«Վաղարշ և որդիներ կոնցեռն» ՍՊԸ-ում հայտնաբերվել են ընդհուպ լիցենզիան կասեցնելու հիմք հանդիսացող խախտումներ 02/14/2014 11:01 | Հարցազրույց
«Փաստիֆո»-ի հարցերին պատասխանել է էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչության պետ Լևոն Խալիկյանը` անդրադառնալով «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռն» ՍՊԸ-ում կայացած ստուգումների, դրանց արդյունքում կիրառված տուգանքի և մամուլում այս թեմայի շուրջ ծավալված քննարկումներին:
- Նախարարությունում կայացած նիստի վերաբերյալ, որտեղ որոշվել է հենց «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռնի» նկատմամբ տուգանք կիրառելու հարցը, մամուլում տարբեր մեկնաբանություններ եղան: Իրականում ի՞նչ է տեղի ունեցել:
- Փետրվարի 10-ին էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում վերջնականապես պետք է որոշվեր, թե ինչ տուգանքի է ենթարկվելու «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռնը»: Կազմակերպության տնօրեն Նունե Նալբանդյանը և կոնցեռնի սեփականատեր Վաղարշ Աբրահամյանը նիստին չներկայացան, փոխարենը եկան Վ.Աբրահամյանի որդին, ով ներկայացավ որպես Վաղարշ Աբրահամյանի խորհրդական, և անվտանգության աշխատակիցը:
Նրանք, բնականաբար, լիազորագիր չունեին, լիազորված չէին նիստին մասնակցելու, բայց նրանց թույլ տվեցինք մասնակցել: Նրանք նաև փաստաթղթեր էին բերել, ընդունեցինք այդ փաստաթղթերը: Հաջորդ օրն արդեն Աբրահամյանի որդին ներկայացավ իրավաբանի ուղեկցությամբ, որն արդեն ուներ լիազորագիր՝ Նունե Նալբանդյանի կողմից տրված: Նա ստացավ նիստի արդյունքում կայացված 65 մլն դրամ տուգանքի որոշումը: Հիմա կամ եռօրյա ժամկետում կվճարի տուգանքը, կամ այն պետք է բողոքարկի դատարանում:
- ի՞նչ խախտումների արդյունքում է գոյացել 65 մլն դրամի տուգանքը և ի՞նչ ժամանակահատված են ընդգրկել ոսկու շուկայում կատարված տեսչական ստուգումները:
Ստուգումները կատարվել են 2013թ. դեկտեմբերի 9-ից 13-ը: Ընկերությունում նաև գործունեության լիցենզիան կասեցնելու հիմք հանդիսացող խախտումներ էին հայտնաբերվել, որոնց մասին զեկուցվել է Էկոնոմիկայի նախարարին, քանի որ լիցենզիայի կասեցումն արդեն նախարարի իրավասությունն է: Մենք ընդամենը զեկուցագրով ներկայացրել ենք, թե ինչեր ենք հայտնաբերել: Եվ հաջորդն արդեն յուրաքանչյուր խախտման համար տուգանքը 50 000 դրամ է, այսինքն դա գումարվում է և ստացվում այդ մայր գումարը:
Ստուգման արդյունքում հայտնաբերվեցին բազմաթիվ խախտումներ, որոնք արձանագրվել են, և նիստի ընթացքում ու դրանից առաջ «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռնը» բերեց իր փաստարկները, հիմնավորումները, ինչ-որ փաստաթղթեր ներկայացրեց: Արդյունքում՝ նախապես հայտարարված 95 մլն դրամը նվազեց մինչև 65 մլն-ի, կային բաներ, որ վիճելի էին, ընդունեցինք իրենց փաստարկները, և նիստի արդյունքում նշանակվեց վարչական տուգանք՝ 65 մլն դրամ: Մեր ուզածն այն չէ, որ այդ շուկան տուգանվի, կամ լիցենզիայից զրկվի: Մեր ուզածն այն է, որ սպառողն իրեն պաշտպանված զգա, որ գնա ոսկի գնելու, 100%-ով համոզված չլինի, որ իրեն խաբելու են:
- Հանրային հետաքրքրությունը ոսկու շուկայում տեղի ունեցող գործընթացներին, փաստորեն, սկսվեց այն բանից հետո, երբ ոսկու շուկայի աշխատակիցները բողոքի ակցիա կազմակերպեցին կառավարության շենքի մոտ, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձավ այս հարցին ու նույնիսկ այցելեց շուկա` իրավիճակին տեղում ծանոթանալու: Ի՞նչ գործընթացներ էին այդ օրերին ընթանում ընկերությունում, որոնք այսպիսի մեծ արձագանք ստացան:
- Այդ ժամանակ ստուգումներ, իրոք, իրականացվում էին ոսկու շուկայում, բայց ոչ միայն ոսկու շուկայում, ամբողջ Հայաստանի տարածքում էլ իրականացվում էր: Ու երբ որ բողոքներն սկսվեցին, կային մարդիկ, ովքեր հայտարարում էին լրատվամիջոցներին, որ իրենց նշանակվել է տուգանք 3 մլն դրամ, իրենք չեն կարողանում աշխատել: Մենք բոլոր այդ մարդկանց հրավիրեցինք մեզ մոտ ու պարզվեց, որ չկա մարդ, ում մոտ ստուգում է կատարվել ու նշանակվել է 3 մլն դրամ:
Նույնիսկ մի տղամարդ կար, ով հեռուստատեսությամբ հայտարարում էր, որ իրեն 3 մլն դրամով տուգանել են ու թուղթ էր ցույց տալիս: Թղթի վրա ակնհայտ երևում էր, որ գրված է «Տեղեկանք»: Այսինքն՝ իր մոտ ստուգումներ են իրականացվել, խախտում չի արձանագրվել և տրվել է տեղեկանք: Բայց այս մարդը չգիտես ինչու հեռուստատեսությամբ հայտարարում էր, որ իրեն 3 մլն դրամ տուգանել են:
- Այդ դեպքում ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս բողոքները:
- Երբ նրանց հրավիրեցին մեզ մոտ, կային մարդիկ, ովքեր ասում էին. «Մենք վախենում ենք, որ կգան կտուգանեն, իսկ որ տուգանեն, ոնց էլ լինի մի 3 մլն կտուգանեն»: Անհասկանալի է, անկեղծ, նույն տղամարդը, որ հայտարարում էր, որ իրեն 3մլն դրամով տուգանել են, բայց 2 օր առաջ ինքը ստորագրել է տեղեկանքը, որ խախտում հայտնաբերված չէ, ասաց, որ ինքը հայերեն կարդալ չգիտի ու սխալ է հասկացել: Նորից եմ ասում, չկա մարդ, որ 1 կամ 3 մլն դրամով տուգանված լինի, եթե կգտնվի մեկը, որ կապացուցի հակառակը, ես պատրաստ եմ այդ գումարը նրան վերադարձնել: Այդ ժամանակահատվածի համար ամենախոշոր տուգանքը եղել է 450 000 դրամը, այսինքն` յուրաքանչյուր դեպքի համար 50 000 դրամ:
Կա օրենքով սահմանված ձև. ոսկյա իրը պետք է 2 դրոշմակնիք ունենա` մեկը հարգադրոշմն է, որի վրա նշվում է ոսկու հարգը, երկրորդը հարգորոշող կազմակերպության դրոշմակնիքն է՝ Սասունցի Դավիթի պատկերով, որ նշանակում է` արված է Հայաստանում, որով պարզ է դառնում, թե ով է որոշել տվյալ ոսկու հարգը: Մեկ հարգադրոշումն արժե 100 դրամ, այսինքն՝ որսկյա իրի վրա ավելացնել ևս 100 դրամ, դա արժեքի վրա էապես չի ազդի: Ցանկացած ոք, ով մաթեմատիկայից լավ է, կարող է հաշվարկել, որ ավելի լավ է վճարել 100 դրամ ու խուսափել 50 000 դրամ տուգանքից: Դրա համար ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչու պետք է մարդ խուսափի հարգորոշելուց ու հարգադրոշմելուց:
Սա սպառողի շահերի պաշտպանություն է: Մեզ մոտ շատ վաղուց ընդունված է, որ եթե գնում ենք ոսկի գնելու, պետք է ծանոթ գտնենք, որ հանկարծ չխաբեն: Բայց սա մի օր պիտի վերանա, այս շուկան պետք է մի օր կարգավորվի: Հիմա եթե ապրանքի վրա երկու կնիք կա, կարող եք այն վստահաբար գնել: Այս դեպքում, եթե պարզվի, որ այն կեղծ է, ապա պատասխանատվությունը կրում է հարգորոշողը, որի կնիքն առկա է ապրանքի վրա: Իսկ եթե կնիք չկա, պարզ չէ, թե ով պետք է պատասխանատվություն կրի: Ինչևէ, մարդկանց հետ, երբ որ հանդիպեցինք ու պարզվեց, որ նման բան չկա, կառավարությունը հանձնարարական տվեց մեզ, հարկային տեսչությանը և ԱԻՆ-ին, որպեսզի կատարենք համալիր ստուգում և արդյունքների մասին զեկուցենք կառավարություն:
- Այդուհանդերձ, նույն վիճակը կարելի է արձանագրել նաև ոսկու առևտրի այլ կետերում, տրամաբանորեն պետք է որ նույնպիսի խախտումներ լինեն նաև մյուս տնտեսվարողների մոտ, հնարավո՞ր է, որ հետագայում դրանցում ևս ստուգումներ անցկացվեն:
- Ստուգումն իրականացվել է միայն «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռնին» պատկանող սեղանիկներում: Տարվա ընթացքում, բնականաբար, բազմաթիվ ստուգումներ իրականացվում են նաև այլ սուբյեկտների մոտ: Բացի այդ, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք ոսկերիչների հետ: Առաջին հանդիպման ժամանակ մենք հայտարարեցինք, որ պատրաստվում ենք այդ ոլորտը ստուգել: Եթե խախտումներ կան, մենք ձեզ ժամանակ տանք խախտումները վերացնելու, եթե պետք է, օրենքը տանք, դասընթացներ կազմակերպենք, որովհետև մեր ֆունկցիան տուգանելով բյուջե լցնելը չէ, մեր ֆունկցիան սպառողի շահերը պաշտպանելն է:
- Գործընթացին հետևող լրատվամիջոցներում տեսակետներ կան, որ սա իրականում ոչ թե շուկան կարգավորելուն, այլ կոնկրետ այս տնտեսվարողին շուկայից դուրս մղելու նպատակ է հետապնդում, այս տեսակետին ինչպե՞ս եք վերաբերվում:
- Մեր կողմից բացարձակ նման քայլ չի իրականացվում: Ինչպես ասացի, երբ որ 3 տարի առաջ այս ոլորտը մեզ էր հանձնվել, մեր առաջին հանդիպմանն էկոնոմիկայի նախարարությունում ներկա էր նաև Վաղարշ Աբրահամյանի որդին: Շատ անկեղծ զրույց ստացվեց ոսկերիչների հետ և շատ անկեղծ իրենք են խնդրել, որ 2 ամիս ստուգումներ չանենք, մինչև իրենք ամեն ինչ ուղղեն: Որպես ոլորտի ամենախոշոր ներկայացուցիչ՝ երևի ինքը կարող էր մարդկանց հավաքել, տեղեկացնել, որ սա է օրենքը և առաջիկայում լինելու են ստուգումներ, որ մարդիկ անակնկալի չգային:
Մենք չենք կարող բոլորին իրազեկել, տեղյակ պահել: Ճիշտ հասկացեք, եթե կա ինչ-որ կազմակերպիչ, որ այդ ամենն անում է, պիտի նաև ինչ-որ պարտավորություն վերցնի իր վրա: Եթե այս մարդը ժամանակին տեղյակ պահեր, օրենքը բաժաներ, երևի խախտումները շատ ավելի քիչ կլինեին: Եթե ոսկին ազնիվ մետաղ է, չի նշանակում, թե ով այդ բիզնեսով զբաղվում է, ազնիվ է:
- Վարչապետը, հանձնարարելով ոսկու շուկայում ստուգումներ իրականացնել, ասել էր, որ անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչ ռիսկեր կան այդտեղ: Ստուգումներն ավարտվել են, վարչական տուգանքի որոշումն ընդունված է, ձեր ոլորտին վերաբերող մասով կարո՞ղ ենք ասել, որ բոլոր ռիսկերն արդեն հայտնաբերված են:
- Ոչ, շուկան այնքան մեծ է ու այնքան արագ է զարգանում: Ինչքան մենք նոր բաներ ենք հայտնաբերում, այնքան շրջանցելու ճանապարհներն ավելի են շատանում: Միշտ այնտեղ, որտեղ կա գերշահույթ, շատ ավելի դժվար է: Ռիսկերը կան էլի, ահագին անելու բան կա: Բայց մենք այս տարվա ընթացքում ձեռք ենք բերելու նոր ժամանակակից տեխնիկական միջոցներ, որոնք կկրճատեն ստուգումների ժամանակը և ավելի արդյունավետ կդարձնեն դրանք:
Օրինակ, եթե ուզում ենք ոսկին ստուգել, ուղղակի դնում ենք սարքը ոսկյա իրի վրա, այն արդեն տալիս է բաղադրությունն ու պարզում, թե ինչ մաքրության ոսկի է: Եթե մեր ամեն տեսուչ զինվի այդ սարքերով, ռիսկերը զգալի կնվազեն: Բայց ռիսկեր միշտ կան, ուղղակի ավելի նվազել են նաև սպառողի տեղեկացվածության շնորհիվ: Այս ամենի արդյունքում՝ այսօր բոլորը գիտեն, որ երկու դրոշմ պետք է լինի. մեկը ոսկին է, մյուսը Սասունցի Դավիթը: Ռիսկերը դրանով շատ-շատ նվազում են, որովհետև սպառողն արդեն սկսում է պահանջել:

В ювелирной компании “Концерн Вагарш и сыновья” выявлены также нарушения, служащие основанием для аннулирования лицензии.Интервью с Левоном Халикяном 02/14/2014 12:54 | Интервью
Начальник государственной инспекции контроля рынка Минэкономики Армении Левон Халикян дал интервью агентству “Фактинфо”, в котором прокомментировал проведенные в ООО “Концерн Вагарш и сыновья” проверки, примененные по итогам инспекции взыскания и развернувшиеся вокруг этого вопроса дискуссии.
- В прессе широко обсуждалось состоявшееся в Минэкономики Армении заседание, на котором было принято решение применить в отношении ООО “Концерн Вагарш и сыновья” штраф?
- 10 февраля в Миннистерстве экономики Армении состоялось заседание комиссии, в ходе которого планировалось окончательно определить, какой штраф применить к ООО “Концерн Вагарш и сыновья”. Директор компании Нуне Налбандян и владелец концерна Вагарш Абраамян не явились на заседание. На заседании присутствовал сын В. Абраамяна, который представился советником Вагарша Абраамяна и сотрудником службы безопасности.
Они, естественно, не обладали полномочиями для участия в заседании, но их допустили к обсуждению. Они с собой принесли документы – мы их приняли. На следующий день сын Абраамяна явился в сопровождении юриста, у которого имелась доверенность, выданная ему Нуне Налбандян. Ему передали копию решения о назначении штрафа на сумму в размере 65 млн. драмов. Он должен в течение трех дней либо выплатить штраф, либо обжаловать его в суде.
- Какие нарушения оказались чреватыми назначением штрафа в размере 65 млн. драмов и какой период затронули инициированные на рынке золотых изделий проверки?
Инспекция была проведена с 9 по 13 декабря 2013г.В компании были выявлены также нарушения, служащие основанием для аннулирования лицензии на осуществление деятельности, о чем было доложено министру экономики, поскольку полномочиями по приостановлению действия лицензии наделен министр. Мы всего лишь представили докладную касательно выявленных нарушений. Штраф за каждое последующее нарушение составляет 50 тыс. драмов.
В результате проверок были выявлены многочисленные нарушения, которые были запротоколированы. На заседании и до него ООО “Концерн Вагарш и сыновья” представило какие-то документы, приводило свои доводы. В итоге 95 млн. драмов сократились до отметки в 65 млн. драмов. Были выявлены спорные факты. По итогам заседания был назначен административный штраф в размере 65 млн. драмов. Мы не преследуем цели обременить штрафами рынок ювелирных изделий или лишить лицензии. Мы хотим, чтобы потребитель чувствовал себя защищенным, чтобы покупатель, приобретая золотое изделие, был уверен на 100%, что его не надули.
- Общественный интерес к происходящим на рынке золотых изделий процессам, фактически, проявился с того самого момента, когда сотрудники золотого рынка организовали акцию протеста перед зданием Правительства. Премьер-министр Тигран Саркисян занялся вплотную этим вопросом и даже посетил рынок, чтобы ознакомиться с ситуацией на месте. Какие процессы происходили в эти дни в компании, что вызвало такой большой резонанс?
В это время, действительно, проверки проводились на ювелирном рынке и не только там, а на всей территории Армении. И, когда начались акции протеста, были люди, которые заявляли СМИ, что их оштрафовали на 3 млн. драмов, и что они не могут работать. Мы пригласили этих людей к нам и выяснилось, что нет ни одного человека, который подвергся бы проверке и которому назначили бы штраф в размере 3 млн. драмов.
Был среди них мужчина, который в эфире телепрограммы заявлял, что его оштрафовали на 3 млн. драмов и даже показывал бумажку. На бумаге четко просматривается, что написанное – “справка”, то есть у него проводились проверки, нарушений не было зафиксировано, ему была выдана справка. Однако этот человек непонятно почему заявляет по телевизору, что его оштрафовали на 3 млн. драмов.
- В таком случае как бы Вы прокомментировали эти жалобы?
- Когда их пригласили к нам, среди них были люди, которые утверждали, что они боятся проверок, а, если их оштрафуют, то как минимум на 3 млн. драмов. Тот самый мужчина, который заявлял, что его оштрафовали на 3 млн. драмов, два дня назад проставил свою подпись в справке, где отмечалось, что нарушений не выявлено, признался, что он не умеет читать по-армянски и неверно все понял. Я еще раз повторяю – нет ни одного человека, которого был бы оштрафован на 1 или 3 миллиона драмов. Если такой найдется, который докажет обратное, я готов вернуть ему эту сумму. Самый большой штраф, назначенный в этот период, не превышал 450 тыс. драмов, то есть, 50 тыс. драмов – за каждый выявленный случай.
Существует установленная законом форма: золотое изделие должно иметь пробирное клеймо, которое указывает процентное содержание золота в сплаве и пробу с изображением Давида Сасунского, которая указывает на то, что изделие было сделано в Армении и по которому можно установить, кто определил пробу данного золотого изделия. Стоимость одной пробы 100 драмов. Эти 100 драмов никак на повлияют на стоимость золотого украшения. Любой человек, которые имеет маломальские познания в математике, понимает, что лучше заплатить 100 дрaмов и избежать штрафа в 50 тыс. драмов.
Это попытка защитить интересы потребителей. У нас уже давно принято, что, если мы идем покупать золото, то должны непременно обратиться к знакомому, чтобы нас не провели. Теперь, если на товаре есть две печати, его можно смело приобретать. В таком случае, если выяснится, что это фальшивка, ответственность несет пробирер, печать которого присутствует на товаре. Если же печати нет, то неясно, кто должен нести за это ответственность. Когда по итогам проведенной с ними встречи мы выяснили, что ничего подобного нет, то Правительство поручило нам и налоговой инспекции провести комплексную проверку и доложить о ее результатах.
- Тем не менее, аналогичные нарушения могут быть выявлены в других торговых точках и у других хозяйствующих субъектов. Планируете ли провести у них проверки?
- Проверке подверглись столики для торговли, принадлежащие ООО “Концерн Вагарш и сыновья”. В течение года, естественно проводятся многочисленные проверки у различных хозяйствующих субъектов. Кроме того, мы периодически встречаемся с ювелирами. Во время первой встречи мы заявили, что готовимся проверить эту сферу. Если будут выявлены нарушения, мы предоставим вам время на их устранение, а если понадобится, готовы организовать курсы, поскольку наша функция заключается не в пополнении казны за счет штрафов, а защите интересов потребителей.
-В ряде СМИ, которые следят за этим процессом, звучат мнения, что в действительности проверки имели своей целью не отрегулировать этот сегмент рынка, а выдавить с рынка конкретного хозяйствующего субъекта. Как Вы относитесь к этой точке зрения?
- Мы никоим образом не преследуем подобной цели. Как я уже сказал, когда три года назад эта сфера перешла в наше ведение, в ходе нашей первой встречи в Министерстве экономики РА присутствовал также сын Вагарша Абраамяна. Состоялась весьма искренняя беседа с ювелирами, и они настоятельно просили нас не проводить в течение двух месяцев проверки, пока они все не исправят. Он как самый крупный представитель этой сферы мог собрать людей, поставить их в известность о том, что это требование закона и что в ближайшее время намечаются проверки, чтобы люди не оказались застигнутыми врасплох.
Мы не можем всех держать в курсе. Поймите правильно, если есть организатор, то он должен взять на себя кое-какие обязанности. Если этот человек поставил бы вовремя в известность бизнесменов, то было бы выявлено гораздо меньше нарушений. Если золото -это благородный металл, это не означает, что благородны те, кто занимаются этим бизнесом.
-Премьер-министр Армении, поручив провести проверки на рынке золотых изделий, заявил о том, что необходимо понять, какие риски существуют там. Проверки завершены, решение об административном взыскании принято. Можете ли Вы утверждать, что все риски по части, касающейся вашей сферы, уже выявлены?
-Нет, рынок очень большой и быстро развивающийся. Вместе с каждым выявленным нарушением увеличиваются “лазейки” для обхождения. Там, где есть сверхприбыль, дела обстоят сложнее. Существуют риски и предстоит многое сделать. Но мы за этот год собираемся приобрести новые технические устройства, которые сократят время проверок и повысят их эффективность. Например, если мы хотим проверить золото, просто ставим золотое изделие на прибор и определяем содержание и качество. Если каждый из наших инспекторов вооружится этим прибором, то риски ощутимо сократятся. Однако риски всегда существуют. Их стало гораздо меньше благодаря повышению уровня осведомленности потребителя.