ՀՀ նախկին նախագահի հայցադիմումի գործով վճիռը մնաց անփոփոխ 02/13/2014 13:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ դատավոր Իսկուհի Վարդանյանի նախագահությամբ, այսօր մերժեց «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերության ներկայացուցիչ Նիկոլայ Բաղդասարյանի բողոքը:
Դատարանն անփոփոխ թողեց Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ նախագահությամբ դատավոր Ա. Սուքոյանի, հոկտեմբերի 21-ի վճիռը, որով մասնակի բավարարվել էր ընդդեմ «Առաջին լրատվական» և «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունների՝ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի հայցադիմումը՝ տարածված ապատեղեկատվությունը հերքելու, պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջների մասին:
Դատարանը պարտավորեցրել էր «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությանը՝ հերքել «Ժամանակ» օրաթերթի՝ 2012թ. նոյեմբերի 27-ի համարում հրապարակված «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և 2012թ. նոյեմբերի 30-ի համարում հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածներում հայցվորներ Սեդրակ Քոչարյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի պատիվն, արժանապատվությունն արատավորող /զրպարտող/ տեղեկությունները:
Դատարանը պարտավորեցնում է նաև ներկայացված Հերքման տեքստը տպագրել նույն «Ժամանակ» օրաթերթում` վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, «Հերքում» խորագրի ներքո:
Հերքման տեքստում, ըստ դատարանի վճռի, պետք է նշվի, որ «Ժամանակ» օրաթերթի՝ 27.11.2012թ. և 30.11.2012թ. համարներում Ռոբերտ և Սեդրակ Քոչարյանների մասին հրապարակված՝ համապատասխանաբար «Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածներում տեղ գտած տեղեկությունները ամբողջությամբ չեն համապատասխանում իրականությանը և արատավորում են Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի պատիվն, արժանապատվությունը և բարի համբավը:
Ընդ որում, հերքման տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափը ու տեսակը պետք է չզիջի «Ժամանակ» օրաթերթի՝ 2012թ. նոյեմբերի 27-ի համարում հրապարակված
«Ի՞նչ կապ ունեն Քոչարյանն ու Ծառուկյանը «Նաիրիտի» հետ» և 2012թ. նոյեմբերի 30-ի համարում հրապարակված «Քոչարյանների րոպեավճարը» խորագրերով հոդվածների տեղեկատվությանը:
Վճռով «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի պետք է բռնագանձվի 500.000 ՀՀ դրամ գումար` որպես պատվին և արժանապատվությանը զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցման գումար (hիշեցնենք, որ հայցադիմումով հայցվոր կողմը պահանջում էր վնասի հատուցում՝ 5.000.000 ՀՀ դրամի չափով):
Դատարանը մերժել էր Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի հայցն ընդդեմ «Առաջին լրատվական» ՍՊ ընկերության` տարածված ապատեղեկատվությունը հերքելու, պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջների մասին:
«Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի վճռով պետք է բռնագանձվի 100.000 ՀՀ դրամ` որպես փաստաբանական ծախսի գումար, նույնքան գումար որպես փաստաբանական ծախսի գումար պետք է բռնագանձվի Ռոբերտ Քոչարյանից և Սեդրակ Քոչարյանից՝ հօգուտ «Առաջին լրատվական» ՍՊ ընկերության:
Գործը Վերաքննիչ դատարանում քննվում էր պատասխանող ընկերությունների ներկայացուցիչ Նիկոլայ Բաղդասարյանի բողոքի հիման վրա: Ըստ պատասխանող կողմի ներկայացուցչի, առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի նորմերի խախտում՝ հայցվոր կողմը միայն դատաքննության փուլում է ներկայացրել ապացույց, որ «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունը «Ժամանակ» թերթի հիմնադիրն է, մինչդեռ ապացույցը պետք է ներկայացվեր մինչև դատաքննությունը սկսվելը: Ապացույցն, ըստ կողմի, դրվել է վճռի հիմքում՝ այդպիսով հանգեցնելով գործի սխալ լուծմանը:
Բացի այդ, պատասխանող կողմը գտնում է, որ հայցադիմումում չի հստակեցվել, թե պատասխանողներից յուրաքանչյուրից որքան գումար է պահանջում՝ որպես տեղեկատվությամբ պատճառված վնասի հատուցում: Իսկ դատարանն էլ, ըստ կողմի, այդ անորոշ հայցադիմումի հիման վրա վճռով պարտավորեցրել է «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊ ընկերությունից հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի բռնագանձել 500.000 ՀՀ դրամ գումար` որպես պատվին և արժանապատվությանը զրպարտությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցման գումար: Պատասխանող կողմը միջնորդում է վերադաս դատարանին բեկանել և փոփոխել վճիռը և մերժել հայցադիմումը:
Հայցվոր կողմի ներկայացուցիչ Արփինե Մելիքբեկյանը, հակառակը, գտնում է, որ վճիռը պետք է անփոփոխ թողնվի, քանի որ «վերաքննիչ բողոքն ակնհայտ անհիմն է և ենթակա մերժման»:

Апелляционный суд оставил без изменений решение нижестоящей инстанции по иску второго президента Армении против “Скизб медиа кентрон” 02/13/2014   13:44  |  Актуальная тема
Апелляционный суд Армении под председательством судьи Искуи Варданян сегодня отклонил жалобу представителя “Скизб медиа кентрон” Николая Багдасаряна
Суд оставил без изменений решения суда административных районов Кентрон и Норк-Мараш г. Ереван от 21 октября 2013г, согласно которому суд постановил частично удовлетворить исковое заявление Роберта и Седрака Кочарянов, содержащее требование об опровержении распространенной дезинформации и возмещении ущерба за оскорбление чести и достоинства.
Суд обязал компанию “Скизб медиа кентрон” опровергнуть порочащие честь и достоинство клеветнические сведения, опубликованные в статье, вышедшей в свет в номере газеты “Жаманак” за 27 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и статье за 30 ноября 2012г. - “Поминутная плата Кочарянов”.
Суд обязал также обнародовать текст опровержения в газете “Жаманак”под заголовком «Опровержение” после вступления решения в законную силу . В тексте опровержения, согласно решению, должно быть указано, что сведения о Роберте Кочаряне и Седраке Кочаряне, опубликованные в газете “Жаманак” в статьях, вышедших в свет под заголовками “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов”, полностью не соответствуют действительности и порочат честь, достоинство и деловую репутацию Роберта и Седрака Кочарянов.
Причем, оформление, вид и размер шрифта не должны уступать оформлению, виду и размеру шрифта, которыми была напечатана информация в статьях, опубликованных в номере газеты за 27 ноября 2012г. под заголовком “Какое отношение имеют Кочарян и Царукян к Наириту” и “Поминутная плата Кочарянов”. Суд постановил взыскать с “Скизб медиа кентрон” в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 500.000 драмов в качестве компенсации за моральный ущерб, причиненный распространением порочащих честь и достоинство клеветнических сведений(напомним, сторона-истец требовал в качестве возмещения ущерба сумму в размере 5.000.000 драмов).
Суд отклонил иск Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна против компании ООО “Первый информационный” о требовании опровергнуть дезинформацию и возместить причиненный чести и достоинству ущерб.
Суд постановил взыскать с “Скизб медиа кентрон” в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 100.000 драмов в качестве расходов на оплату услуг адвоката. Такая же сумма в качестве расходов на оплату услуг адвоката должны взыскать с Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна в пользу ООО“Первый информационный”.
Дело сегодня рассматривалось в суде на основании жалобы представителя ответчика Николая Багдасдаряна. По его мнению, суд первой инстанции допустил нарушение норм Гражданского процессуального кодекса – сторона-истец представила только на стадии судебного следствия доказательства касательно того, что компания “Скизб медиа кентрон” является учредителем газеты “Жаманак”, в то время как доказательства должны были предъявить до начала судебного разбирательства. Доказательство, по мнению стороны, положено в основу судебной тяжбы, что тем самым приводит к неверному разрешению дела.
Кроме того, сторона-ответчик считает, что в иске не уточняется конкретная сумма, требуемая с каждого из ответчиков в качестве компенсации за причиненный распространением информации вред. А суд, по мнению стороны, по решению, вынесенному на основании этой "смутной жалобы", обязал ООО “Скизб медиа кентрон” взыскать в пользу Роберта Кочаряна и Седрака Кочаряна 500.000 драмов в качестве компенсации морального вреда, причиненного распространением порочащей честь и достоинство клеветы. Сторона-ответчик ходатайствует перед вышестоящим судом об отмене и изменении решения, а также отклонении жалобы.
Представитель стороны-истца Арпине Меликбекян, напротив, считает, что решение следует оставить без изменений. По мнению стороны-истца, апелляционная жалоба ответчика явно не имеет под собой оснований и подлежит отклонению.