Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար. «Կենսաթոշակային նոր համակարգը ճիշտ քայլ է ճիշտ ուղղությամբ» 02/21/2014   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կենսաթոշակային բարեփոխումները կբերեն ՀՀ քաղաքացիների եկամուտների, կենսաթոշակների ավելացման, տնտեսական շուկաների զարգացման, աղքատության նվազեցման:  Նման տեսակետ հայտնեց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին` Կենսաթոշակային նոր համակարգին նվիրված միջազգային համաժողովի իր ելույթում:
Նրա խոսքով կենսաթոշակային նոր համակարգը ճիշտ քայլ է ճիշտ ուղղությամբ, քանի որ համապատասխանում է այս ոլորտում միջազգային միտումներին:
«Այս բարեփոխումների իրականացումը մեծ մարտահրավեր է հանդիսացել աշխարհի շատ երկրների համար: Դրական արդյունքներ են գրանցվել Հունգարիայում, Լեհաստանում, Սլովակիայում, Ռուսաստանում»,- նշեց նա:
Ջոն Հափին նաև նշեց, որ համակարգի ադեկվատությունը կզգացվի ապագայում՝ ժամանակի ընթացքում, երբ որոշակի ճշգրտումներ կարվեն նաև՝ ուղղված իրազեկությանը, հասարակության տեղեկացվածության բարձրացմանը:
«Տեղեկացվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները կարևորագույն գործոն են հանդիսանում՝ կենսաթոշակային համակարգի կայացման համար»,- իր ելույթում ասաց Ժան Միշել Հափին՝ խոստանալով նաև հետագայում աջակցել այսօրինակ ծրագրերի իրականացմանը:

Глава Ереванского офиса Всемирного банка назвал новую пенсионную систему Армении “правильным шагом в верном направлении” 02/21/2014 16:20 | Лента новостей
Пенсионная реформа приведет к повышению пенсий, доходов граждан Армении, снижению уровня бедности в стране. Такую точку зрения выразил в ходе состоявшейся сегодня в Ереване Третьего ежегодного международного пенсионного форума глава Ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Хаппи.
По его словам, новая пенсионная система является правильным шагом в верном направлении, поскольку соответствует наметившимся в данной сфере международным тенденциям.
Реализация этих реформ являлась серьезным вызовом для многих стран. Положительные результаты зафиксированы в Венгрии, Польше, Словакии, России”,- отметил он.
Жан-Мишель Хаппи подчеркнул также, что адекватность данной системы общественность почувствует со временем, когда будут сделаны соответствующие технические корректировки.
Мероприятия, направленные на повышение уровня осведомленности граждан, являются важнейшим фактором для становления пенсионной системы”, - заявил Жан-Мишель Хаппи, пообещав и в дальнейшем содействовать такого рода программам.