в Международный уголовный суд, с целью привлечения к уголовной ответственности в МУС высших должностных лиц Украины за преступления против человечества, предусмотренные статьей 7 Римского устава Международного уголовного суда, во время мирных акций протестов, которые имели место в Украине в период с 30 ноября 2013 года по 22 февраля 2014 года. Отмечается, что к ответственности должны быть привлечены президент Украины Виктора Януковича, экс-генпрокурор Виктор Пшонку, экс-глава МВД Виталий Захарченко и другие должностные лица, которых определит прокурор международного суда.