Տուբերկուլյոզի փողերը վերջացել են. կառավարությունը փակում է բաժանմունքները 02/20/2014   16:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշում կայացրեց փակել Սյունիքի մարզի 2 մարզային տուբերկուլոզային բաժանմունքները` Գորիսի և Կապանի բժշկական կենտրոններում:
Ընդ որում, հարցը ներկայացնող Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը նման որոշման անհրաժեշտությունը հիմնավորեց նրանով, որ տուբերկուլոզային բաժանմունքները հիվանդներով թերի են ծանրաբեռնված, և  հիվանդները հիմնականում ուղեգրվում են «Հանրապետական հակատուբերկուլոզային դիսպանսեր»:
Նախարարը նաև ասաց, որ բաժանմունքներում շենքային պայմանները չեն համապատասխանում հաստատված պահանջներին, և չի գործում վարակի հսկողության ոչ մի բաղադրիչ, ինչի արդյունքում՝ բուժման փոխարեն ապահովվում է վարակի ներհիվանդանոցային տարածումը: Ուստի՝ բաժանմունքը ենթակա է փակման:
Նախարարի այս հայտարարությունն առնվազն տարօրինակ է, եթե հաշվի առնենք դեռևս 2007 թվականից Հայայստանում գործող ազգային հակատուբերկուլյոզային ծրագրի առկայությունը:
Բանն այն է, որ հատկապես մարզերում հիվանդների վաղ հայտնաբերման ու հիվանդության հետագա տարածումը կանխելուն ուղղված այս ծրագրի հիմնական բաղադրիչի վրա ամեն տարի միլիոնավոր դրամներ են ծախսվել՝ ընդ որում, ոչ միայն պետական բյուջեից, այլև՝ միջազգային դոնոր կազմակերպություններից:
Օրինակ, ինչպես տեղեկանում ենք Առողջապահության նախարարության  պաշտոնական կայքում տեղադրված ծրագրից, 2007 թվականից սկսած մարզային տուբերկուլոզային հաստատություններին աջակցելու (վերանորոգում, հիվանդների սնունդ, կազմակերպչական խնդիրներ) ծրագրեր են իրականացվել:
2007-11 թթ. օպտիմալացվել են հակատուբերկուլյոզային ազգային, մարզային, համայնքային կենտրոնները, ապահովվել անհրաժեշտ կադրերով:
Իսկ նույն այդ կադրերը համապատասխան ուսուցում ու վերապատրաստում են անցել 2007-08թթ.: Բացի այդ, նրանք ապահովվել են ուսուցողական նյութերով, մշակվել է հատուկ ուսուցման  քաղաքականություն և ժամանակացույց:
Մի խոսքով՝ ծախսվել են բավական մեծ գումարներ, որոնք, ինչպես հիմա է պարզվում, նպատակին չեն ծառայել:
Օրինակ, միայն 2007թ, երբ ծրագիրը նոր էր մեկնարկում պետական բյուջեից շուրջ 968 մլն դրամ է հատկացվել, հետագա տարիներին ևս Հայաստանի հարկատուների գրպանից տարեկան մի քանի հարյուր միլիոն դրամ է տրամադրվել այս վտանգավոր հիվանդության բուժումն ու կանխարգելումը ՀՀ տարածքում կազմակերպելու համար:
Բայց, պարզվում է, փողը վերջացել է, ու հիմա էլ կառավարությունը որոշել է փակել այդ ծրագրի գումարներով բացված մարզային կենտրոնները, իսկ հիվանդներին էլ` ցույց տալ մայրաքաղաքի ճանապարհը:

Правительство Армении решило закрыть областные туберкулёзные отделения из-за отсутствия денег 02/20/2014   17:26  |  Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение закрыть два областных туберкулёзных отделения в Сюнике – в медцетрах Гориса и Капана.
Причем представлявший вопрос министр здравоохранения Армении Дереник Думанян обусловил необходимость принятия подобного решения малой нагрузкой туберкулезных отделений, отметив, что пациентов, в основном направляют в “Республиканский антитуберкулёзный диспансер”.
Глава Минздрава завил также, что условия в помещениях не соответствуют установленным требованиям, и не действует ни один из компонентов контроля заразы, в результате чего лечение оборачивается распространением инфекции внутри больницы, посему отделение подлежит закрытию.
Данное заявление министра по меньшей мере странное, если учесть, что с 2007г. в Армении действует национальная антитуберкулёзная программа.
Дело в том, что на основные компоненты этой программы, направленной на раннее выявление среди жителей областей больных туберкулёзом и предотвращение дальнейшего распространения болезни, ежегодно тратилось миллионы драмов, причем не только из госбюджета, но и за счет средств, представленных международными организациями-донорами.
Например, как следует из программы, опубликованной на официальном сайте Минздрава РА, начиная с 2007г. осуществлялись программы по поддержке областным туберкулёзным учреждениям(ремонт, еда для пациентов, организационные вопросы).
В 2000-2011гг. проводилась оптимизация национальных, областных, общинных антитуберкулёзных центров, которые были обеспечены необходимыми кадрами.
Эти же кадры прошли соответствующее обучение и переподготовку в 2007-2008гг.Кроме того, их обеспечили учебными материалами, были разработаны специальная политика и специальный график обучения.
Одним словом, было вложено достаточно средств, которые, как выясняется, были потрачены не по назначению.
Например, только в 2007г., на самом старте программе, из госказны было выделено около 968 млн. драмов. В последующие годы из карманов армянских налогоплательщиков выделялось несколько сотен миллионов драмов на организацию на территории Армении лечения и профилактики этой опасной болезни.
Однако, выясняется, что деньги закончились, и теперь Правительство решило закрыть областные центры, открытые на предусмотренные по этой программе средства, а больных этим недугам направить в столицу.