ՍԴ-ն մերժեց Արծվիկ Մինասյանի միջնորդությունը 02/11/2014   17:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը փետրվարի 11-ի աշխատակարգային որոշմամբ, ըստ էության, մերժեց Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանի միջնորդությունը:
Պատգամավորը, ով նաև ՍԴ-ում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի՝ 2014թ. հունվարի 1-ից գործողության մեջ դրվելիք պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը որոշելու վերաբերյալ մարտի 28-ին քննվող գործով Ազգային ժողովի պատգամավորների պաշտոնական ներկայացուցիչն է, միջնորդել էր մինչև ՍԴ-ում գործով դատաքննության ավարտը կասեցնել օրենքի 8-րդ, 8.1-րդ, 14-րդ, 37-րդ և 38-րդ հոդվածների գործողությունը:
Պատգամավորն իր միջնորդության մեջ, մասնավորապես, նշել էր, որ չնայած նրան, որ Սահմանադրական դատարանի հունվարի 24-ի աշխատակարգային որոշմամբ օրենքի՝ պատասխանատվություն նախատեսող 76-րդ հոդվածը կասեցված է և օրենքով, գործատուների համար նախատեսված պարտադիր կուտակային վճարը հաշվարկելու և վճարելու պարտավորությունը չկատարելը չի առաջացնում պատասխանատվություն, սակայն թե գործատու հանդիսացող պետական կառավարման մարմիններն ու կազմակերպությունները և թե նաև պետական եկամուտների կոմիտեի ցուցումով (պահանջով) որոշ այլ գործատուները իրականացնում են աշխատակիցների վարձատրությունից պահումներ, փոխանցումներ և առանձին դեպքերում ստիպում են աշխատակիցներին ընտրելու կենսաթոշակային ֆոնդեր և կառավարիչներ:
Սահմանադրական դատարանն այսօր անփոփոխ է թողել  հունվարի 24-ի աշխատակարգային որոշումը։
15:55 21/11/2013  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԿաշառքի առարկայի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը հավասարազոր է կաշառք ստանալուն
17:36 19/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառք ստանալու հոդվածի լրացումը բխում է միջազգային կոնվենցիաների պահանջներից
15:21 18/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԿաշառք պահանջելը կամ առաջարկն ընդունելը համարժե՞ք է կաշառք ստանալուն
18:52 27/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍԴ-ին պետք է վերապահվի դատական ակտերով մարդու իրավունքների խախտման փաստը ստուգելու իրավասություն
10:41 19/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹվով երրորդ դատարանը դիմեց Սահմանադրական դատարան
15:21 18/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումները դիմողների համար իրավական հետևանք չեն առաջացրել
09:31 29/08/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ»: ՍԴ նախագահ. Դեռևս ոչ մի հանձնաժողով գոյություն չունի, դրանք միայն խոսակցություններ են

КС Армении отклонил ходатайство депутата АРФД о приостановлении действия ряда спорных положений закона "О накопительных пенсиях" 02/11/2014   18:19  |  Актуальная тема
Конституционный суд Армении процедурным решением от 11 февраля отклонил по существу ходатайство члена парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Арцвика Минасяна.
Депутат, который является официальным представителем парламентариев по делу об определении конституционности положений, связанных с обязательным компонентом накопительной части пенсии, ходатайствовал до завершения судебного процесса в КС приостановить действие статей 8, 8.1, 14, 37, и 38.
Депутат в своем прошении, в частности, отметил, что, несмотря на то, что процедурным решением от 24 января приостановлено действие ст. 76 закона, предусматривающего ответственность и по закону неисполнение обязанности по подсчету и отчислению работодателем обязательных взносов в накопительные фонды не чревато привлечением к ответственности, однако как органы государственного управления и организации, так и ряд других работодателей по указке(требованию) Комитета госдоходов удерживают из зарплат своих сотрудников, перечисляют суммы и в отдельных случаях заставляют работников выбирать пенсионные фонды и управляющих.