Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը հանրության դատին կներկայացվի առաջիկայում 02/21/2014   19:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014 թվականի փետրվարի 21-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստը՝ Գագիկ Հարությունյանի նախագահությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են հանձնաժողովի քարտուղարությունից,նիստի ընթացքում քննարկվել են Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների հետ «Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության եվրոպական հանձնաժողովի» (Վենետիկի հանձնաժողովի) փորձագետների աշխատանքային հանդիպման արդյունքներով առանձնացված լրացուցիչ հարցադրումներ, ինչպես նաև մի շարք կազմակերպական հարցեր:
Որոշվել է Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ աշխատանքային հանդիպման արդյունքների հիման վրա շարունակել Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի լրամշակման աշխատանքները: Հանձնաժողովը լրամշակման աշխատանքներից հետո կնախապատրաստի հայեցակարգի վերջնական տարբերակը և կհարապարակի այն:
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հրապարակումից հետո մարտ-ապրիլ ամիսներին կանցկացվեն հանրային քննարկումներ, որի վերաբերյալ Հանձնաժողովը կհրապարակի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Концепция по конституционным реформам в Армении будет представлена на суд общественности в ближайшее время 02/22/2014 08:32 | Лента новостей
Накануне, 21 февраля 2014 года, под председательством главы Конституционного суда Армении Гагика Арутюняна состоялось заседание Специализированной комиссии по конституционным реформам.
Как сообщают в секретариате комиссии, в ходе заседания обсуждались дополнительные вопросы, выделенные по итогам рабочей встречи участников Специализированной комиссии по конституционным реформам с экспертами “Европейской комиссии за демократию через право” (Венецианская комиссия), а также ряд других организационных вопросов.
На основе результатов встречи с экспертами Венецианской комиссии было принято решение продолжить работы по доработке концепции конституционных реформ. После завершения этих работ, комиссия подготовит окончательный вариант концепции и опубликует ее. После обнародования концепции, в марте-апреле пройдут общественные обсуждения, по которым комиссия опубликует дополнительные сведения.