Քաղաքացիները «ապահովագրված չեն» «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության հետ դատերից 02/13/2014 16:45 | Քաղաքացիական իրավունք
Ընդդեմ «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության՝ ներկայումս առկա է 10 դատական գործ, որոնք գտնվում են ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանների, ինչպես նաև՝ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի վարույթում:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ընդդեմ այլ ապահովագրական ընկերությունների օրինակ` «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության, դեմ առկա է 6 դատական գործ, «Ռոսգոսստրախ Արմենիա»-ի` 6, «Ռեսո» ապահովագրական ընկերությունների` 4:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել նաև, որ քաղաքացիները և կազմակերպություններն ընդդեմ ապահովագրական ընկերությունների դատարան են դիմում հիմնականում երկու պատճառով՝ ապահովագրական ընկերությունը չի ընդունում ապահովագրական պատահարի փաստի առկայությունը կամ ցածր է գնահատում պատճառված վնասի չափը: Ընդ որում, ապահովագրական ընկերության կողմից ապահովագրական հատուցումը վճարելուց խուսափելու նպատակով բերվում են տարբեր, հաճախ՝ մտացածին պատճառներ:
Կոնկրետ գործերի վերլուծությունը վկայում է, որ «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության դեմ դատական գործերը վերաբերում են վերջինիս կողմից ապահովագրական հատուցումը վճարելուց ակնհայտ խուսափելուն:

Граждане не застрахованы от судебных разборок со страховой компанией «Инго Армения» 02/13/2014 19:54 | Гражданское право
В настоящее время в судах общей юрисдикции и в производстве Апелляционного суда РА находится 10 дел против страховой компании «Инго Армения».
Исследования показали, что против страховых компаний «Наири Иншуранс» и «Росгосстрах-Армения» имеется по 6 судебных дел, а страховой компании «РЕСО» – 4.
Согласно исследованиям, граждане и организации обращаются в суды с жалобами на страховые компании в основном по двум причинам – страховая компания либо не признает факта страхового случая, либо низко оценивает размер причиненного ущерба.
При этом страховые компании с целью избежать выплаты компенсации приводят различные причины, часто надуманные. Анализ конкретных дел свидетельствует о том, что судебные иски в отношении «Инго Армения» касаются явного уклонения страховой компанией от выплаты компенсации.