Կիեւում սպանել են Вести պարբերականի լրագրողին 02/19/2014 10:11 | Միջազգային լրահոս
Փետրվարի 19-ին` վաղ առավոտյան, հիվանդանոցում մահացել է ուկրաինական Вести պարբերականի լրագրող Վյաչեսլավ Վերեմիյը, ով հրազենային վնասվածք եր ստացել նախօրեին:
Պարբերականի հաղորդմամբ՝ փետրվարի 18-ի երեկոյան անհայտ, դիմակավորված անձինք կրակել են լրագրողի վրա: Բժիշկները մի քանի ժամ պայքարել են նրա կյանքի համար, բայց փրկել չի հաջողվել, եւ նա մահացել է հենց վիրահատական սեղանին:
Ընդ որում, լրագրողի վրա կրակել են ոչ թե անկարգությունների ժամանակ, այլ՝ տուն վերադառնալիս: Ըստ նրա գործընկերների՝ Вести-ի աշխատակիցները տուն վերադառնալիս են եղել տաքսի ավտոմեքենայով:
Իսկ երբ այն կանգնել է կարմիր լույսի տակ, վազելով մի տղամարդ է մոտեցել եւ մեքենայի վրա նետել «մոլոտովի կոկտեյլներ»: Տաքսու վարորդին եւ Вести-ի երկու աշխատակիցներին` Վյաչեսլավին եւ Ալեքսեյին, հանել են ավտոմեքենայից եւ դաժանաբար ծեծել: Վարորդը ծանր մարմնական վնասվածքներ է ստացել ոտքի շրջանում: Ալեքսեյի դեմքն են այլանդակել: Նրանց ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բուժօգնություն:
Իսկ Վյաչեսլավը հրազենային վնասվածք էր ստացել կրծքավանդակի շրջանում: Մահվան պատճառը արյան շատ կորուստն է եւ կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքը:
«Комсомольская правда в Украине»-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 18-ին Կիեւում վերսկսված անկարգությունների ժամանակ մահացել է 19 մարդ` 12 քաղաքացիական անձինք, 7 իրավապահներ:

Корреспондент газеты "Вести" Вячеслав Веремей убит в Киеве 02/19/2014 10:17 | Международные новости
В Киеве в ходе уличных столкновений погиб журналист газеты "Вести" Вячеслав Веремей, сообщает “vesti.ua”.По данным СМИ, накануне поздним вечером неизвестные в масках открыли огонь по журналисту. Врачи несколько часов боролись за его жизнь, однако он умер на операционном столе.
Согласно информации, 18 февраля поздно вечером, в Киеве, неизвестные мужчины с битами и оружием, в касках, камуфляже и черных масках напали на журналиста Вячеслава Веремия и ИТ-специалиста «Вестей» Алексея Лымаренко.
Сотрудники «Вестей» возвращались с работы на такси. Когда автомобиль остановился на светофоре, из подворотни выбежали мужчины, начали раскачивать и забрасывать машину «коктейлями Молотова».
Таксиста, Вячеслава и Алексея они вытащили из авто и жестоко избили. Водитель получил серьезные травмы ноги. Алексею изуродовали лицо. Им была оказана первая медицинская помощь.
Вячеслав получил пулевое ранение в грудь. Смерть наступила из-за потери крови и ранений, не совместимых с жизнью, пишет “vesti.ua”.
Издание напоминает, что 18 февраля Вячеслав Веремей вышел на работу после продолжительного больничного. Месяц назад, 20-го января, во время штурма на Грушевского Вячеслав Веремий получил травму глаза – тогда он частично потерял зрение.
Данные о жертвах и пострадавших постоянно меняются.
Как сообщает «Комсомольская правда в Украине», в столкновениях в центре Киева погибли 19 человек: 12 гражданских лиц, 7 –правоохранителей.