Հայաստանում 2013թ. չարորակ ուռուցքի 7 800 դեպք է ախտորոշվել, որոնցից 80-ը՝ մինչև 16 տարեկան երեխաների մոտ 02/15/2014   11:53  |  Առողջություն
Երեխաների մոտ քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրը (ICCD) հռչակվել է 2001 թ.՝ Լյուքսեմբուրգում՝ «Քաղցկեղով երեխաների ծնողների միության» (ICCCPO) կողմից: Միության առաքելությունն է բարելավել քաղցկեղով հիվանդ երեխաների նկատմամբ հոգածությունը և բուժման մատչելիությունն ամբողջ աշխարհում:
ICCCPO-ն հիմնվել է 1994 թ.՝ Իսպանիայում: Այն ունի 118 անդամ-կազմակերպություն 73 երկրից, որոնցից մեկը Հայաստանն է:
Օրվա միջոցառումների նպատակն է գրավել հանրության ուշադրությունը երեխաների` քաղցկեղով հիվանդացության խնդիրներին, կազմակերպել դրամային միջոցների հավաք՝ նրանց բուժմանն աջակցելու նպատակով:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` ամբողջ աշխարհում նկատվում է չարորակ ուռուցքների հիվանդացության 3-4% աճ: Հայաստանում 2013թ.-ին, ընդհանուր առմամբ, չարորակ ուռուցքի 7 800 դեպք է ախտորոշվել, որոնցից 80-ը մինչև 16 տարեկան երեխաներ են:
Առողջապահության նախարարության տեղեկացմամբ՝ ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում մինչև 7 տարեկան երեխաների բուժումը կատարվում է անվճար՝ պետպատվերի շրջանակներում:
Քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին հսկայական օգնություն է ցուցաբերում «Նվիրիր կյանք» բարեգործական հիմնադրամը, որի աշխատանքները համակարգում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: Այդ աջակցությունն արտահայտվում է հատկապես թանկարժեք դեղերի ձեռքբերմամբ և երեխաների մի մասի բուժումն արտասահմանում կազմակերպելով:

В минувшем году в Армении диагностировано 7 800 случаев заболевания раком среди детей 02/15/2014   13:06  |  Здоровье
День детей, больных раком (International Childhood Cancer Day), отмечают 15 февраля ежегодно многие страны планеты. Эта дата впервые появилась в календаре в 2001 году по инициативе Всемирной конфедерации родителей детей, больных раком (ICCCPO).
ICCCPO была учреждена в 1994г. в Испании. Она насчитывает 11 организаций- членов из 73 стран, одной из которых является Армения.
Согласно медицинской статистике, в мире наблюдается рост заболеваемости раком на 3-4%. В Армении в 2013г. в общей сложности было диагностировано 7 800 случаев, из которых 80 - среди детей до 16 лет.
Как сообщает Минздрав РА, в Национальном онкологическом центре лечение детей до 7 лет, страдающих онкозаболеваниями, проводится бесплатно, в рамках госзаказа.
Огромную помощь детям, больным раком, оказывает благотворительный фонд “Подари жизнь”, работу которого координирует первая леди Армении Рита Саркисян. Фонд помогает детям с приобретением дорогостоящих лекарственных препаратов и организацией лечения некоторых из них за границей.