Կառավարությանն անվստահության հարց առայժմ չի բարձրացվի 02/20/2014   15:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի՝ փետրվարի 24-ին մեկնարկելիք քառօրյա նիստերում ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները կառավարությանն անվստահության հարց չեն բարձրացնի: Այս մասին խմբակցությունների այսօրվա հերթական քննարկումից հետո լրագրողներին հայտնել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու փաստաթղթի վրա աշխատանքները շարունակվում են, և այս պահին լուծում, վճռահատում չկա»,-ասել է նա՝ հավելելով,  որ անվստահություն հայտնելու պահը «դեռ չի հասունացել»:
Քննարկված հաջորդ հարցի՝ ԱԺ մեծամասնության կողմից առաջարկված գազի ոլորտին վերաբերող հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու կապակցությամբ էլ պատգամավորը նշել է, որ չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչները տեսակետներ են փոխանակել, ներկայացրել հանձնաժողովի ստեղծման հետ կապված առաջարկված որոշման նախագծում որոշակի փոփոխությունների առաջարկներ: Դրանք այսօր՝ աշխատանքային օրվա ավարտին, կքննարկվեն ԱԺ նախագահի մոտ կայանալիք հանդիպման ժամանակ:
Ոչ իշխանական խմբակցությունների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներն այսօր քննարկել են նաև 2008թ. մարտի 1-2-ի դեպքերի հետ կապված ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին ՀԱԿ-ի հեղինակած որոշման նախագիծը լիագումար նիստերի օրակարգ ներառելու հարցը: Այդ նպատակով անհրաժեշտ թվով ստորագրությունների հավաքմանը, ըստ Ա.Ռուստամյանի, ՀՅԴ-ն իր աջակցությունն է հայտնել:
ՀՅԴ-ն իր հերթին հանդես է եկել մեկ այլ` «Նաիրիտ»-ի հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման առաջարկով: Այս նախագծին ԱԺ գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախօրեին տվել էր բացասական եզրակացություն: Ինչպես լրագրողներին հայտնել է Ա.Ռուստամյանը, իրենք գործընկերներին տեղեկացրել են, որ այդ հարցը ՀՅԴ-ն ճանաչել անհետաձգելի և այն պետք է քննարկվի ԱԺ երեքշաբթի օրվա նիստերի ընթացքում:

Непровластные фракции парламента Армении считают, что момент для объявления вотума недоверия Правительству пока не созрел 02/20/2014   16:04  |  Актуальная тема
“4 непровластные фракции парламента Армении на стартующих с 24 февраля четырехдневных заседаниях Национального Собрания (НС РА) не намерены затрагивать вопрос о вотуме недоверия Правительству”,- проинформировал журналистов после совещанием с участием вышеупомянутых политических  сил руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
Работы над документом о вотуме недоверия Правительству продолжаются, и на данный момент нет конкретного решения, - отметил он, добавив, что “сей момент еще созрел”.
Что касается последовавшего от парламентского большинства предложения о создании комиссии по изучению качества газа, депутат отметил, что представители непровластных фракций изложили свое видение и предложения о внесении определенных изменений в проект решения, которые они обсудят к концу рабочего дня в ходе встречи со спикером парламента.
Руководители непровластных фракций сегодня обсудили также вопрос о включении в повестку пленарного заседания инициированный АНК проект решения о создании временной комиссии по изучению трагических событий 1-2 марта 2008г. По словам Рустамяна, АРФД выражает поддержку сбору необходимого для этого числа подписей.
АРФД в свою очередь выступила с инициативой по созданию еще одной временной комиссии по вопросу “Наирита”. Данный проект накануне удостоился отрицательного заключения Постоянной комиссии НС РА по экономическим вопросам. Как сообщил журналистам А. Рустамян, они оповестили своих коллег о том, что этот вопрос АРФД признал безотлагательным, и он должен обсуждаться в ходе заседаний НС, намеченных на вторник.