«Պատվիրակությունը ժամանել է Երևան՝ աշխարհի հնագույն քաղաքներից մեկը»,- Թվիթերի էջում գրել են բրիտանացի խորհրդարանականները 02/17/2014 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Եռօրյա այցով Երևան է ժամանել Միջխորհրդարանական միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությունը, որում ընդգրկված են Միացյալ Թագավորության Լորդերի և Համայնքների պալատների անդամներ:
Ինչպես գրված է խմբի Թվիթերի էջում, «պատվիրակությունն այցելում Հայաստանում իր գործընկերներին, ժամանել է Երևան՝ աշխարհում հնագույն քաղաքներից մեկը, որը հիմնադրվել է մ.թ.ա. 782 թ.-ին»:
Ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի՝ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Գոհար Պողոսյանը հաստատեց պատվիրակության այցի մասին լուրը:
Նա հայտնեց, որ Միջխորհրդարանական միության Բրիտանական խմբի պատվիրակությունը կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, մի շարք նախարարների եւ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ:
Բրիտանացի խորհրդարանականները կայցելեն Ցեղասպանության հուշահամալիր:
Այցի ընթացքում նախատեսված է նաև մշակութային ծրագիր: Մասնավորապես, հյուրերը կայցելեն Հայաստանի պատմության թանգարան, Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարան, Գաֆեսչյան թանգարան:

Делегация Британской группы Межпарламентского союза прибыла с трехдневным визитом в Ереван 02/17/2014   12:25  |  Лента новостей
В Ереван с трехдневным визитом прибыла делегация Британской группы Межпарламентского союза, в которую вошли члены Палаты лордов и общин Соединенного Королевства.
Как отмечается на странице группы в Твиттер, “делегация приехала Ереван, в один из древнейших городов мира, который был основан 782 г до н.э.”
Начальник службы информации и по связям с общественностью парламента Армении Гоар Погосян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” подтвердила информацию о визите вышеупомянутой делегации.
Она сообщила, что делегация Британской группы Межпарламентского союза проведет встречи с Президентом Армении Сержем Саргсяном, Спикером НС РА Овиком Абраамяном и Католикосом всех армян Гарегином II.
Британские парламентарии посетят Мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Гости планируют побывать также в музее истории Армении, доме-музее Сергея Параджанова, и музее Гафесджян.