«Նաիրիտ»-ի հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելուն սատարող ցույց է հրավիրվում 02/25/2014   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա երկրորդ նիստում արտահերթ քննարկելու է «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնավորեցման, ստանձնած վարկային պարտավորությունների և անհրաժեշտ ծավալով տնտեսական գործունեություն չիրականացնելու պատճառներն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու ՀՅԴ խմբակցության նախաձեռնությունը:
Այս կապակցությամբ ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» երիտասարդական միությունը կոչ է արել բոլորին՝ ժամը 14:00-ին լինել Ազգային ժողովի մոտ՝ միասին սատարելու ՀՅԴ խմբակցության նախաձեռնությանը:
Իսկ «ԿԱՄՔ» քաղաքացիական շարժման նախապես ակնկալվող ցույցը տեղի չի ունենա: Շարժումը ժամանակավորապես դադարեցնում է «Նաիրիտ» գործարանի խնդրի հետ կապված ցույցերը:
Ըստ շարժման հիմնադիր Արտաշես Ավետիսյանի, շարժումը ողջունում է «Ռոսնեֆտ» ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք պետք է կյանքի կոչվեն Հայաստանում և հնարավորություն ընձեռեն «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցներին ունենալ աշխատանք` նոր կառուցվելիք գործարանում։
«Մենք չենք սատարում որևիցե քաղաքական խմբակցության կամ միության անպատասխանատու ցույցերը կամ գործողություններն այս խնդրում, որոնք կարող են վնասել այս պրոցեսի իրականացմանը»,- հայտարարել է Ա.Ավետիսյանը:
Նշենք, որ այս պահին ԱԺ-ն շարունակում է քաղաքական մեծամասնության կողմից ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագծի քննարկումը:
Ըստ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարած հարցերի հաջորդականության, քննարկվելիք հաջորդ հարցը 2008թ. մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տասը անձանց սպանությունների, քաղաքացիական անձանց, ոստիկանության աշխատակիցներին ու զինծառայողներին հրազենային ու այլ մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքերով ՀՀ ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ գլխավոր դատախազության ձեռնարկած միջոցառումների ու գործողությունների հիմնավորվածության և օրինականության հարցը ուսումնասիրող ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության նախաձեռնությունն է:

Молодежное крыло “АРФД” инициирует акцию в поддержку создания временной комиссии по изучению ситуации на заводе “Наирит” 02/25/2014   13:22  |  Лента новостей
Сегодня на втором заседании парламента Армении во внеочередном порядке обсудят инициативу АРФ “Дашнакцутюн” по созданию временной комиссии для изучения причин приватизации ЗАО “Завод Наирит”, неосуществления обязательств и экономической деятельности в необходимых объемах.
В этой связи молодежной союз АРФД “Никол Агбалян” призывает всех в 14.00 собраться у здания Национального собрания РА с тем, чтобы сообща поддержать инициативу АРФД.
А планировавшаяся акция протеста гражданского движения “Камк”(“Воля”) не состоялась. Движение временно приостанавливает протесты, связанные с проблемой завода “Наирит”.
По словам основателя движения Арташеса Аветисяна, движение приветствует программы, осуществляемые компанией “Роснефть”, которые планируется реализовать в Армении, что позволит обеспечить сотрудников химкомбината работой в новостроящемся заводе.
Мы не поддерживаем какую-либо из фракций или безответственные протесты союза, которые могут навредить реализации данного процесса”, - заявил А. Аветисян.
Отметим, что в данный момент в парламенте продолжаются обсуждения проекта решения о “создании временной комиссии по изучению деятельности системы газовых поставок Армении”.
На очереди - обсуждение инициативы фракции Армянского национального конгресса о создании временной комиссии по изучению трагических событий 1-2 марта 2008г.