Պլյուշչենկոն հերքել է օլիմպիադային ստիպողաբար մասնակցելու մասին իրեն վերագրվող հայտարարությունը 02/17/2014 17:25 | Մարզական
Եվգենի Պլյուշչենկոն Ռուսաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությանը հայտնել է, որ այդ կազմակերպությունը իրեն չեն ստիպել մասնակցելու Սոչիի օլիմպիադայի անհատական մրցումներին: Մինչդեռ, արևմտյան լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, ռուսաստանցի գեղասահորդը խոստովանել է, որ ստիպողաբար է սահադաշտ դուրս եկել:
«Իրոք, հարցազրույց եմ տվել CNN-ին, բայց միանգամից ասեմ, որ ֆեդերացիայից որևէ մեկը ճնշում չի գործադրել ինձ վրա:
Շատ լավ գիտեի, որ Լոնդոնում տեղի ունեցած աշխարհի նախորդ առաջնության արդյունքներով Սոչիում մեր երկիրը ներկայացնելու է մեկ գեղասահորդ: Ու, եթե այդ պատիվն ինձ է վստահվել, ապա պետք է մասնակցեմ և՛ թիմային, և՛ անհատական մրցումներին: Հենց այդպես էլ տրամադրված էի, բայց մեջքիս հետ կապված խնդիրները խանգարեցին: Իսկ CNN-ի թղթակցի հետ զրուցել եմ անգլերենով:
Քանի որ կատարելապես չեմ տիրապետում այդ լեզվին, ուստի պատասխաններս կարող էին սխալ մեկնաբանվել: Բացի այդ, ոչ միշտ էի ամբողջությամբ հասկանում հարցերի իմաստը»,- արդարացել է Պլյուշչենկոն:

Евгений Плющенко опроверг приписываемое ему заявление о принудительном участии в Олимпиаде в Сочи 02/17/2014 18:03 | Спорт
Двукратный олимпийский чемпион Евгений Плющенко опроверг свое заявление о давлении, которое якобы на него оказала Федерация фигурного катания на коньках России (ФФККР). Заявление Плющенко опубликовано на официальном сайте ФФККР.
Вчера я дал интервью компании CNN, которое появилось сегодня. Хочу сразу разъяснить, что никакого давления на меня никто из федерации не оказывал. Я прекрасно знал, что по итогам чемпионата мира, который проходил в марте в канадском Лондоне, на Олимпийских играх в Сочи нашу страну должен представлять один фигурист. И если этим фигуристом стал я, то именно я должен был выступать и в командных, и в личных соревнованиях. Я действительно хотел выступить и там, и там. Но проблемы со спиной сделать этого мне не позволили.
Интервью CNN я давал на английском языке. И поскольку не владею английским в совершенстве, то мои ответы могли быть неверно интерпретированы. К тому же, я не всегда на сто процентов мог понять смысл и тонкости вопросов,» – заявил сайту ФФККР Евгений Плющенко.
Напомним, 13 февраля Плющенко из-за травмы спины не смог отказался от участия в короткой программы в турнире одиночников и спустя некоторое время объявил о завершении карьеры.