Դատարանը պարտավորեցրել է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ վերացնել խախտումները 02/18/2014 13:44 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի դատարանը՝ դատավոր Թաթուլ Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է «Մասիսի բժշկական կենտրոն»-ում մահացած Ցոլակ Մկրտչյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ինեսսա Պետրոսյանի բողոքը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց փաստաբանը։
Նա խնդրում էր վերացնել 27-ամյա Ց.Մկրտչյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործը կարճելու քննիչի ու դատախազի որոշումը: Ըստ կողմի, քրեական գործի վարույթը կարճելու որոշումը հիմնված է եղել հակասական ու իրարամերժ ցուցմունքների ու փորձաքննությունների եզրակացությունների վրա և անհիմն ու անօրինական է եղել:
Դատարանը բավարարել է բողոքը ՀՀ քրեական դատարավարության օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 5-րդ կետի հիմքով, որով «բողոքը ճանաչելով հիմնավորված՝ դատավորը որոշում է կայացնում անձի իրավունքների եւ ազատությունների խախտումները վերացնելու՝ վարույթն իրականացնող մարմնի պարտականության մասին»:
Տուժող Ցոլակ Մկրտչյանն ապրիլի 2-ին որովայնի շրջանում ցավերի պատճառով դիմել էր Մասիսի բժշկական կենտրոն, որտեղ ապրիլի 3-ի լուսադեմին մահացել էր՝ անաֆիլակտիկ շոկից: Մահվան փաստով հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ Բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:

Суд в Армении обязал орган, осуществляющий производство по делу о гибели 27-летнего Цолака Мкртчяна, устранить нарушения 02/18/2014 14:15 | Криминальная хроника
Суд Араратской и Вайоцдзорской областей Армении под председательством судьи Татула Погосяна удовлетворил жалобу представителя правопреемника скончавшегося в Масисском медцентре Цолака Мкртчяна Инессы Петросян.
Адвокат просила отменить решение следователя и прокурора о прекращении уголовного дела по факту гибели 27-летнего Ц. Мкртчяна. Сторона утверждает, что решение о прекращении производства по уголовному делу было основано на противоречивых и взаимоисключающих показаниях и заключениях экспертиз и было безосновательным и незаконным. Суд удовлетворил жалобу на основании п. 5 ст. 290 Уголовно-процессуального кодекса РА, по которому “ судь , признав жалобу обоснованной, выносит решение”.
Потерпевший Цолак Мкртчян 2 апреля обратился в медцентр Масиса, где 3 апреля скончался от анафилактического шока. По факту смерти молодого человека было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч. 2 ст. 130 УК РА (“неисполнение или ненадлежащее исполнение медработниками своих профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть пациента”).
Решение о прекращении дела было принято в следственном отделе Масиса 2 ноября в соответствии с п.1 ч. 1ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса РА - на основании отсутствия события преступления.