ՄԻԵԴ դատավորների թեկնածուներին կգնահատի Ջոն Լ.Մյուրեյի ղեկավարած հանձնաժողովը 02/15/2014 11:48 | Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների թեկնածուների գնահատման փորձագիտական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում օրերս ընտրել է Իռլանդիայի Գերագույն դատարանի դատավոր Ջոն Լ. Մյուրեյին:
ՄԻԵԴ դատավորներին ընտրում է ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովը: ԵԽ 47 անդամ երկրներից ընտրվում է մեկական դատավոր՝ տվյալ երկրի կառավարության կողմից ներկայացված թեկնածուների ցուցակից:
Մյուրեյի ղեկավարած հանձնաժողովի խնդիրը, մինչև ցուցակը քվեարկության պաշտոնապես ներկայացնելը, թեկնածուների մասնագիտական ունակությունների գնահատումն է:
ՄԻԵԴ-ի դատավորների պաշտոնում առաջադրված թեկնածուներին գնահատող խորհրդատվական փորձագիտական հանձնաժողողը ստեղծվել է 2010թ.-ին: Նախարարների կոմիտեն, հաշվի առնելով այս հանձնաժողովի գործունեության դրական գնահատականը, 2014թ.-ի փետրվարի 5-ին որոշել է երկարաձգել վերջինիս մանդատը:
Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Լեհաստանի Գերագույն դատարանի դատավոր Կատարժինա Գոներան, Թուրքիայի Գերագույն վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Սամի Սելչուկը, ՄԻԵԴ-ի նախկին դատավորներ Ռենատե Ջագերը (Գերմանիա), Մատտի Պելոնպյան (Ֆինլանդիա) և Նինա Վայիչը (Խորվատիա):

Судья Верховного суда Ирландии Джон Л. Мюррей возглавит комиссию по оценке кандидатур судей ЕСПЧ 02/15/2014   12:11  |  Международные новости
Его честь Джон Л. Мюррей, судья Верховного суда Ирландии, был избран Комитетом министров Совета Европы в качестве главы экспертной комиссии по оценке кандидатур судей Европейского суд по правам человека, сообщается на сайте Совета Европы.
Парламентская ассамблея Совета Европы избирает по одному судье от каждого из 47-ми государств-участников, основываясь на предоставляемом правительством соответствующей страны списке кандидатов.
Задачей Комиссии является оценка профессиональной квалификации кандидатов, выдвинутых правительством страны, до формальной подачи списка на голосование.
Консультативная экспертная комиссия по оценке кандидатов на должность судьи Европейского суда по правам человека была создана в 2010 году. 5 февраля 2014 года Комитет министров, учитывая положительную оценку деятельности Комиссии, принял решение возобновить ее мандат.
Другими членами Комиссии являются судья Верховного суда Польши Катажина Гонера, бывший председатель Верховного кассационного суда Турции Сами Сельчук, а также бывшие судьи ЕСПЧ Ренате Джагер (Германия), Матти Пеллонпя (Финляндия) и Нина Вайич (Хорватия).