Ուկրաինայի ՆԳ նախարարի հրամանով՝ իրավապահներին հատկացվել է մարտական զենք 02/20/2014   18:55  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Վիտալի Զախարչենկոն հրաման է ստորագրել իրավապահներին մարտական զենք հատկացնելու վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է vesti.ua-ն՝ նշելով, որ համապատասխան հայտարարությունը տեղադրվել է նշված գերատեսչության պաշտոնական կայք-էջում։
«Հրադադարը խախտվել է, ազգայնամոլները շարունակում են հարձակվել», - հայտարարել է Զախարչենկոն։  Նախարարը հայտնել է, որ հակաահաբեկչական  աշխատանքների շրջանակներում ստորագրված հրամանի համաձայն «իրավապահներին հատկացվել է մարտական զենք եւ այն կկիրառվի  «Ոստիկանության մասին» Ուկրաինայի օրենքի պահանջներին համապատասխան»։
Զախարչենկոն նշել է, որ ներքին գործերի նախարարությունը բազմիցս կոչ է արել ցուցարարներին՝ դադարեցնել անօրինական գործողությունները, սակայն «ոչ ոք չկամեցավ մեզ լսել եւ համապատասխան հետեւություններ անել»։
«Այսօր մարտական զենքից, նպատակային կրակել են  ոստիկանության աշխատակիցների ուղղությամբ։ Հրազենային մարմնական վնասվածքներով հոսպիտալացվել է արդեն  29 իրավապահ, կան զոհեր, իսկ ընդհանրապես մահացածների թիվն արդեն հասնում է  մի քանի տասնյակի»,- ընդգծել է նա։
«Այս գործողությունները գնահատում ենք որպես ագրեսիա՝ ազգայնամոլների կողմից, ովքեր փորձում են մեղքը բարդել իրավապահների վրա, թեեւ գիտակցող քաղաքացիների համար վաղուց պարզ է, որ բռնի գործողությունները հրահրում են բացառապես  ընդդիմության առաջնորդները»,- նշել է նախարարը։
Ներքին գործերի նախարարությունը պահանջել է, որ ազգայնամոլները կամավոր հանձնեն զենքը եւ վերադառնան խաղաղ բողոքի ակցիաներին։

Глава МВД Украины разрешил милиции использовать боевое оружие 02/20/2014 19:10 | Международные новости
Глава МВД Виталий Захарченко подписал приказ о выдаче правоохранителям боевого оружия, передает vesti.ua со ссылкой на соответствующее заявление ведомства.
«Перемирие нарушено, экстремисты продолжают нападать», - заявил Захарченко.
Министр сообщил, что в рамках работы Антитеррористического центра СБУ им были подписаны соответствующие приказы – «правоохранителям выдано боевое оружие, и оно будет применено в соответствии с Законом Украины «О милиции».
Захарченко отметил, что МВД неоднократно призывало митингующих прекратить противоправные действия и «не идти на поводу у радикалов», однако «услышать нас и сделать соответствующие выводы никто не захотел».
"Сегодня открыто прицельную стрельбу по сотрудникам милиции из боевого оружия. С огнестрельными ранениями госпитализированы уже 29 правоохранителей , есть погибшие, а общий счет жертв уже идет на десятки", - подчеркнул он.
"Мы расцениваем эти действия как явную агрессию со стороны экстремистов, которые пытаются переложить вину на правоохранителей, хотя всем здравомыслящим граждан давно понятно, что силовые действия провоцируют исключительно оппозиционные лидеры", - добавил он.