ՀՀ Վարչապետ. «Միակ տարբերակը, որ մեր քաղաքացիները կկորցնեն իրենց խնայողությունները, համաշխարհային կոլապսն է» 02/21/2014   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում այսօր կազմակերպված կենսաթոշակային երրորդ տարեկան միջազգային համաժողովի մասնակիցները ներկայացրեցին կենսաթոշակային նոր կուտակային համակարգի հնարավորությունները, մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Համաժողովի բացմանը ելույթով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով իր խոսքում անդրադարձավ նաև հասարակության մեջ առկա դժգոհություններին` առավելապես կարևորելով իրազեկվածության ու վստահության բարձրացումը:
«Մենք պետք է հարգենք մեր ընդդիմախոսների մոտեցումները, և առավել ջանքեր պետք է գործադրենք` բացատրելու կուտակային կենսաթոշակային համակարգի առավելություններն ու անհրաժեշտությունը»,- ասաց նա՝ նշելով որ համակարգին դեմ հանդես եկողները հիմնականում հետևյալ փաստարկն են բերում. «ավելի լավ է հիմա այդ հինգ տոկոսը սպառեն, քան կուտակենք ապահով ծերության համար, հատկապես, որ վստահ չենք, այդ գումարները 30 տարի հետո հասանելի են լինելու»:
«Սա օբյեկտիվ հարցադրում է, քանի որ կան օբյեկտիվ հիմքեր դրա համար: Եթե մեր բնակչության 32 տոկոսն աղքատ է, և միջին խավը նոր է ձևավորվում, եկամուտները բավարար չեն: Դրա համար մենք ծրագրավորել ենք՝ մեղմելու այս օբյեկտիվ դժգոհության հիմքը»,- ասաց վարչապետը:
Մեղմելն, ըստ վարչապետի, օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետի հետաձգումն է, որն, ի դեպ, աննախադեպ է ՀՀ պատմության մեջ: Օրենքն ընդունվեց 2010թ., բայց գործողության մեջ է մտնում միայն այս տարի հունվարից:
Երեք տարվա ժամկետն, ըստ վարչապետի, տրվել է պետությանը, քաղաքացիներին, և բիզնեսին` բարեփոխումների իրականացմանը  նախապատրաստվելու համար:
Վարչապետը նաև նշեց, որ այս երեք տարիների ընթացքում պետությունն անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ է կուտակել, որպեսզի 2014թ. հունվարի 1-ից բարձրացնի թոշակները, աշխատավարձերը, և որպեզի բյուջեում 20 մլրդ դրամ հատկացվի` երիտասարդների խնայողությունները կրկնապատկելու և դրանք 10% դարձնելու համար:
Ինչ վերաբերում է ներդրումների ռիսկայնությանը, ապա Տիգրան Սարգսյանի խոսքով. «Մեկ պետությունում չպետք է լինեն այդ գումարները, քանի որ եթե այդ պետությունը փլուզվեց, ուրեմն կորցնում եք ձեր փողերը: Դրա համար այդ միջոցները պետք է դիվերսիֆիկացված լինեն տարբեր պետություններից թողարկված պարտատոմսերի մեջ: Բացի այդ, դրանք պետք է լինեն հուսալի պարտատոմսեր՝ բարձր ռեյտինգ ունեցող: Վերջին 80 տարիներին, երբ ամբողջ աշխարհում սկսել են աշխատել կուտակային համակարգերը, չի եղել այդպիսի մի հիմնադրամ, որ սնանկացել է»:
Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ այս համակարգի ներդրումը, իր համոզմամբ, երկրում իրականացված լավագույն ռեֆորմն է:
«Ռեֆորմները ցավոտ են, քանի որ մենք ստիպում ենք մեր քաղաքացիներին փոխել իրենց վարքագծային կանոնները: Եթե մենք ամեն օր արթնանանք և անենք այն, ինչ անում ենք, ուրեմն կունենանք այն, ինչ ունենք, իսկ եթե ուզում ենք ունենալ այն, ինչ չունենք, ուրեմն` պետք է անենք այն, ինչ չենք անում»,- նշեց Տ . Սարգսյանը` պարզաբանելով, որ հունվարի 1-ից 275 000 երիտասարդ, ինքն իր վարքագծի կանոնները փոխելով, փոխելու է պետության վարքագիծը, ամեն օր վերահսկելու է կառավարությանը:
Ապա վարչապետը դիմեց նաև դահլիճում ներկա ու նաև` ՀՀ բոլոր երիտասարդներին:
«Հարգելի' երիտասարդներ, այս ռեֆորմը հնարավորություն է տալու ձեր բարեկեցությունը բարելավել ոչ թե 30 տարի հետո, այլ այսօր, քանի որ մենք կունենանք երկար փողեր և դրանք կտրամադրենք հիփոթեքային ընկերություններին, որպեսզի նրանք էլ կարողանան դրանք ձեզ տրամադրել և դուք էլ կկարողանաք ձեռք բերեք բնակարան: Այս ինստիտուցիոնալ ռեֆորմը խթանելու է տնտեսական աճը, նոր մտածողություն է ներդնելու Հայաստանում», - ասաց նա:
Իսկ ինչ վերաբերում է հնչող այն մտավախություններին, թե արդյոք այդ գումարները չեն փոշիանա` վկայակոչելով Խորհրդային Խնայբանկում մնացած ու կորած գումարների նախադեպի հնարավոր կրկնությունը, Վարչապետը նշեց, որ ուսումնասիրելով միջազգային փորձը՝ հայ մասնագետներն ընտրել են խնայված միջոցները դրանով իսկ ապահովագրելու տարբերակը:
Իսկ այն միակ տարբերակը, որի դեպքում քաղաքացիները կարող են կորցնել իրենց ներդրած գումարները, Վարչապետի խոսքով՝ «համաշխարհային կոլապսն է»:
Բայց այս պարագայում, ինչպես նշեց գործադիրի ղեկավարը. «առաջնային է լինելու ֆիզիկական գոյատևման հարցը»:

Премьер-министр Армении указал преимущества и возможные риски внедрения обязательного накопительного компонента пенсионной системы 02/21/2014   16:40  |  Лента новостей
“Мы должны уважать подходы наших оппонентов и приложить больше усилий для того, чтобы объяснить преимущества и необходимость внедрения накопительной пенсионной системы”, – заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая с речью на проходящем в Ереване Третьем ежегодном международном пенсионном форуме.
Это объективная точка зрения, так как существуют объективные основания для нее. Если 32% нашего населения бедствует, и средний класс только формируется, то доходов не хватает, посему мы планируем смягчить основания для этого объективного недовольства”.
Смягчить, по мнению Т.Саркисяна, означает перенести сроки внедрения закона, что можно считать в истории Армении является беспрецедентным случаем. Закон был принят в 2010 году, но вступает в силу только с января текущего года.
Государству, и гражданам, и представителям бизнеса был дан трехлетний срок для подготовки к осуществлению этой реформы.
Глава Правительства РА также отметил, что государство за эти три года накопило необходимые финансовые средства для того, чтобы, во-первых, с 1 января 2014 года повысить размер пенсий и зарплат, а во-вторых – направить в бюджет 20 млрд. драмов с тем, чтобы удвоить размер сбережения молодежи, и довести их до 10%.
Что касается существующих рисков, то, по словам Тиграна Саркисяна, эти средства не должны сосредотачиваться в одном государстве, поскольку если это государство развалится, население потеряет свои средства. Поэтому эти средства должны быть диверсифицированы в облигациях, выпущенных в разных государствах. Помимо этого эти облигации должны обладать надежностью и иметь высокий рейтинг. За последние 80 лет с момента внедрения накопительной системы во всем мире не существовало ни одного такого фонда, который бы обанкротился.
Тигран Саркисян отметил, что внедрение системы, по его убеждению, является лучшей реформой, реализованной когда-либо в стране.
Реформы, действительно, болезненны, поскольку мы заставляем наших граждан менять правила своего поведения. Если мы будем каждый день просыпаться и делать то, что делаем, значит у нас будет то, что имеем. Если же мы желаем иметь то, чего у нас нет, мы должны делать то, чего мы не делаем. Меняя свое поведение, 275 тыс молодых людей меняюти поведение государства, ежедневно контролируя деятельность правительства”, -пояснил премьер.
Что касается опасений по поводу того, не распылятся ли эти деньги, ссылаясь на возможное повторение прецедента с вложенными в Сбербанк СССР и утерянными суммы, премьер-министр отметил, что, изучив мировой опыт, армянские специалисты выбрали вариант, который позволит застраховать тем самым сбережения.
Единственный вариант, при котором наши граждане потеряют свои сбережения, по мнению премьер-министра, это мировой коллапс.
17:54 11/02/2014  |  Лента новостейСотрудники ряда музеев Армении не подхватили протестный голос оперных певцов. Что сподвигло их к выбору накопительного пенсионного фонда?
14:27 11/02/2014  |  Лента новостейАдминистрация Ереванского театра оперы и балета рассмотрит требования артистов, сорвавших представление в знак протеста против пенсионной реформы
13:37 07/02/2014  |  Лента новостей“Решение КС не освобождает от обязанности делать отчисления в накопительные пенсионные фонды”. Заявление ЦБ Армении
11:24 05/02/2014  |  Актуальная темаПравительство Армении выявило ляп в порядке персонифицированного учета подоходного налога и обязательного накопительного взноса