Արդարադատության նախարարը չի բացառում, որ հետագայում քննչական կոմիտեին միավորվեն այլ քննչական մարմիններ եւս 02/14/2014 12:48 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովում այսօր սկսվեց ՀՀ քննչական կոմիետեի մասին օրինագծի եւ դրան հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի քննարկումը։
Օրենսդրական փաթեթը ներկայացնում է ՀՀ Արդարադատության նախարար Հ.Թովմասյանը։
ՀԱԿ ներկայացուցիչ Գ.Ջհանգիրյանը ներկաներից միակն էր, ով հարցեր ուղղեց նախարարին: Հիմնական խնդիրը, որը մտահոգել էր պատգամավորին, այն էր, թե ինչու ներկայում գործող 5 քննչական մարմիններից նորաստեղծ մարմնում միացվել են միայն երկուսը՝ Ոստիկանության և ՊՆ քննչական ծառայությունները:
«Այսինքն՝ նախագիծը չի լուծել իր առջև դրված հիմնական խնդիրը»,- ասաց Գ.Ջհանգիրյանը:
Արդարադատության նախարարը պատգամավորին հակադարձեց, թե Հայաստանում քննվող գործերի 93-95% հենց այս մարմիններում է քննվում: Բացի այդ, ըստ նախարարի, օրինակ, ՊԵԿ քննչական ծառայությունն իհարկե նախաքննության մի շարք ընդհանրություններ ունի մյուս քննչական մարմինների հետ, բայց հանցակազմերը տարբեր են: Ուստի՝ նպատակահարմար չի համարվել այն միասնական քննչական մարմնում ներառելը:
Այդուհանդերձ, Հ.Թովմասյանը համաձայնեց, որ սկզբնական փուլում միասնական մարմինն ավելի ընդգրկուն էր նախատեսված, բայց «Վերջնական փուլում կանգնել ենք այս երկուսի վրա»,- ասաց Հ.Թովմասյանը՝ նշելով, որ սա փուլային գործընթաց է եւ առաջին փուլում երկու ամենամեծ քննչական մարմիններն են միավորվում:

Глава Минюста Армении не исключает в перпективе расширение состава Единого следственного комитета 02/14/2014   13:29  |  Актуальная тема
В Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам сегодня началось обсуждение по проектам о Следственном комитете РА и внесении изменений в смежный с ним закон.
Законодательный пакет представит министр юстиции Грайр Товмасян.
Представитель Армянского национального конгресс Г. Джангирян – единственный из присутствующих, который направил вопросы главе Минюста. Основная проблема, которая беспокоит депутата, почему, собственно, в новый орган войдут вместо 5 следственных органов только два: Полиция и следственная служба Минобороны
“То есть, проект не справился с первой поставленной перед ней задачей”, - сказал Г. Джангирян.
“93-95% расследуемых в Армении дел приходятся на эти органы”, - парировал депутату министр. Кроме того, по мнению министр юстиции, у следственной службы Комитета госдоходов просматриваются с другими следственными органами определенные общие черты в расследовании, но разные составы преступлений, посему нецелесообразно их включать в Единый следственный орган.
Тем не менее, Г. Товмасян согласился с тем, что на начальной стадии планировалось, что Единый следственный вместить в себя больше структур, однако на заключительном этапе остановились на двух из них.”, - сказал Г. Товмасян. Он также отметил, что это поэтапный процесс и на первом этапе намечается объединение двух следственных органов.
Глава Минюста Армении не исключил, что спустя короткое время в него войдут и другие следственные органы.