ԵԽԽՎ համազեկուցողները կվերադառնան Կիև 02/15/2014 16:08 | Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի մշտադիտարկման հարցով Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողներ՝ Մայլիս Ռեփսը (Էստոնիա) և Մարիետա դե Պուրբե-Լունդինը (Շվեդիա) փետրվարի 18-ից 21-ը կայցելեն Ուկրաինա: Նպատակը ներկայիս ճգնաժամի բոլոր կողմերի հետ հանդիպելն ու խաղաղ կարգավորման հնարավորություններն ուսումնասիրելն է:
Ըստ ԵԽ մամլո ծառայության, համազեկուցողների թվով 12-րդ այցը երկիր պայմանավորված է Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի, կառավարության և Ռեգիոնների կուսակցության ղեկավարների, ինչպես նաև ընդդիմության առաջնորդներ Վիտալի Կլիչկոյի, Արսենի Յացենյուկի և Օլեգ Տյագնիբոկի հետ բանակցությունների անհրաժեշտությամբ:
Համազեկուցողները մտադիր են նաև պարզել, թե ներկայիս ճգնաժամից Ուկրաինայի դուրս գալու հարցում Գերագույն Ռադան և ԵԽԽՎ-ն ինչպիսի դերակատարություն կարող են ունենալ, և դիտարկել ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանում արտահերթ քննարկումների արդյունքում ընդունված բանաձևի կատարման ընթացքը:
Հանդիպումներ են նախատեսված ներքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարի և Ուկրաինայի ոստիկանության հատուկ նշանակության ջոկատի՝ «Բերկուտ»-ի, ղեկավարի հետ:
Համազեկուցողները կհանդիպեն ենթադրաբար խոշտանգումներից տուժած Եվրամայդանի մասնակիցների, ինչպես նաև լրագրողական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, կայցելեն Մայդան:

Содокладчики ПАСЕ отправятся в Киев для изучения возможностей мирного урегулирования кризиса 02/15/2014 18:01 | Международные новости
Содокладчики Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по мониторингу Украины Майлис Репс (Эстония, АЛДЕ) и Мариэтта де Пурбе-Лундин (Швеция, ЕНП/ХД) с 18 по 21 февраля 2014 г. побывают в Киеве для встреч с лидерами всех сторон нынешнего кризиса и изучения возможностей его мирного урегулирования. Об этом сообщается на сайте Совета Европы.
Согласно информации, двенадцатый визит содокладчиков в страну вызван необходимостью переговоров с президентом Виктором Януковичем, руководителями правительства Украины и Партии регионов, а также с лидерами оппозиции Виталием Кличко, Арсением Яценюком и Олегом Тягнибоком.
Содокладчики также намерены разобраться в том, какую роль Верховная Рада и ПАСЕ могут сыграть в выходе Украины из нынешнего политического кризиса и пронаблюдать за выполнением резолюции, принятой Парламентской ассамблеей в результате срочных прений на январской пленарной сессии в Страсбурге.
Намечены встречи с исполняющим обязанности министра внутренних дел и руководителем отряда специального назначения милиции Украины «Беркут». Кроме того, запланированы беседы с Петром Порошенко, Ринатом Ахметовым (встреча подлежит подтверждению) и Сергеем Левочкиным, а также с Евгенией Тимошенко и Юрием Луценко.
Содокладчики также встретятся с членами группировок Евромайдана, предположительно пострадавшими от применения пыток, с представителями журналистских и правозащитных организаций, и посетят Майдан.