Ոստիկանությանը չի հաջողվել գտնել Մոսոյի դիակը, ում սպանության մեջ մեղադրում են Իսոյին. Փաստաբանը կբողոքարկի ոստիկանության գործողությունները 02/21/2014 12:58 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քրեական աշխարհում հայտնի Թևոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործի շրջանակներում Մովսես Ներսիսյանի ենթադրյալ սպանության գործով մեղադրյալ Տիգրան Ասատրյանի պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը վերադասության կարգով բողոքարկելու է ոստիկանության գործողությունները ու բոլոր որոշումները: Այս մասին փաստաբանն այսօր հայտնեց «Փաստինֆո»-ի թղթակցին:
Ըստ պաշտպանի` իր պաշտպանյալի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածով՝ հանցագործության մասին չհայտնելը, մեղադրանք առաջադրելը որևէ հիմք չունի: Նա տարակուսանք հայտնեց, որ քննչական մարմինը որպես հաստատված փաստ է ներկայացնում, որ իր պաշտպանյալը պարտակել է առանձնապես ծանր հանցագործությունը այն դեպքում, երբ չի հայտնաբերվել Մովսես Ներսիսյանի դիակը:
«Ես, միանշանակ, որպես հաստատված փաստ` չեմ կարող պնդել, որ վերջինս մահացած է, սակայն այն, ինչ որ ներկայացվում է ոստիկանության կողմից, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Մովսես Ներսիսյանը ողջ է»,- ասաց Վ.Էլբակյանը:
Նա հավելեց, որ եթե Մովսեսը մահացած է, իրենք տեղը գիտեն, ինչո՞ւ չեն գտնում` հայտնի է, որ որոնողական լայնածավալ աշխատանքներ են կատարվում: Պաշտպանը միաժամանակ նշեց, որ անկախ Մովսեսը ողջ է, թե` մահացած, իր պաշտպանյալը որևէ առնչություն չունի դրա հետ:
Իսկ ապօրինի զենք պահելու մեղադրանքի կապակցությամբ իր պաշտպանյալը հանդես կգա համապատասխան հայտարարությամբ, երբ հարմար կգտնի: Դեռ հարց է, թե ինչպե՞ս և ի՞նչ պայմաններում է զենքը հայտնաբերվել: Վարդուհի Էլբակյանի խոսքերով` այս անհիմն մեղադրանքների հիման վրա իր պաշտպանյալին կալանավորելու` դատարանի որոշումն անհիմն է:
Վ.Էլբակյանը դժգոհություն հայտնեց, որ 10 օր է, ինչ սկսվել է գործով նախաքննությունը, սակայն արդեն մամուլն ու հեռուստատեսությունը ողողված են տեսաերիզներով: Ոստիկանությունը որպես հաստատված փաստ է ներկայացնում հանգամանքներ, որոնք սովորաբար հաստատվում են նախաքննությամբ ու դատաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով միայն. «Մնում է միայն դատավճիռը»,- ասաց Վ.Էլբակյանը:
Այսպիսով, ըստ պաշտպանի՝ ոստիկանությունը խախտել է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, նախաքննության գաղտնիքը, չի մտահոգվել ընտանիքների անվտանգության մասին:
Հիշեցնենք, որ ոստիկանությունը փետրվարի 10-ին հայտարարել էր Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը բացահայտված լինելու մասին՝ նշելով, որ սպանությունը թեև նրա թիկնապահ Իսրայել Սարգսյանը չի կատարել, բայց հանդիսացել է այդ հանցագործության պատվիրատուն:
Ոստիկանության պաշտոնական հայտարարության համաձայն՝ Իսրայել Սարգսյանն իր ընկեր Մովսես Ներսիսյանին պատվիրել է Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը: Իսկ երբ վերջինը կատարել է պատվերը, իր կատարած հանցանքը թաքցնելու դիտավորությամբ՝ Իսրայել Սարգսյանը 2014թ. փետրվարի 1-ին Մովսես Ներսիսյանին հրավիրել է Դավիթաշենում գտնվող հյուրանոցներից մեկը, որտեղ անձամբ սպանել է Մովսես Ներսիսյանին, ապա ավտոմեքենայով նրա դին տեղափոխել Կոտայքի մարզի Քանաքեռավան գյուղի դաշտային ավան և գցել այնտեղ գտնվող կոյուղու դիտահորը: Թեեւ նույն այդ դիտահորից ոստիկանությանը դեռ չի հաջողվել գտնել Մովսես Ներսիսյանի դին։

Адвокат одного из фигурантов дела об убийстве брата криминального авторитета “Каяранци Тевосика” обжалует действия полиции 02/21/2014   13:40  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства брата криминального авторитета “Тевосика”, Вардуи Элбакян - адвокат обвиняемого по делу о предполагаемом убийстве Мовсеса Нерсисяна Тиграна Асатряна обжалует в вышестоящую инстанцию действия полиции и все решения. Об этом адвокат сообщила сегодня корреспонденту ИА “ФатИнфо”.
По словам адвоката, выдвинутое против его подзащитного по ст. 335 УК РА обвинение в несообщении о преступлении не имеет под собой основания. Она выразила недоумение по поводу того, что следственный орган представляет в качестве свершившегося факта сокрытие его подзащитным особо тяжкого преступления, в то время как труп Мовсеса Нерсисяна не обнаружен.
“Я однозначно не могу утверждать, что смерть последнего - это свершившийся факт, однако то, что представляет Полиция, дает основания предполагать, что Мовсес Нерсисян жив”, - отметила В. Элбакян.
Она добавила также, что, если Мовсеса нет в живых, то они знают его место, почему его не находят – известно, что ведутся широкомасштабные поисковые работы. При этом адвокат отметила, что вне зависимости от того, Мовсес жив или мертв, ее подзащитный не имеет к этому отношения.
Что касается обвинения в незаконном хранении оружия, то ее подзащитный выступит с соответствующим заявлением, когда посчитает нужным. “Еще вопрос, как и в каких условиях было обнаружено оружие”, - выразила сомнение адвокат. По словам Вардуи Элбакян, решение суда о заключении под стражу ее подзащитного на основании этого беспочвенного обвинения не имеет под собой основания.
В. Элбакян выразила недовольство тем, что уже 10 дней, как ведется расследование, однако уже пресса и телевидение завалены сообщениями и видеоматериалами. Полиция представляет как свершившийся факт обстоятельства, которые, как правило, подтверждаются на основании доказательств, добытых в ходе предварительного следствия и судебного процесса”, - пояснила В. Элбакян.
Так, по мнению адвоката, Полиция нарушила принцип презумпции невиновности, тайну следствия и не позаботилась о безопасности семей.
Напомним, 10 февраля Полиция заявила о раскрытии убийства Артура Сафаряна, отметив, что, хотя убийство совершил не его телохранитель – Исраэл Саргсян, но он выступил в этом деле заказчиком преступления.
Согласно официальному заявлению Полиции, Исраэл Саргсян заказал убийство Артура Сафаряна своему другу Мовсесу Нерсисяну. Когда последний выполнил заказ, Исраэл Саргсян с тем, чтобы скрыть свое преступление пригласил 1 февраля 2014г. Мовсеса Нерсисяна в одну из гостиниц, расположенных в ереванском административном районе Давташен, где собственноручно убил Мовсеса Нерсисяна, а затем погрузил труп в машину и перевез его в Котайкскую область, на прилегающую к селу Канакераван территорию, и сбросил тело в канализационный люк.