Ջրծաղիկից մահացած զինվորի գործով տուժող կողմը բարոյական վնասի փոխհատուցում է պահանջում 02/17/2014   14:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Զինծառայող Հայկ Խաչատրյանի՝ 2011թ. բանակում ջրծաղիկից մահվան դեպքի գործով այսօրվա դատական նիստում տուժող կողմը հայտարարել է, որ քաղաքացիական հայց են  ներկայացրել՝ պահանջով 20 մլն ՀՀ դրամ բարոյական վնասի փոխահատուցում ևս 5 մլն  դրամ՝ մահացած զինվորի հուղարկավորության համար կատարված ծախսերի փոխտահուցման համար:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար, Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալի պետ, գնդապետ Միքայել Միքայելյանն ու զորամասի նյարդաբանական բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Մինաս Մկրտչյանը մեղադրվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի առաջին կետով՝ ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար:
Սակայն նշենք, որ Մինաս Մկրտչյանի պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը դեռևս մի քանի դատական նիստ առաջ դատարանին ներկայացրել էր Պաշտպանության նախարարությունից ստացված գրությունն առ այն, որ մահացած զինվոր Հայկ Խաչատրյանի ընտանիքին կառավարության որոշմամբ հատկացվել է հուղարկավորման,  գերեզմանի բարեկարգման, տապանաքարերի պատրաստման, տեղադրման ծախսերի համար 700  000 և 1 400 000 դրամ, ինչպես նաև Հայկ Խաչատրյանի ընտանիքին նշանակվել է 30 000 դրամ ամենամսյա դրամական օգնություն:
Պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը «Փաստինֆո» -ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ տուժող կողմը, քաղհայցի պահանջ ներկայացնելով, ըստ էության, նպատակադրվել է կանխել ամբաստանյալների նկատմամբ համաներման ակտի կիրառումը։
«Ցավում եմ, որ նման կերպ շահարկվում է զինվորի մահը»,- նման կարծիք հայտնեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք նաև, որ ամբաստանյալները դիմել էին դատարանին՝ համաներման ակտ կիրառելու խնդրանքով:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ Վլադիմիր Գրիգորյանի, հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 27-ին:

Семья скончавшегося от ветрянки военнослужащего ВС Армении Айка Хачатряна требует возмещения морального ущерба 02/17/2014   14:48  |  Актуальная тема
На сегодняшнем судебном заседании по делу о гибели в 2011 в армии военнослужащего Айка Хачатряна от ветряной оспы потерпевшая сторона заявила, что подала гражданский иск с требованием выплатить 20 млн. драмов в качестве компенсации морального ущерба и еще 5 млн. на возмещение расходов по погребению военнослужащего.
Напомним, что командир N-ской воинской части МО Армении, начальник Центрального клинического военного госпиталя, полковник Микаэл Микаэлян и начальник неврологического отделения воинской части, подполковник Минас Мкртчян обвиняются по п. 1 ч. 376 УК РА – “халатное отношение к службе”
Отметим, что адвокат Минаса Мкртчяна Вардуи Элбакян еще несколько судебных заседаний назад представила письмо, полученное от Минобороны о том, что семье скончавшегося солдата Айка Хачатряна решением Правительства РА было выделено на погребение, благоустройство могилы, изготовление и установку надгробия 700 000 и 1 400 000 драмов, а также семье Айка Хачатряна назначена ежемесячная материальная помощь на сумму в размере 30 тыс.драмов.
Адвокат Вардуи Элбакян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметила, что потерпевшая сторона, представив гражданский иск, по сути дела, вознамерилась помешать применению акта амнистии в отношении подсудимых. Я сожалею, что таким образом пытаются спекулировать на теме гибели военнослужащего”, - выразила мнение адвокат.
Напомним, что подсудимые обратились в суд с просьбой применить к ним акт амнистии.
Следующее судебное заседание в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен под председательством судьи Владимира Григоряна состоится 27 февраля.