Այլ դպրոցի աշակերտին դիպլոմ տալու համար քոլեջի տնօրենը դատապարտվեց եւ համաներվեց 02/11/2014 12:45 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ, Երևանի պետական հումանիար-տեխնիկական քոլեջի տնօրեն Նազիկ Մարտիրոսյանին մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը:
Դատարանն ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակեց տուգանք՝ ՀՀ-ում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 200-պատիկի, այսինքն՝ 200 հազար դրամի չափով:
Միաժամանակ, դատարանը, «Համաներում հայտարարելու մասին» Ազգային ժողովի՝ հոկտեմբերի 3-ի որոշման կիրառմամբ, ամբաստանյալին ազատեց պատժից:
Ի դեպ, մեղադրող Մնացականյանը միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել Հայաստանում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 250-պատիկի, այսինքն՝ 250 հազար ՀՀ դրամի չափով տուգանքի և համաներման որոշման կիրառմամբ Ն.Մարտիրոսյանին ազատել պատժից: Իսկ ամբաստանյալ Ն.Մարտիրոսյանն ընդունել էր մեղադրանքը՝ հայտարարելով, որ զղջում է իր արարքի համար:
Գործը դատարանում քննվել է արագացված դատաքննության կարգով: Ամբաստանյալն ընդունել է մեղադրանքն, ըստ որի՝ նա «իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իր ղեկավարած քոլեջի աշակերտների ցանկում ընդգրկել է Ասատուր Գևորգյանին, երբ վերջինս իրականում հանդիսացել է Խ.Դաշտենցի անվան թիվ 114 ավագ դպրոցի աշակերտ և առանց նրա՝ դասերի մասնակցության՝ կազմել, ձևակերպել և 2013թ. տվել է նրան «Էկոնոմիկա, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ մասնագիտությամբ նշված քոլեջը գերազանցությամբ ավարտելու փաստը վկայող դիպլոմ»:
Ըստ մեղադրանքի՝ քոլեջի տնօրենը նաև տվել է պետական տնտեսագիտական համալսարան ընդունվելու երաշխավորագիր, որը հնարավորություն է ընձեռել Ա.Գևորգյանին, ըստ գործող կարգի, առանց ընդունելության քննություններ հանձնելու՝ դիմել և ընդունվել նշված համալսարանի հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ ֆակուլտետի 2-րդ կուրս։

Суд в Ереване приговорил и амнистировал директора Гуманитарно-технического колледжа, “засветившейся” на незаконной выдаче диплома 02/11/2014   13:03  |  Актуальная тема
Суд ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством судьи Левона Аветисяна признал виновной директора Гуманитарно-технического колледжа Назик Мартиросян в совершении деяния, предусмотренного ч.1 ст. 308 УК РА - “злоупотребление должностными полномочиями”.
Суд назначил подсудимой наказание в виде штрафа в размере 200 тыс. драмов.
При этом суд освободил подсудимую от наказания по амнистии.
На сегодняшнем заседании гособвинитель Мнацаканян настаивал на обвинении и ходатайствовал перед судом приговорить подсудимую к штрафу в размере 250 тыс. драмов. Прокурор отметил, что случай Назик Мартиросян подпадает под амнистию и ходатайствовал об освобождении ее от наказания по амнистии. Н. Мартиросян признала свою вину, заявив, что раскаивается в содеянном.
Дело в суде рассматривалось в порядке ускоренное процедуры судебного разбирательства. Напомним, директор колледжа, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из личного интереса, включила в список учеников руководимого ею колледжа учащегося старшей школы №114 имени Х. Даштенца и без его участия в занятиях, составила, оформила и в 2013г. выдала “диплом об окончании вышеуказанного колледжа с отличием по специальности экономика, бухгалтерский учет и аудит”.
Согласно обвинению, директор также выдала рекомендательное письмо для поступления в Государственный экономический университет, которое позволило А. Геворкяну, согласно действующему порядку, без вступительных экзаменов подать заявку и поступить на 2-ой курс факультета “Бухгалтерский учет и аудит” вышеупомянутого вуза.