«Բանդայի» գործով ամբաստանյալն ունի հոգեբույժ կարի՞ք 02/12/2014   15:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Բանդայի» գործով այսօրվա դատական նիստին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկից չէր ներկայացվել ամբաստանյալ Քյարամ Ամոյանը:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ Մեսրոպ Մակյանի, ներկաներին տեղեկացրեց, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ից գրություն է ստացվել, համաձայն որի՝ Քյարամ Ամոյանը չի կարող մասնակցել դատական նիստին՝  առողջական վիճակի վատացման պատճառով:
Ամբաստանյալի պաշտպան Սամվել Հովհաննիսյանը դատարանին տեղեկացրեց, որ իր պաշտպանյալի հետ հանդիպման ժամանակ  պարզել է, որ  նա, ներկա  գտնվելով դատական նիստերին, ոչինչ չի ընկալում, այդ իսկ պատճառով  խնդրել է որ նրան զննի հոգեբույժը: Վերջինս այցելել է ամբաստանյալին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, որի արդյունքների մասին դատարանին ներկայացված  տեղեկանքը եւս հրապարկվեց այսօրվա դատական նիստում։, Ըստ հոգեբույժի տեղեկանքի, Ք.Ամոյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա  ներկա գտնվի նիստերին և խորհուրդ է տվել, որպեսզի նա գտնվի նյարդահոգեբույժի հսկողության տակ: Պարզվեց նաեւ, որ փաստաբանը  միջնորդություն է ներկայացրել դատարանին՝ ամբուլատոր դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակելու մասին:
Նկատի ունենալով, որ ամբաստանյալի բացակայությամբ  գործի քննությունը հնարավոր չէր շարունակել և միջնորդությունը քննարկել, դատարանը որոշեց ևս մեկ անգամ նիստը հետաձգել: Մյուս ամբաստանյալների պաշտպաններն էլ նշեցին, որ ամբաստանյալի բացակայության պատճառով գործի քննությունը ձգձգվում է:
Ամբաստանյալ Արտուշ Հակոբյանն էլ առաջարկեց Քյարամ Ամոյանի մասով գործն անջատել, որպեսզի նա բուժվի, այլապես նիստերն անընդհատ հետաձգվում են՝ նրա բացակայության պատճառով:
Եվ եթե հաջորդին նիստին ևս «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ի ղեկավարությունը նույնանման գրություն ուղարկի, որ ամբաստանյալը  չի կարող նիստին մասնացել, ապա դատարանը կկայացնի համապատասխան որոշումներ։

Ухудшилось состояние здоровья подсудимого по “делу банды” Кярама Амояна. Защита ходатайствует о назначении судебно-психиатрической экспертизы 02/12/2014   16:27  |  Актуальная тема
Подсудимый Кярам Амоян не присутствовал на сегодняшнем заседании по громкому “делу банды”.
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Месропа Макяна сообщил присутствующим, что из УИУ “Больница для осужденных” пришло письмо, в котором отмечается, что Кярам Амоян ввиду ухудшения состояния его здоровья не может участвовать в судебном заседании.
Адвокат подсудимого Самвела Ованнисяна известил суд о том, что во время встречи с его подзащитным он выяснил, что, несмотря на то, что он присутствует на заседании, однако не в состоянии воспринимать что-либо, посему адвокат попросил, чтобы психолог осмотрел его подзащитного.
Согласно справке врача, подсудимый не в состоянии присутствовать на заседаниях Медики рекомендуют, чтобы он находился под наблюдением врача- невропатолога.
Адвокат подсудимого подал ходатайство о назначении амбулаторной судебно-психиатрической экспертизы.
Поскольку не представляется возможным продолжать расследование дела и рассмотрение ходатайства, суд постановил отложить в очередной раз заседание. Адвокаты остальных фигурантов дела отметили, что из-за отсутствия подсудимых процесс затягивается.
В свою очередь подсудимый Артуш Акопян предложил выделить часть, касающуюся Кярама Амояна, в отдельное производство, дабы он прошел лечение, поскольку заседания все время приходится откладывать из-за его отсутствия.
Суд постановил еще раз отложить заседание в надежде обеспечить явку подсудимого на следующее заседание.