Հումանիար-տեխնիկական քոլեջի տնօրենը խոստովանեց կեղծիքը 02/11/2014 12:03 | Քրեական խրոնիկոն
Քիչ անց Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը կհրապարակի պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ մեղադրվող, Հումանիար-տեխնիկական քոլեջի տնօրեն Նազիկ Մարտիրոսյանի գործով դատավճիռը:
Գործը դատարանում քննվել է արագացված դատաքննության կարգով: Ամբաստանյալն ընդունել է մեղադրանքը, ըստ որի՝ նա, «իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իր ղեկավարած քոլեջի աշակերտների ցանկում ընդգրկել է Ասատուր Գևորգյանին, երբ վերջինս իրականում հանդիսացել է Խ.Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցի աշակերտ և առանց նրա՝ դասերի մասնակցության՝ կազմել, ձևակերպել և 2013թ. տվել է նրան Էկոնոմիկա, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտությամբ նշված քոլեջը գերազանցությամբ ավարտելու փաստը վկայող դիպլոմ:
Ըստ մեղադրանքի՝ քոլեջի տնօրենը նաև տվել է պետական տնտեսագիտական համալսարան ընդունվելու երաշխավորագիր, որը հնարավորություն է ընձեռել Ա.Գևորգյանին, ըստ գործող կարգի, առանց ընդունելության քննություններ հանձնելու՝ դիմել և ընդունվել նշված համալսարանի հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ֆակուլտետի 2-րդ կուրս։
Այսօրվա նիստում մեղադրող Մնացականյանը պնդեց մեղադրանքը, միջնորդեց ամբաստանյալին դատապարտել Հայաստանում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 250-պատիկի, այսինքն՝ 250 հազար ՀՀ դրամի չափով տուգանքի:
Միաժամանակ, նշելով, որ Նազիկ Մարտիրոսյանի դեպքում կիրառելի է համաներման որոշումը, մեղադրողը միջնորդեց համաներման կիրառմամբ նրան ազատել պատժից:

Директор Ереванского гуманитарно-технического колледжа признала свою вину в подлоге диплома 02/11/2014   12:36  |  Криминальная хроника
Немногим спустя суд ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун огласит приговор по делу директора Гуманитарно-технического колледжа Назик Мартиросян, обвиняемой в злоупотреблении должностными полномочиями.
Дело в суде рассматривалось в порядке ускоренное процедуры судебного разбирательства. Подсудимая признала свою вину. Напомним, директор колледжа, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из личного интереса, включила в список учеников руководимого ею колледжа учащегося старшей школы №114 имени Х. Даштенца и без его участия в занятиях, составила, оформила и в 2013г. выдала “диплом об окончании вышеуказанного колледжа с отличием по специальности экономика, бухгалтерский учет и аудит”.
Согласно обвинению, директор также выдала рекомендательное письмо для поступления в Государственный экономический университет, которое позволило А. Геворкяну, согласно действующему порядку, без вступительных экзаменов подать заявку и поступить на 2-ой курс факультета “Бухгалтерский учет и аудит” вышеупомянутого вуза.
На сегодняшнем заседании гособвинитель Мнацаканян настаивал на обвинении и ходатайствовал перед судом приговорить подсудимую к штрафу в размере 250 тыс. драмов.
При этом он отметил, что случай Назик Мартиросян подпадает под амнистию и ходатайствовал об освобождении ее от наказания по амнистии.