Գազի հարցերով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստերը պետք է լինեն դռնփակ 02/24/2014 15:28 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի աշխատանքն արդյունավետ դարձնելու, քաղաքական դեբատներից զերծ պահելու նպատակով առաջարկվում է հանձնաժողովի նիստերն անցկացնել դռնփակ:
Այս մասին ԱԺ նիստում հայտնեց ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը` ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: Նա հստակեցրեց, որ բաց նիստերի պայմաններում, լրագրողների ներկայությամբ, բոլորը կցանկանան իրենց «ցույց տալ»:
Ըստ քաղաքական մեծամասնության հեղինակած նախագծի՝ հանձնաժողովի խնդիրներն են`
1) բնական գազի մատակարարման եւ օգտագործման բնագավառում սպառողների շահերի պաշտպանության ներկայիս վիճակի (բնական գազի ջերմատվության, գազի հաշվիչների ստուգաչափման, կորուստների հիմնավորվածության, ներտնային համակարգի սպասարկման եւ այլնի վերաբերյալ) ուսումնասիրությունը,
2) 2011-ից 2013 թվականների ընթացքում գազի դիմաց կուտակված պարտքի ձեւավորման օրինականության եւ չափի հիմնավորվածության ուսումնասիրությունը,
3) «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության կանոնադրական կապիտալում Հայաստանի Հանրապետության ունեցած բաժնեմասի գնահատման գործընթացի ուսումնասիրությունը,
4) բնական գազի այլընտրանքային ներկրման (Ռուսաստանի Դաշնության այլ արդյունահանողներից, այլ երկրների արդյունահանողներից, Ռուսաստանի Դաշնության կամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով եւ այլն) հնարավորությունների կանխատեսումները,
5) Հայաստանի Հանրապետության տարածքով բնական գազի տարանցիկ փոխադրման հնարավորությունների կանխատեսումները,
6) ՀՀ օրենսդրությամբ Հայաստանի Հանրապետության համար Վրաստանի սահմանում բնական գազի գնի ձեւավորման գործոնների հիմնավորվածության ուսումնասիրությունը,
7) ՀՀ օրենսդրությամբ՝ «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների`

Заседания временной комиссии парламента Армении по изучению “газового вопроса” планируется проводить за закрытыми дверями 02/24/2014 16:44 | Актуальная тема
Для обеспечения эффективности работы временной комиссии, изучающей деятельность системы газопоставок Армении, и во избежание политических дебатов было предложено провести заседания комиссии за закрытыми дверями.
Об этом в ходе заседания НС РА сообщил представитель фракции Республиканской партии Армении Давид Арутюнян, представляя проект решения о создании временной комиссии по изучению деятельность системы газовых поставок Армении. Он пояснил, что в условия открытых заседаний, которые подразумевают присутствие журналистов, все захотят себя “продемонстрировать”.
Согласно инициированному парламентским большинством проекту, в задачи Комиссии входят:
1)Изучение нынешней ситуации в сфере газовых поставок и защиты интересов потребителей(теплоотдача природного газа, проверка газового счетчика, обоснованность потерь, система обслуживания внутри дома и т.д. ).
2)Изучение законности и обоснованности размера накопленного за 2011-2013гг. долга за газ.
3)Исследование процесса оценки доли Республики Армения в уставном капитале ЗАО “Армросгазпром”.
4)Прогнозирование возможностей альтернативных поставок газа от других промышленников РФ и других стран по территории Российской Федерации и Ирана и т.д.
5) Прогнозирование возможностей транзитных поставок природного газа по территории Республики Армения.
6)Изучение обоснованности факторов по ценообразованию природного газа на границе Грузии для Республики Армения в соответствии с законодательством РА.
7)Соответствие механизма определения тарифов природного газа, сбываемого компанией ЗАО “АрмРосгазпром” потребителям по законодательству РА, международной практике, а также воздействие тарифа на газ на тариф электроэнергии.