Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը մանրամասնում է ՌԴ մուտքի ընթացակարգերը 02/12/2014   18:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՏԿՆ Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանի հարցազրույցը «Արմենպրես» գործակալությանը` ՀՀ քաղաքացիների Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի ընթացակարգերի վերաբերյալ:
ՀՀ քաղաքացիները վերջերս դժվարություններ են ունենում Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելիս: Ինչո՞վ են պայմանավորված այդ դժվարությունները:
Ռուսաստանի Դաշնությունը վերջին շրջանում խստացրել է օտարերկրյա քաղաքացիների նկատմամբ վարվող քաղաքականությունը և կիրառվող պրակտիկան, ինչի արդյունքում, միայն 2013թ. օգոստոս-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում արգելվել է 500.000 օտարերկրյա քաղաքացիների (որոնց թվում են նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները) մուտքը Ռուսաստան` 3-5 տարի ժամկետով:
Ովքե՞ր են հայտնվել այդ ցուցակներում
Այն անձինք ովքեր խախտել են Ռուսաստանի միգրացիոն օրենսդրության պահանջները (օրինակ` 7 -օրյա ժամկետում հաշվառվելու փոխարեն հաշվառվել են ավելի ուշ, կամ 90 օրից ավել են գտնվել ՌԴ-ում և այլն), կամ էլ կատարել են 2 և ավելի վարչական իրավախախտում: Ընդ որում, անձի կողմից կատարված խախտման փաստն ի հայտ է գալիս Ռուսաստանի տարածքից դուրս գալիս:
Դրանից ելնելով խորհուրդ ենք տալիս ՌԴ մեկնելու մտադրություն ունեցող ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, առավել ևս նրանց, ովքեր կասկածներ ունեն, որ իրենց մուտքը կարող է արգելված լինել, մինչև տոմս գնելը այցելել Ռուսաստանի Դաշնային միգրացիոն ծառայության (ФМС) պաշտոնական կայքէջի http://services.fms.gov.ru/info-service.htm?sid=3000 բաժինը, և մուտքագրելով անհատական տվյալները` պարզել իրենց մուտքն արգելված Է թե՞ ոչ:
Ի՞նչ է անհրաժեշտ անել Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելիս և դրանից հետո
1. ՌԴ մուտք գործելիս օտարերկրյա քաղաքացիներին տրվում են միգրացիոն քարտեր: Անհրաժեշտ է լրացնել միգրացիոն քարտի երկու բաժինները «А» և «В»: Եթե դուք մուտք եք գործում ՌԴ աշխատելու նպատակով, ապա քարտի «մուտքի նպատակը (цель вьезда)» մասում անհրաժեշտ է ընդգծել «աշխատել (работать)» բառը, հակառակ պարագայում Դուք աշխատելու իրավունք չեք ստանա: ՌԴ սահմանը հատելիս միգրացիոն քարտի «В» մասը վերադարձվում է Ձեզ, որը պետք է պահել մինչև ՌԴ տարածքից դուրս գալը: Քարտի այդ մասի վնասվելու կամ կորստյան դեպքում Դուք պարտավոր եք 3 օրվա ընթացքում այդ մասին հայտնել ФМС -ի Ձեր գտնվելու վայրի մոտակա տարածքային մարմնին, քարտի կրկնօրինակը ստանալու համար:
2. Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելուց հետո 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում, անկախ այցելության նպատակից և տևողությունից, անհրաժեշտ է հաշվառվել ФМС -ի Ձեր գտնվելու վայրի տարածքային մարմնում: Միգրացիոն հաշվառման կանգնած լինելու փաստը հաստատվում է Տեղեկացման «Уведомления» թերթիկի կտրված մասի առկայությամբ որի վրա համապատասխան նշում կա:
3. Եթե Դուք մուտք եք գործել ՌԴ հարազատներին այցելության, զբոսաշրջության և այլ նպատակներով, ապա 2014թ. հունվարի 1-ից սկսած կարող եք ՌԴ-ում գտնվել գումարային առումով 90 օր` յուրաքանչյուր 180 օրվա ընթացքում: Այլ կերպ ասած 89-րդ օրը Դուք պարտավոր եք լքել Ռուսաստանի տարածքը և կարող եք այնտեղ վերադառնալ միայն 90 օր հետո: Այս կարգը խախտելու համար նախատեսվում է ՌԴ մուտք գործելու արգելք 3 տարի ժամկետով:
4. Եթե Դուք մուտք եք գործել ՌԴ աշխատելու նպատակով ապա պետք է ձեռք բերեք աշխատանքի թույլտվություն կամ հավաստագիր (патент): Այս դեպքում Դուք հնարավորություն կունենաք օրինական ճանապարհով ՌԴ-ում գտնվել 3 ամսից ավելի երկար` մինչև 1 տարի ժամկետով: Աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել ФМС -ի Ձեր միգրացիոն հաշվառման վայրի տարածքային մարմին: Աշխատանքի թույլտվության տրամադրման դիմումի հետ միասին Դուք պարտավոր եք ներկայացնել բժշկական տեղեկանք այն մասին որ չեք տառապում թմրամոլությամբ և շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող ինֆեկցիոն հիվանդություններով (այդ հիվանդությունների ցանկը հաստատում է ՌԴ կառավարությունը), ինչպես նաև հավաստագիր ՄԻԱՎ վարակի բացակայության մասին: Այն բժշկական հաստատությունների մասին, որոնք տրամադրում են նման տեղեկանքներ Ձեզ կիրազեկեն ФМС –ի տարածքային ստորաբաժանումում: Իսկ патент ստանալու համար (որի դեպքում չի պահանջվում բժշկական տեղեկանք) նույնպես անհրաժեշտ է դիմել ФМС –ի տարածքային ստորաբաժանում:
Այսպիսով, անցանկալի հետևանքներից, այն է` հետագայում ՌԴ մուտքի արգելքից խուսափելու նպատակով, խորհուրդ ենք տալիս պահպանել ՌԴ տարածք մուտք գործելու, այնտեղ գտնվելու և աշխատելու համար սահմանված կարգը: Այն իր մեջ ներառում է հետևյալը`
• միգրացիոն քարտի «В» մասի պահում մինչև ՌԴ տարածքից դուրս գալը;
• հաշվառում ՌԴ մուտք գործելուց հետո 7 աշխատաքանյին օրվա ընթացքում;
• աշխատանքի թույլտվության կամ պատենտի ձեռք բերում մինչև 90-րդ օրը լրանալը;
• հակառակ պարագայում ՌԴ-ից մեկնում մինչև 90-րդ օրը:
Կա՞ն արդյոք խմբեր, ում վրա չեն տարածվում վերոհիշյալ պայմանները
Նշված կարգը չի տարածվում այն օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա ում` նշված 90 օրյա ժամկետը լրանալու օրը տրամադրվել է ժամանակավոր բնակության թույլտվություն, կամ կացության կարգավիճակ, կամ ընդունվել են ժամանկավոր բնակության թույլտըվության տրամադրման վերաբերյալ նրանց դիմումն ու այլ փաստաթղթերը:
Այս կարգից կարող են խուսափել նաև բարձր որակավորում ունեցող մասնագետները, ՌԴ-ում հավատարմագրված լրագրողները, ՌԴ կրթական հաստատություններում սովորող ուսանողները և ՌԴ առողջապահական հիմնարկներում բուժում անցնող օտարեկրյա քաղաքացիները պայմանով որ նրանք ունեն իրենց կացությունը հաստատող համապատասխան փաստաթղթեր:
Ու՞մ կարելի է դիմել վերոհիշյալ խնդիրների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար կարելի է դիմել`
• ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայություն
Հասցե` Երևան, Հրաչյա Քոչար 4; հեռախոս` 22-49-25; կայք- էջ` www.smsmta.am
• ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության միգրացիոն ռեսուրս կենտրոններ Հասցե` Երևան, Խորենացի 213: հեռախոսներ` 57-46-80; 57-47-80 Հասցե` Աշտարակ, Ն. Աշտարակեցի 7: հեռախոսներ (0232)3-52-33; 3-52-93, Հասցե` Իջևան, Վասիլյան 2; հեռախոսներ` (0263)3-15-67;3-11-39
• «Մարդը կարիքի մեջ» չեխական հասարակական կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության և  Հայ օգնության միության կողմից, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության զբաղվածության տարածքային կենտրոններին կից ստեղծված միգրացիոն ռեսուրս կենտրոններ.

"Граждане Армении могут узнать в Интернете, запрещен ли им въезд в Россию". Интервью главы миграционной службы РА Г. Еганяна 02/12/2014   19:27  |  Лента новостей
Начальник миграционной службы министерства территориального управления Армении Гагик Еганян всем гражданам страны, которые желают поехать в Россию, советует заранее узнать, запрещен ли их въезд в данную страну или нет. Еганян ответил на вопросы Арменпресс, связанные с порядком въезда граждан Армении в РФ.
- Граждане Армении в последнее время сталкиваются с трудностями при въезде в РФ. Чем обусловлены эти трудности?
- РФ в последнее время ужесточила политику и действующую практику в отношении иностранных граждан, в результате чего только в августе-декабре 2013 года был запрещен въезд 500 тысяч иностранных граждан (в том числе и граждан Армении) в РФ сроком на 3-5 года.
- Кто оказался в этом списке?
- Те лица, которые нарушили требования миграционного законодательства РФ (например, были поставлены на учет не в течение 7 дней, а позже, или находились на территории более 90 дней и др.) или сделали 2 и более административных нарушения. Факт нарушения выявляется после выезда лица из территории РФ. Исходя из этого, мы советуем всем гражданам Армении, которые намерены поехать в РФ, особенно тем лицам, которые думают, что их въезд в РФ может быть закрыт, до того, как купить билет, посетить сайт Федеральной миграционной службы РФ, раздел http://services.fms.gov.ru/info-service.htm?sid=3000, и внеся личные данные, выяснить, закрыт ли въезд для них или нет.
- Что необходимо сделать до въезда в РФ и после этого?
- После въезда в РФ иностранные граждане получают миграционные карты. Необходимо заполнить две раздела этой карты – «А» и «В». Если гражданин едет в РФ для работы, то в поле «цель въезда» надо подчеркнуть слово «работать», в противном случае не получит права на работу. При пресечении границы РФ часть «В» миграционной карты возвращается заполнившему карту лицу. Эту карту надо сохранить до выезда из РФ. В случае порчи или утраты миграционной карты иностранный гражданин обязан в течение 3 дней заявить об этом в ближайший по месту своего нахождения территориальный орган ФМС России для получения дубликата испорченной или утерянной миграционной карты. После въезда в РФ в течение 7 рабочих дней, независимо от цели и длительности визита, необходимо встать на учет в ФМС в территориальном органе службы. Наличие у гражданина отрывной части Уведомления с проставленной отметкой подтверждает его постановку на миграционный учет. Если гражданин желает поехать в РФ для встречи с родственниками, с целью туризма и др., то начиная с 1 января 2014 года на территории РФ можно находится суммарно 90 дней в течение 180 дней. Иначе говоря, на 89-й день гражданин обязан покинуть территорию РФ и сможет вернуться туда только через 90 дней. В случае нарушения данного порядка предусмотрен запрет на въезд в РФ сроком на 3 года.
Если гражданин едет в РФ работать, то должен приобрести разрешение на работу или патент. В этом случае гражданин получит законное право провести в РФ более 3 месяцев, до 1 года. Для получения разрешения на работу необходимо обращаться в территориальный орган ФМС по месту учета. Вместе с разрешением на работу необходимо представить документы, подтверждающие отсутствие у него заболевания наркоманией и инфекционных заболеваний, которые представляют опасность для окружающих, предусмотренные перечнем, утверждаемым Правительством Российской Федерации, а так же сертификат об отсутствии у него заболевания, вызываемого вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекции).О медицинских учреждениях, которые выдают такой документ, можно узнать в ближайшем по месту своего нахождения территориальном органе ФМС России. А для получения патента (для этого не требуется медицинская справка) также необходимо обратится в территориальный орган ФМС.
Таким образом, во избежание нежелательных последствий (чтобы не получить запрет на въезд в РФ) мы советуем соблюдать порядок въезда, нахождения и работы в РФ. Для этого необходимо: сохранить часть «В» миграционной карты до выезда из РФ, учет в течение 7 дней после въезда на территорию страны, получение разрешения на работу или патента до исполнения 90 дней. В противном случае – выезд из РФ до исполнения 90 дней.
С адресами, куда можно обратиться для получения дополнительной информации, можно ознакомиться в армянской версии интервью.