Կուտակային ներդրումների 60%-ը կներդրվի Հայաստանի տնտեսության մեջ 02/22/2014   13:05  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենսաթոշակային բարեփոխումների նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքը միանշանակ չէ: Իշխանությունը վստահեցնում է, որ այն լավագույն ճանապարհն է վաղվա խնդիրները կանխելու ուղղությամբ, մինչդեռ վաղվա թոշակառուները հրաժարվում են այսօրվանից սկսած վճարել իրենց ապահով ծերության դիմաց:
Իսկ թե ի՞նչ են առաջարկում ֆոնդերի կառավարիչները, և ինչպե՞ս են նրանք տնօրինելու ներկայիս աշխատողներին ապահով ծերություն խոստացող գումարները, փորձեցինք պարզել 2 կառավարիչներից մեկի` «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Արման Վարդանյանից:
«Մենք առաջարկում են 3 ֆոնդեր, որոնք ներառում են իրենց մեջ տարբեր ներդրումային ռազմավարություններ և քաղաքականություններ: Ըստ էության ֆոնդերը տարբեր են իրենց բաժնետոմսերում ներդրումների բաժնեմասով»,- նշեց մեր զրուցակիցը` հավելելով, որ ֆոնդի ընտրությունը պետք է կատարեն իրենք` ներդրողները՝ հաշվի առնելով ֆոնդերի եկամտաբերության ու ռիսկայնության հարաբերակցությունները. ասել է թե՝ որքան բարձր է եկամտաբերությունը, այնքան բարձր է գնահատվում նաև ռիսկը:
«Ռիսկն այն չէ, որ գումարը կորելու է, գումարները բավականին ապահով են կառավարվելու, երկարաժամկետ կտրվածքով: Որպես կանոն՝ բաժնետոմսերի շուկան ավելի ռիսկային է, դա նշանակում է, որ նաև ավելի շատ հնարավորություն է ընձեռում նաև եկամուտ ստանալու: Ամեն անձ իրավունք ունի ընտրելու իրեն հարմար, իր նպատակներին հարմար քաղաքականությունը»,- նշեց Արման Վարդանյանը:
Ի դեպ, մեր զրուցակիցն ասաց, թե իրենց առայժմ հայտնի չէ, թե համակարգին միացած ՀՀ քաղաքացիներից քանիսն են ընտրել հենց իրենց ընկերությունը, քանի որ գումարները դեռ մուտք չեն արվել ֆոնդեր:
Բայց նույնիսկ դրանից հետո էլ հաճախորդը զրկված չի լինի ընտրության իրավունքից: Արման Վարդանյանի խոսքով՝ մարդն իրավունք կունենա ցանկացած պահի փոխել ֆոնդի կառավարչին, եթե գոհ չէ նրա աշխատանքից, կամ մտավախություն ունի իր ներդրումների հետագա ճակատագրի համար:
Ինչ վերաբերում է այսօր հասարակության շրջանում առկա դժգոհություններին ու կազմակերպվող բողոքի ակցիաներին, ապա մեր զրուցակիցը չթաքցրեց, որ դա իրենց որոշակի անհանգստություն պատճառում է, բայց և հավաստիացրեց, թե հայ ներդրողն անհանգստանալու հիմք չունի:
«Իմ կարծիքով Հայաստանում կիրառվելու է մի այնպիսի համակարգ, որ բավականին զերծ է պահելու տարբեր տիպի բացասական երևույթներից, այդ համակարգը վերաբերում է ինչպես օրենսդրական դաշտին, այնպես էլ ՝վերահսկողական և կառավարման դաշտերին, ինչպես նաև՝ մեր ընկերության ներսում գոյություն ունեցող կորպորատիվ կառավարման սկզբունքներին. ներքին քաղաքականության և անվտանգ կառավարման հիմնադրույթներին»:
Հարցին, թե օրենքի սահմանադրականության մասին ՍԴ որոշումից ի՞նչ ակնկալիքներ ունեն և դրանից կախված ի՞նչ վնասներ կարող են կրել կառավարիչները, Արման Վարդանյանը հրաժարվեց պատասխանել՝ նշելով, թե հարցի հասցեատերը ֆոնդերի կառավարիչները չեն:
Փոխարենը «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրենը հայտնեց, որ իրենց ընկերությանը վստահված ներդրումների առնվազն 60 %-ը, կառավարության որոշմամբ, պետք է ներդրվի հայաստանյան տնտեսության մեջ:
«Այս պահի դրությամբ կարող եմ ասել, որ հիմնականում ներդրումներ են կատարվելու պարտատոմսերի շուկայում, բանկային գործիքներում և որոշակի մի ծավալ, եթե միջազգային շուկաներում համապատասխան միջավայր լինի, կներդրվեն միջազգային ապահով գործիքներում»,- ասաց Արման Վարդանյանը:

60% пенсионных накоплений планируется инвестировать в экономику Армении 02/22/2014 13:58 | Актуальная тема
Отношение общества к пенсионным реформам однозначно. В свою очередь власти заверяют, что это наилучший путь для предотвращения дальнейших проблем, в то время как будущие пенсионеры отказываются с сегодняшнего дня платить за свою обеспеченную старость.
Что же предлагают управляющие компании, и как собираются распорядиться этими средствами, попытаемся выяснить у исполнительного директора одной из управляющих компаний – “«Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения» Армана Варданяна.
“Мы предлагаем три фонда, которые заключают в себе разные стратегии и политику вложения средств. По сути дела, фонды – разные по доле вложений в свои акции ”, - отметил наш собеседник, добавив, что выбрать фонд должны они, вкладчики, с учетом соотношения доходности и риска фондов: чем выше доходность, тем выше и риск.
“Риск не подразумевает потерю денег: это предполагает вполне надежное управление средствами в долгосрочной перспективе. Как правило, рынок акций заключает в себе больше рисков – это означает и большие возможности для получения дохода. Каждый имеет право выбрать удобную для него и соответствующую его целям политику”, - отметил Арман Варданян.
Отметим, что наш собеседник заявил, что им пока неизвестно, какое количество граждан Армении, присоединившихся к системе, выбрали их компанию, так как средства еще не поступили в фонд.
Даже после этого клиент не лишится права выбора. По словам Армана Варданяна, люди имеют право в любой момент заменить управляющего фондом, если они недовольны его работой или опасаются за дальнейшую судьбу своих пенсионных накоплений.
Что касается существующего в обществе недовольства новой системой и акций протеста, то наш собеседник не скрыл,что они несколько обеспокоены этим, однако заверил, что у армянских вкладчиков нет оснований для беспокойства.
“На мой взгляд, в Армении будет внедрена такая система, которая сможет предостеречь от разного рода негативных явлений. Данная система касается как законодательного поля, так и сферы управления и контроля, а также действующих внутри нашей компании принципов корпоративного управления: внутренней политики и принципов безопасного управления”, - пояснил он.
Арман Варданян отказался отвечать на вопрос касательно своих ожиданий от решения КС и возможных убытков, которые могут понести управляющие компании в случае отмены закона. Он лишь отметил, что адресовать этот вопрос следует не управляющим компаниям.
Исполнительный директор “Це-Квадрат Ампега Ассет Менеджмент Армения” сообщил, что 60% вложений, доверенных его компании, решением Правительства, должны быть инвестированы в экономику Армении.
По состоянию на данный момент я могу утверждать, что основные вложения ожидаются на рынке облигаций, в банковские инструменты и определенная доля, если на международных рынках будет соответствующая среда, будут инвестированы в надежные международные инструменты”, - отметил Арман Варданян.