Ավստրալիայում՝ փախստականների կենտրոնում, բարձրացած խռովության հետևանքով զոհվել է 1 մարդ 02/18/2014   12:57  |  Միջազգային լրահոս
Ավստրալիայի Մանուս կղզում գտնվող փախստականների կենտրոնում փախստականները խռովություն են բարձրացրել, որի հետևանքով զոհվել է 1 մարդ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են:
«Շատ վտանգավոր իրավիճակ էր ստեղծվել. մարդիկ որոշել էին բողոքել բռնի ձևով և դուրս գալ կենտրոնից՝ վտանգելով իրենց կյանքը»,- ասել է Ավստրալիայի միգրացիայի նախարար Սկոտ Մորիսոնը:
Կենտրոնում բարձրացած խռովությունը տեղի է ունեցել կղզում տեղի ուենցած «ցածր մակարդակի» ցույցերից հետո: Այս մասին հայտնել է Մորիսոնը:
Ինչպես տեղեկացրել են  իրավապահ մարմինների աշխատակիցները 77 մարդու բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել, որոնցից 13-ը լուրջ վնասվածքներ են ունեցել: Իսկ մեկ մարդ մահացել է հիվանդանոցի ճանապարհին՝ գլխին ստացած վնասվածքից:
Փախստականների կենտրոնի պայմանները քննադատության են ենթարկվել մարդու իրավունքների պաշտպանների կողմից, ովքեր հաղորդել են այնտեղ կատարվող ինքնավնասման, հացադուլի և ինքնասպանության փորձերի դեպքերի մասին:
20:30 16/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ 2013 թվականին Հայաստանում ապաստան է հայցել օտարերկյա 327 քաղաքացի
10:50 26/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՆավի շրջվելու արդյունքում զոհվել է 17 միգրանտ
09:19 24/12/2013  |  ՄամուլԳործատուներին զգուշացվել է աշխատանքից ազատել օտարերկրացիներին
10:59 19/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՄիգրանտների բուժօգնության գործով սկսվել է քննություն (Տեսանյութ)
13:07 18/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերին Հայաստանում ապաստան է հայցել 13 օտարերկրացի
12:50 18/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանից անվերադարձ մեկնողների կամ մեկնելու ցանկություն ունեցող, բայց հնարավորություն չունեցող քաղաքացիների տվյալներ չկան
10:53 27/11/2013  |  Միջազգային լրահոսՆավի շրջվելու արդյունքում զոհվել է 30 միգրանտ (Տեսանյութ)
21:38 26/11/2013  |  Միջազգային լրահոս10 միգրանտ մահացել է ԱՄՆ-ի ճանապարհին
17:46 23/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՆերկայացվեց Հայաստանում միգրանտների ինտեգրման քաղաքականության մասին ուսումնասիրություն

Один человек погиб, еще 77 ранены в результате столкновения в лагере для беженцев в Папуа-Новой Гвинее 02/18/2014   13:12  |  Международные новости
На острове Манус (Папуа-Новая Гвинея) минувшей ночью произошли столкновения, в результате которых один человек погиб и 77 получили ранения различной степени тяжести. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на министерство иммиграции и охраны границ Австралии.
Согласно информации, причиной "трагических событий" на острове Манус стала попытка группы беженцев прорваться за ограждения лагеря. Пытаясь им противостоять, охранники были вынуждены применить силу.
В свою очередь правозащитники утверждают, что минувшим вечером лагерь беженцев на острове Манус подвергся нападению со стороны местных жителей, которые, вооружившись камнями, кусками труб, палками и мачете, ворвались в лагерь и при полном попустительстве полиции и охраны начали избивать его жителей.
В лагере на острове Манус содержатся 1,2 тыс. нелегальных мигрантов, пытавшихся добраться на отплывавших из Шри-Ланки и Индонезии судах до берегов Австралии.