Նախաքննություն. Վարդան Պետրոսյանը մեքենան վարել է 71 կմ/ժ արագությամբ եւ միաժամանակ օգտվել հեռախոսակապից՝ ստեղծելով վթարային իրադրություն 02/24/2014   12:10  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատաքննությունը կկայանա Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աբովյանի նստավայրում` դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի նախագահությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է դատական տեղեկատվական համակարգը:
Կոտայքի մարզի դատարան գործն ստացվել  է  փետրվարի 20-ին, իսկ փետրվարի 21-ին` արդեն  ընդունվել վարույթ: Տեղեկատվական համակարգում նաև Վարդան Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրական եզրակացության որոշ մարնրամասներ են հրապարակված:
Այսպես, «Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 22:10-ի սահմաններում, իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի, 04 ՍԼ 920 պ/հ ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ։ Հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին՝ իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն. ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում, միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից»,- ասված է դատական համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության մեջ:
Նշված է նաև, որ Վարդան Պետրոսյանը թույլ է տվել Ճանապարհային երթևեկության կանոնների 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի 3-րդ կետի, 24-րդ հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ: Հավելենք, որ հիշյալ դրույթները վերաբերում են արագության գերազանցմանն ու ընթացքի ժամանակ հեռախոսից օգտվելուն:
Հենց այս է, ըստ մեղադրանքի, պատճառ դարձել, որ Վարդան Պետրոսյանը «ստեղծել է վթարային իրադրություն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի, 870 ՕԼ 64 պ/հ ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը՝ ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի, ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը՝ միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով»:
Թե երբ կմեկնարկի Վարդան Պետրոսյանի գործով դատաքննությունը, դեռ հայտնի չէ:
Վարդան Պետրոսյանը կալանավորված է:
09:36 04/02/2014  |  ՄամուլՓաստաբանը բողոքարկել է Վարդան Պետրոսյանի ձերբակալման որոշումը
20:12 23/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարդան Պետրոսյանի գործով նախաքննությունն ավարտվեց
15:24 20/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավորը մերժել է ինքնաբացարկի միջնորդությունը
12:05 20/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎարդան Պետրոսյանի գործով դատական դռնփակ նիստում գաղտնիք չի հրապարակվել

Стали известны некоторые подробности обвинительного заключения по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна 02/24/2014 12:43 | Актуальная тема
Судебный процесс по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна состоится в суде общей юрисдикции Котайкской области Армении под председательством судьи Вагинака Мкртчяна. Об этом сообщает судебная информационная система.
Суд в Котайке получил дело 20 февраля, а 21 февраля принял к своему производству. В информационной системе опубликованы также некоторые подробности обвинительного заключения в отношении Вардана Петросяна.
Согласно информации, Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он 20 октября 2013г., около 22.10, вел личный автомобиль марки “BMW-320”с г/н 04 ՍԼ 920 по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности(71 км/ч.), и за рулем пользовался сотовой связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Отметим также, что Вардан Петросян совершил действия, противоречащие пп. 63 и 66 правил дорожного движения, а также п. 3ст. 23 закона РА “Об обеспечении безопасности дорожного движения”, подпункта «Զ» п. 7 ч. Ст. 24. Добавим, что вышеупомянутые пункты касаются превышения скорости и использования мобильного телефона во время вождения.
Согласно обвинению, именно это явилось причиной того, что Вардан Петросян “спровоцировал аварийную ситуацию на дороге”, в результате которого съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть припаркованного на земляном покрытии автомобиля “ВАЗ-21214” с г/н 870 ՕԼ 64. В результате аварии он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, опасный для жизни человека тяжкий вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителя Артура Мартиросовича Акопяна – вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.