Ոստիկանության ու դատախազության պաշտոնատար անձանց դեմ քրեական գործը՝ դատարանում 02/19/2014 12:13 | Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանության ու դատախազության պաշտոնատար անձանց դեմ հարուցված Սյունիքի աղմկահարույց գործն արդեն ընդունվել է դատարանի վարույթ: Այս գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված են երեք հոգի։
ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Գագիկ Դանիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը՝ երկու դրվագով:
ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Սյունիքի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Արման Ենգոյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ երկու դրվագով, 349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես ծանր հանցագործության գործով ապացույցներ կեղծելը, 336-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ակնհայտ անմեղ անձին քրեական պատասխանատվության ենթարկելը:
Իսկ ՀՀ դատախազության Սյունիքի մարզի դատախազի տեղակալ Էդիկ Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ երեք դրվագով, 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես ծանր հանցագործության գործով ապացույցներ կեղծելուն օժանդակելը, 336-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ըստ մեղադրանքի՝ նրանք Քաջարան քաղաքի բնակիչ Հակոբ Թոսունյանի օժանդակությամբ, առանձնապես ծանր հանցագործության` Գրիգոր Պապյանի սպանության վերաբերյալ քրեական գործով կեղծել են ապացույց:
Կեղծիքներն ի հայտ են եկել Գրիգոր Պապյանի սպանության, մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելու և վկային սուտ ցուցմունք տալուն հարկադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում:
Պաշտոնատար անձինք, ըստ մեղադրանքի, «խմբային շահերից և անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով՝ պաշտոնեական դիրքը, պաշտոնից բխող հեղինակությունն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ և չեն կատարել ծառայողական պարտականությունները, որով էական վնաս են պատճառել անձանց իրավունքներին և պետության օրինական շահերին»:
Նշենք, որ երեք նախկին պաշտոնյաների վերաբերյալ գործը դատարան էր ուղարկվել առանձին, ինչը վարույթ ընդունելով՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դ. Գրիգորյանը որոշում է կայացրել նաեւ հիշյալ երեք պաշտոնատար անձանց դեմ գործը և Հակոբ Թոսունյանի դեմ գործը (նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով) մեկ վարույթում միավորելու մասին:
Ըստ դատարանի՝ ամբաստանյալներ Հակոբ Թոսունյանը, Գագիկ Դանիելյանը, Արման Ենգոյանը, Էդիկ Հովսեփյանը մեղադրվում են նույն հանցագործության կատարմանը մասնակցելու մեջ: Ուստի՝ նշված քրեական գործերի լրիվությունը, ամբողջականությունը և օբյեկտիվությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է երկու գործերը միավորել մեկ վարույթում:

Громкое уголовное дело против чиновников Полиции и Прокуратуры Сюникской области Армении направлено в суд 02/19/2014   13:01  |  Криминальная хроника
Громкое дело, возбужденное против должностных лиц из Полиции и прокуратуры Сюника поступило в суд. В качестве обвиняемого по этому делу проходят три человека.
Заместителю по оперативной линии начальника Капанского отдела областного управление Сюника Гагику Даниэляну предъявлено обвинение по ч. 1ст. 308 УК Армении, “злоупотребление должностными полномочиями”, по двум эпизодам.
Следователю следственного отдела Сюникской области Главного следственного управления полиции РА Арману Енгояну предъявлено обвинение по ч. 1ст. 308 УК Армении – по двум эпизодам, по п. 1 ч. 3 ст. 349 УК РА - “фабрикация доказательств по делу о совершении особо тяжкого преступления”, по ч. 1ст. 336 УК РА- “привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности”.
А заместителю прокурора Сюникской области предъявлено Эдику Овсепяну обвинение по ч. 1ст. 308 УК Армении - по трем эпизодам, п. 1ч. 3 ст. 38-349 – “пособничество в фабрикации доказательств по делу о совершении особо тяжкого преступления ”, по ч. 1ст. 336 УК РА - “привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности”.
Согласно обвинению, они при содействии жителя города Каджаран Акопа Тонусяна сфабриковали доказательства по уголовному делу об убийстве Григора Папяна.
Подлог всплыл наружу в ходе расследования уголовного дела, возбужденного по фактам убийства Григора Папяна, хулиганства, совершенного группой лиц и принуждения свидетеля к даче ложных показаний
Должностные лица, согласно материалам дела, “исходя из группового интереса и иных личных побуждений”, использовали служебное положение и проистекающий из этого положения авторитет вопреки интересам службы и не исполнили свои должностные обязанности, тем самым причинив существенный вред правам граждан и законным интересам государства.
Отметим, что накануне, еще до направления дела в суд, судья суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Д. Григорян принял решение дела против трех вышеупомянутых лиц и дело Акопа Тосуняна, которые обвиняется по ч. 2 ст. 340 УК РА, п. 1ч. 3 ст. 38-349 объединить в одно производство.
Согласно суду, подсудимые Акоп Тосунян, Гагик Даниэлян, Арман Енгоян, Эдик Овсепян обвиняются в причастности к совершению того же преступления, посему для обеспечения полноты, всесторонности, и объективности необходимо объединить два дела в одно производство.