Մոսկվայում ձերբակալվել է «օրենքով գող» Զվիադ Օզմանյանը 02/23/2014 16:59 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները փետրվարի 18-ին Մոսկվայի Օլիմպիական պողոտայի թիվ 16 շենքի մոտ ձերբակալել են «օրենքով գող» Զվիադ Օզմանյանին, ով ավելի շատ հայտնի է որպես Զվիադ Թբիլիսյան:
Ինչպես հայտնում է «Прайм Крайм»-ը, նրա մոտ անձնական զնման ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել է 1,8 գրամ հերոին, ինչի առկայությունը նա չի ժխտել: Բացի այդ, ոստիկանների մոտ կասկած է հարուցել Զվիադի նոր ազգանունը: Ավելի վաղ նա հայտնի էր Օզմանով ազգանվամբ և, մասնավորապես, 2005թ. դատվել էր բջջային հեռախոսների գողության համար: Այս կապակցությամբ իրավապահները լրացուցիչ կստուգեն նրա՝ ռուսաստանյան անձնագիր ստանալու օրինականությունը:
Ծնունդով Թբիլիսիից Զվիադ Օզմանյանը թագադրվել է Դեդ Հասանի գողական կլանի կողմից՝ վերջինիս սպանությունից երեք ամիս անց: Զվիադի հետ ընտանիք են ընդունվել նաև ադրբեջանցիներ՝ Ռաշիդ Գյանջեցին, ով նույնպես ձերբակալվել է անցած տարվա նոյեմբերին Գիզո Կարդավայի և Մամուկա Չկադուայի հետ, և Էմին Ահմեդովը, ում կարգավիճակը հետագայում չեղյալ է համարվել:
Նրանցից բացի, Դեդ Հասանի մարդիկ գողական լիազորություններով կրկնակի օժտել են Ահմեդ Շալինսկուն, ով երկու ամիս առաջ Դուբայում վրացիների կողմից թագադրվել էր, սակայն հրաժարվել նախորդ կնքահայրերից և ընդունել նորերին:
Զվիադի վերջին գործողությունները դատարանը որակեց որպես թմրամիջոցների տարածման փորձ, ինչը պատժվում է մինչև 8 տարի ազատազրկմամբ:

В Москве задержан “вор в законе” Звиад Тбилисский 02/23/2014 17:29 | Международные новости
Накануне у дома №16 по Олимпийскому проспекту сотрудниками ГУ МВД России по ЦФО был задержан «вор в законе» Звиад Озманян, он же Звиад Тбилисский, передает «Прайм Крайм».
Согласно информации, при личном досмотре у него было обнаружено и изъято 1,8 г героина, который он не стал отрицать. Кроме того, у полицейских вызвала подозрение новая фамилия Звиада - ранее он был известен под фамилией Озманов, в частности, был судим в 2005 году кражу сотовых телефонов. В этой связи законность получения им российского паспорта будет проверена оперативниками дополнительно.
СМИ напоминает, что уроженец Тбилиси Звиад Озманян был коронован воровским кланом Деда Хасана спустя три недели после его убийства. Вместе с ним в семью были приняты азербайджанцы Рашад Гянджинский, также задержанный «шаболовскими» в ноябре прошлого года с Гизо Кардава и Мамукой Чкадуа, и Эмин Ахмедов, статус которого впоследствии был отозван.
Кроме них «дедовские» тогда повторно наделили воровскими полномочиями Ахмеда Шалинского, который двумя месяцами ранее был коронован грузинами в Дубае, но отрекся от прежних крестных отцов и снискал новых.
Давешние деяния самого Звиада Мещанский суд квалифицировал, как попытку сбыта наркотиков, которая карается сроком от 8 лет лишения свободы.