Լրագրողական կազմակերպությունները պահանջում են բացառել «ապօրինի արարքները» 02/14/2014 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Թվով հինգ լրագրողական կազմակերպություններ այսօր հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ փետրվարի 12-ին Մաշտոցի պողոտայում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
«Երեկ` փետրվարի 12-ին, երեկոյան ժամը 19։00-ի սահմաններում, Երեւանի Մաշտոցի պողոտայում մի խումբ ոստիկաններ խոչընդոտել են «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի թղթակից Անի Գեւորգյանի եւ «iLur.am» լրատվական կայքի օպերատոր Սարգիս Գեւորգյանի գործունեությանը եւ, բիրտ ուժ կիրառելով, նրանց բերման ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին։
Լրագրողը եւ օպերատորը պողոտայում էին գտնվում՝ մարտի 1-ին կայանալիք հանրահավաքի մասին Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների կողմից իրազեկման թռուցիկներ բաժանելը լուսաբանելու նպատակով։ Երբ այնտեղ ընդհարում է տեղի ունեցել ակտիվիստների եւ նրանց ակցիան խափանող մի խումբ երիտասարդների միջեւ (վերջիններիս թվում էին երիտասարդ ՀՀԿ-ականներ, ՀայաստանիԱգրարային համալսարանի ուսխորհրդի նախագահն ու անդամը), դեպքի վայր ժամանած ոստիկանները, միջադեպի մասնակիցներին բերման ենթարկելիս, փորձել են Անի Գեւորգյանի եւ Սարգիս Գեւորգյանի ձեռքերից խլել տեսախցիկները։ Քանի որ վերջիններս համառություն են ցուցաբերել եւ չեն տվել իրենց սարքերը, նրանց նույնպես բերման են ենթարկել։
Անի Գեւորգյանի խոսքով` մեքենայի մեջ ոստիկանները շարունակել են հարվածել իր ձեռքերին։ Իսկ արդեն Կենտրոնի բաժնում քաղաքացիական հագուստով մի անձ (լրագրողի վկայութամբ` հենց այդ բաժնի պետ Արտակ Պողոսյանը), նկատելով, որ Անի Գեւորգյանը հեռախոսով հարցազրույց է տալիս, ապտակել է նրան ու ձեռքից խլել հեռախոսը։ Մեկ այլ սենյակում մի քանի ոստիկան, հայհոյանքներ հնչեցնելով, ուժ են կիրառել օպերատոր Սարգիս Գեւորգյանի նկատմամբ։ Ավելի ուշ, անտեսելով փաստաբան հրավիրելու պահանջը, եւ՛ լրագրողին, եւ՛ օպերատորին խուզարկության են ենթարկել, վերցրել-տարել են տեսախցիկները, իսկ երբ վերադարձրել են, պարզվել է, որ նկարահանված կադրերը ջնջված են։ Անի Գեւորգյանն ու Սարգիս Գեւորգյանն ազատ են արձակվել երեկոյան 22։30-ի մոտակայքում։
Մենք` ներքոստորագրյալներս, հաշվի առնելով, որ վերջին տարիներին հաճախադեպ են դարձել հենց ոստիկանների կողմից լրագրողների իրավունքների խախտումները, նրանց օրինական մասնագիտական գործունեության խոչընդոտումները, պահանջում ենք՝
• ՀՀ դատախազությունից՝ սույն հայտարարությունը, ինչպես եւ մամուլի բազմաթիվ հրապարակումները, դիտել որպես հաղորդում հանցագործության մասին,
• ՀՀ ոստիկանության ղեկավարութունից՝ հարուցել ծառայողական քննություն՝ պարզելու Կենտրոնի բաժնի պետի եւ նրա ենթակաների գործողությունների համաչափությունը եւ որոշելու նրանց հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը։
ՀՀ ոստիկանությանը նաեւ կոչ ենք անում անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել համակարգում նման ապօրինի արարքները բացառելու ուղղությամբ»։

Ряд журналистских организаций Армении требуют от правоохранителей принять меры по исключению насилия в отношении представителей СМИ 02/14/2014   14:01  |  Лента новостей
Пять журналистских организаций сегодня выступили с заявлением в связи с инцидентом, произошедшим 12 февраля на проспекте Маштоца.
12 февраля, около 19:00, на ереванском проспекте Маштоца группа полицейских воспрепятствовала деятельности корреспондента газеты “Чоррорд ишханутюн” Ани Геворкян и оператора новостного ппртала “iLur.am” Саркиса Геворкяна, и, применив грубую силу, подвергла их приводу в Центральный отдел полиции.
Журналист и оператор находились на проспекте с тем, чтобы осветить процесс раздачи активистами “Армянского национального конгресса” информационных листовок, извещающих о проведении митинга 1 марта. Когда произошла стычка между активистами и группой молодых ребят, попытавшихся сорвать акцию (в их числе были молодые представители РПА, председатель и член студенческого совета Аграрного университета Армении), то прибывшие на место происшествия полицейские, в ходе привода участников инцидента в полицейский отдел попытались выхватить из рук Ани Геворкян и Саркиса Геворкяна телекамеры. Поскольку они упорствовали и не отдали камеры, их тоже доставили в полицейский участок.
По словам Ани Геворкян, полицейские в машине продолжали бить ее по рукам. А уже в Центральном отделе полиции некий гражданин в штатском (по показаниям журналистки – начальник отдела Артак Погосян), заметив, что Ани Геворкян по телефону дает интервью, влепил ей оплеуху и выхватил из рук телефон. В другом кабинете несколько стражей порядка, изрыгая нецензурную брань, применили силу в отношении оператора Саркиса Геворкяна. Позже, они проигнорировали их требование пригласить адвоката, и обыскали журналистку, и оператора, отобрали у них видеокамеры и унесли их, а когда вернули их, выяснилось, что все отснятые кадры удалены. Ани Геворкян и Саркис Геворкян были освобождены примерно в 22:30.
Мы, нижеподписавшиеся, с учетом того, что за последние годы участились случаи нарушения полицейскими прав журналистов и воспрепятствования их законной профессиональной деятельности требуем:
•от Прокуратуры Армении – расценивать настоящее заявление, а также многочисленные публикации в прессе в качестве заявление о преступлении;
•От руководства Полиции Армении – возбудить служебное расследование для установления адекватности действий начальника Центрального отдела полиции и его подчиненных, и решения вопроса о целесообразности их дальнейшего пребывания на должностях.
Мы призываем также полицию РА принять необходимые меры по исключению подобных противоправных деяний в системе правооханительных органов.