«Հըզբոլահ»-ի առաջնորդ Հասան Նասրալլան կոչ է արել արաբական աշխարհին դադարեցնել պատերազմը Սիրիայում 02/17/2014 10:18 | Միջազգային լրահոս
«Հըզբոլահ» խմբավորման առաջնորդ, Շեյխ Հասան Նասրալլահը կոչ է արել արաբական աշխարհին Սիրիայում վերջացնել պատերազմը: Այս մասին փետրվարի 16-ին հաղորդել է Reuters գործակալությունը: Նասրալլան նշել է, որ եթե արաբական ուժերը դադարեցնեն պատերազմը, ապա «Հըզբոլահ»-ը նույնպես կդադարեցնի հակամարտությանն իր մասնակցությունը:
«Եթե ուզում եք այս տարածաշրջանը փրկել քաոսից, որը կարող է տասնամյակներ տեւել, դադարեցրեք պատերազմը Սիրիայում», - հայտարարել է Նասրալլանը` դիմելով արաբական աշխարհի բոլոր քաղաքական ուժերին:
Նասրալլանը միաժամանակ նշել է, որ չի հանդուրժելու սիրիացի ապստամբների հաղթանակը, որոնց համարում է ռադիկալ իսլամիստներ: «Հըզբոլահ»-ի առաջնորդի խոսքերով՝ ապստամբերի հաղթանակի դեպքում կվտանգվի ոչ միայն իր կյանքը, այլ նաեւ խմբավորման աջակիցների:

Лидер "Хезболы" призвал арабский мир прекратить войну в Сирии 02/17/2014   10:55  |  Международные новости
Лидер шиитского движения "Хезболла" шейх Хасан Насралла призвал руководителей арабских стран прекратить войну в Сирии ради будущего региона, передает в понедельник, 17 февраля, “Интерфакс”.
"Если вы хотите предотвратить хаос в регионе, который продлится десятилетиями, прекратите войну в Сирии", - говорится в распространенном движением обращении Х.Насраллы к руководителям арабских государств.
Лидер "Хезболла" призвал к выводу всех иностранных вооруженных формирований с сирийской территории.
Выведите своих боевиков из Сирии, позвольте сирийцам достичь примирения. Конечно, если это (вывод боевиков - ИФ) произойдет, мы тоже не останемся в Сирии", - подчеркнул шейх.
По словам Х.Насраллы, "Хезболла", которая выступает на стороне сирийских властей, не допустит победы радикальных исламистов в Сирии, сообщает “Интерфакс”.