Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միացյալ կոլեգիայի հաջորդ նիստը` Հայաստանում 02/17/2014 14:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 12-13-ը Բելառուսի Նովոպոլոցկ քաղաքում կայացել է Մաքսային միության անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների միացյալ կոլեգիայի հերթական` 10-րդ նիստը, որին դիտորդի կարգավիճակով մասնակցում էր նաև ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ պատվիրակությունը` նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Միացյալ կոլեգիայի նիստին մասնակցել են Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի մաքսային ծառայությունների ղեկավարները: Որպես դիտորդ մասնակցել է Հայաստանի ՊԵԿ նախագահը, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ Ղրղզստանի և Ուկրաինայի մաքսային ծառայություններից: Նիստի ընթացքում քննարկվել են ընդհանուր մաքսային գործընթացների վերահսկողության շրջանակներում մաքսային ծառայությունների միջև տեղեկատվության փոխանակմանը, ֆիզիկական անձանց կողմից ինտերնետ-խանութներում գնված և փոստային առաքումներով տեղափոխվող ապրանքների մաքսային գործարքների կատարելագործման ուղիներին, Մաքսային միության արտաքին տնտեսական գործունեության միացյալ ապրանքային անվանացանկի համաձայն ապրանքների դասակարգման նույնական մոտեցումների մշակմանը, անձնական օգտագործման նպատակով ժամանակավորապես ներմուծված, արտասահմանում գրանցված տրանսպորտային միջոցները օտարերկրացիների կողմից արտահանելու լրացուցիչ միջոցառումներին, Մաքսային միության պետությունների սահմանների անցումային կետերում պետական վերահսկող մարմինների քանակը կրճատելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, ինչպես նաև մաքսային համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև 2014թ. աշխատանքային ծրագիրը և կայացվել է որոշում մեր երկրի Մաքսային միությանն անդամակցության ինտեգրման գործընթացների շրջանակներում` հաջորդ նիստն անցկացնել Հայաստանում ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում:

Следующее заседание объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза пройдет в Армении 02/17/2014 16:40 | Лента новостей
12-13 февраля в белорусском городе Новополоцк состоялось очередное, 10-ое заседание объединенной коллегии таможенных служб государств – членов Таможенного союза, в котором в статусе наблюдателя приняла участие также делегация Комитета госдоходов Армении во главе с его председателем Гагиком Хачатряном.
Как сообщает пресс-служба Комитета госдоходов Армении, в заседании приняли участие руководители таможенных служб Беларуси, Казахстана и России. В качестве наблюдателя участвовал также председатель КГД Армении, а также представители таможенных служб Киргизии и Украины. В ходе заседания обсуждались вопросы информационного обмена в рамках общих таможенных процессов, способов совершенствования таможенных сделок, в частности, перевозки товаров почтой, мер, направленных на сокращение числа органов, осуществляющих контроль на контрольно-пропускных пунктах государств ТС, а также иные вопросы, касающиеся таможенного сотрудничества.
В ходе заседания обсуждались также рабочие программы на 2014г. и было принято решение провести в рамках процессов интеграции нашей страны в ТС следующее заседание в Армении, во втором квартале текущего года.