Ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետը կալանավորվել է 02/25/2014   10:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության կողմից կատարված ծառայողական քննության նյութերի, ինչպես նաև Ոստիկանության աշխատակիցներ Ք.Բ.-ի ու Վ.Ղ.-ի հաղորդումների հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի և 309-րդ հոդվածի 1-ին մասերով 2013թ. դեկտեմբերի 30-ին հարուցվել էր քրեական գործ:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջը և հիշեցնում, որ ըստ նյութերի` 2013թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության աշխատակիցներ Ք.Բ.-ին ու Վ.Ղ.-ին է դիմել Գեղարքունիքի մարզի գյուղերից մեկի բնակիչ Մ.Ս.-ն և բանավոր հայտնել այն մասին, որ այդ գիշեր անհայտ անձը կրակել է իր տան վրա, հրազենի գնդակը, ապակին կոտրելով, մտել է ներս և մխրճվել ննջարանի պատի մեջ: Ք.Բ.-ն ու Վ.Ղ.-ն ոստիկանության բաժնի պետին անմիջապես զեկուցել են դեպքի մասին, վերջինս էլ հանձնարարել է առանց Մ.Ս.-ից հաղորդում ընդունելու` մեկնել դեպքի վայր, ճշտել մանրամասները:
Ոստիկանության աշխատակիցներն անձամբ են տեսել պատի վրա առկա հրազենային վնասվածքը, որից վերցրել են հրազենային գնդակը և զեկուցել իրենց կողմից պարզված հանգամանքների մասին:
Բաժնի պետը, ակնհայտորեն դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, ապօրինի ցուցում է տվել Մ.Ս.-ից հաղորդում չընդունել, որով, փաստորեն, թաքցրել է հանցագործության դեպքը հաշվառումից:
Նշված քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետ Կարեն Մելիքյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

В Армении взят под стражу экс-начальник Варденисского отдела полиции 02/25/2014 11:57 | Криминальная хроника
На основании материалов служебного расследования, проведенного Управлением внутренней безопасности Полиции РА, и заявлений сотрудников Полиции К.Б. и В.Г., 30 декабря в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст. 308 и ч.1 ст. 309 УК Армении.
Об этом сообщается на официальном сайте ССС РА. Согласно материалам, 19 ноября 2013г. к сотрудникам областного управления полиции Гегаркуникской области К.Б. и В.Г. обратился житель одного из сел Гегаркуникской области – М.С. и сообщил, что минувшей ночью неизвестный стрелял в направлении его дома. Пуля, пробив оконное стекло, застряла в стене спальни. К.Б. и В.Г. немедленно доложили о случившемся начальнику отдела полиции, который поручил, не брать у М.С. письменного заявления и отправиться на место происшествия с тем, чтобы установить детали инцидента
Сотрудники полиции лично посетили место происшествия, увидели и извлекли пулю из стены, после чего доложили начальнику об установленных ими обстоятельствах.
Начальник отдела полиции, выходя явно за рамки своих полномочий, дал незаконное поручение, как то: не принимать заявления от гражданина М.С., тем самым сокрыв случай преступления из учета.
На основании добытых доказательств бывший начальник Варденисского отдела полиции Карен Меликян привлечен в качестве обвиняемого. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное следствие продолжается.