ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է սահմանային զորամասեր 02/24/2014   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը փետրվարի 21-ին աշխատանքային այցով գտնվել է հանրապետության արևմտյան սահմանագոտում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետերում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը, բանակային զորամիավորման, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմը:
Հենակետերում Սեյրան Օհանյանը ծանոթացել է դիրքերի կահավորմանը, ծառայության կազմակերպման առանձնահատկություններին, զրուցել անձնակազմի հետ, տվել համապատասխան հրահանգներ:
Նույն օրը պաշտպանության նախարարը եղել է նաև Սիսիանում տեղակայված զինվորական կլինիկական հոսպիտալում: Այցի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Սեյրան Օհանյանը ծանոթացել է հոսպիտալային իրավիճակին, հիվանդների բուժման և սնվելու կարգին, զրուցել հոսպիտալում ստացիոնար բուժման ենթարկվող զինծառայողների հետ, բուժանձնակազմին տվել ամապատասխան ցուցումներ: Այցի ընթացում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև շենքի որոշ հատվածի վերանորոգման վերաբերյալ:
Փետրվարի 22-ին 4-րդ բանակային զորամիավորման զորամասերից մեկում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն:
Խորհրդակցությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի 1-ին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ապրիամովը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ գեներալ-լեյտենանտ Հայկազ Բաղմանյանը, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը, գեներալ-մայոր Լևոն Մնացականյանը, զորամիավորումների և զորամասերի Հաշվետու զեկույցներով հանդես են եկել բանակային զորամիավորումների ու զորամասերի հրամանատարներ, պատասխանատու սպաներ:
Նշվել է, որ զինվորական իրավապահ մարմինների աշխատակիցների հետ համատեղ աշխատանք է տարվել զորամասերում կարգապահության ամրապնդման, բռնարարքների, ինքնախեղումների, հիվանդությունների, դժբախտ պատահարների և միջադեպերի կանխարգելման, դրանց պատճառները հնարավորինս արագ բացահայտելու ուղղությամբ:
Միջոցառումներ են իրականացվել նաև բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների արդյունավետության և իրավագիտակցության բարձրացման, զորամասերում սանիտարահիգիենիկ պայմանների, բուժսպասարկման, սննդի որակի բարելավման ուղղությամբ:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զեկուցողներին տվել է հստակ ցուցումներ և հանձնարարականներ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունն առավել բարձրացնելու նպատակով:

Министр обороны Армении Сейран Оганян посетил боевые посты в западной приграничной зоне 02/24/2014   17:30  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян 21 февраля с рабочим визитом побывал на боевых позициях одной из воинских частей, дислоцированной в западной приграничной зоне республики. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Сейрана Оганяна сопровождали заместитель начальника ГШ ВС РА, генерал-лейтенант Айказ Багманян, командирский состав армейского соединения, а также воинской части.
На боевых позициях глава оборонного ведомства ознакомился с оснащением позиций, особенностями организации службы, побеседовал с личным составом, отдал соответствующие поручения.
В тот же день министр обороны побывал также в военном клиническом госпитале в городе Сисиан. В ходе визита главы оборонного ведомства Армении сопровождал начальник военно-медицинского управления ВС РА, полковник Камавор Хачатрян.
Сейран Оганян ознакомился с состоянием госпиталя, порядком лечения и питания пациентов, побеседовал с военнослужащими, находящимися на стационарном лечении в госпитале, дал соответствующие указания медперсоналу. В ходе визита была достигнута договоренность по поводу проведения частичного ремонта здания.
22 февраля в одной из воинских частей 4-го армейского соединения под руководством министра обороны РА Сейрана Оганяна и начальника Генштаба ВС РА, генерал-полковника Юрия Хачатурова состоялось совещание. На совещании присутствовали первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян, заместитель министра обороны Армении Ара Назарян, первый заместитель начальника Генштаба ВС РА, генерал-лейтенант Энрико Априамов, заместители начальника ГШ ВС РА, генерал-лейтенант Айказ Багманян, генерал-лейтенант Степан Галстян, генерал-майор Левон Мнацаканян, командиры воинских соединений и частей и другие ответственные лица.
Было отмечено, что с военными правоохранительными органами была проведена совместная работа по укреплению дисциплины, предупреждению актов насилия, членовредительства, болезней, несчастных случаев, а также по скорейшему раскрытию причин инцидентов в воинских частях.
Проводились также мероприятия по укреплению связей между армией и обществом, повышению эффективности учебно-воспитательной работы и уровня правосознания, улучшению санитарно-гигиенических условий, медицинского обслуживания, качества питания в воинских частях.
Глава оборонного ведомства Армении дал докладчикам конкретные указания и поручения с целью максимального повышения эффективности осуществляемых работ.