Վիկտոր Յանուկովիչին սահմանապահները թույլ չեն տվել հեռանալ 02/23/2014   09:33  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի սահմանային պետական ծառայությունը թույլ չի տվել Յանուկովիչին`չարթերային չվերթով մեկնել Դոնեցկից, - ուկրաինական Вести-ի հաղորդման, այս մասին հայտնել է ծառայության ղեկավարի օգնական Սերգեյ  Աստախովը:
«Այսօր Դոնեցկի օդանավակայանում ինքնաթիռը փորձել է թռչել չարթերային չվերթով` առանց համապատասխան սահամանային ձեւակերպումների», - փետրվարի 22-ի երեկոյան  ասել է Աստախովը «Интерфакс-Украина» գործակալությանը:
Սահմանապահների տվյալներով, ինքնաթիռում գտնվել է Վիկտոր Յանուկովիչը: Աստախովի խոսքերով, Ուկրաինայից փորձել է ինքնաթիռով հեռանալ նաեւ ներքին գործերի նախկին նախարար Վիտալի Զախարչենկոն: Նրան թույլ չեն տվել` անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայության պատճառաբանությամբ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ սահմանի վրա հետ են ուղարկել նաեւ նախկին գլխավոր դատախազ Վիկտոր Պշյոնկային եւ գլխավոր հարկահավաք Ալեքսանդր Կլիմենկոյին:
Միաժամանակ հայտնի է դարձել, որ Գերագույն Ռադայի նախագահի նախկին տեղակալ Իգոր Կալետնիկը, Խարկովի քաղաքապետ Գենադի Կերնեսը եւ գուբերնատոր Միխայիլ Դոբկինը բարեհաջող մեկնել են Ռուսաստան:

Украинские пограничники не позволили рейсу с Виктором Януковичем на борту вылететь из Донецка 02/23/2014   10:18  |  Международные новости
Госпогранслужба не позволила чартерному рейсу с Виктором Януковичем на борту вылететь из Донецка в субботу. Об этом, как передает vesti.ua, сообщил помощник главы ведомства Сергей Астахов.
"Сегодня в аэропорту Донецка пытался вылететь чартерный рейс без соответствующего пограничного оформления", - сообщил в субботу, 22 февраля, агентству "Интерфакс-Украина" помощник председателя Госпогранслужбы Сергей Астахов.
По данным пограничников, на борту находился Янукович.
По словам Астахова, из Украины также пытался выехать экс-глава МВД Виталий Захарченко. Его не выпустили из-за отсутствия надлежащих документов.
Ранее сообщалось, что Госпогранслужба "завернула" на границе бывшего генпрокурора Виктора Пшонку и главного налоговика Александра Клименко.
В то же время, известно, что бывший вице-спикер Верховной Рады Игорь Калетник, мэр Харькова Геннадий Кернес и губернатор Михаил Добкин успешно выехали в Россию.