Թուրքիան ծրագրում է 2014-ին ականազերծել ՀՀ-ի հետ սահմանակից ականապատ տարածքները 02/10/2014   13:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրամիության (ԵՄ) ֆինանսական աջակցությամբ Թուրքիան պատրաստվում է Հայաստանի ու Իրանի հետ սահմանին տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր: Այս մասին տեղեկացնում է ermenihaber.am կայքը:
Թուրքական «Աքշամ» պարբերականը տեղեկացնում է, որ Թուրքիայի արևելյան սահմանամերձ գոտիներում զինված ուժերի գլխավոր շտաբի և ներիքն գործերի նախարարության համատեղ կոորդինացմամբ սկսվել են ականազերծման աշխատանքները: Նշենք, որ «Առանց ականների Թուրքիա նախաձեռնություն» կազմակերպության կազմած զեկույցի համաձայն`2009 թվականի դրությամբ Թուրքիայի ողջ ականապատ տարածքներում կա շուրջ 1 մլն ական:
Ծրագիրն իրականացվելու է երկու փուլով:
1. Իրականացնել ականազերծման աշխատանքներ Հայաստանի և Իրանի հետ սահմանակից ականապատ տարածքներում (11 մլն 665 հզ 641 քմ):
2. Տեղակայել սահմանային վերահսկողության ժամանակակից համակարգեր, որոնց տեխնիկական հնարավորությունները թույլ կտան առավելագույնս կանխել ապօրինի միգրացիան և մաքսանենգությունը:
Նախագծի իրականացման համար պահանջվելու է ընդհանուր առմամբ 52 մլն 450 հզ եվրո գումար: Նախատեսվում է, որ այդ գումարի 75 տոկոսը վճարելու է Եվրամիությունը, իսկ մնացած մասը` Թուրքիայի պաշտպանության նախարությունը:
Ուշադրություն հրավիրելով Հայաստանի հետ սահմանային տարածքների ականազերծման և ավելի վաղ սկսված Ալիջանի սահմանակետի ճանապարհի ասֆալտապատման ու ընդլայման աշխատանքների վրա` «Աքշամը»-ը, հարց է բարձրացնում, թե արդյոք դա ենթադրում է սահմանի մոտալուտ բացում:

Турция планирует разминировать приграничные с Арменией зоны. Не означает ли это скорое открытие границы? - турецкие СМИ 02/10/2014 15:04 | Актуальная тема
При финансовой поддержке Евросоюза(ЕС) Турция собирается разместить на границе с Арменией и Ираном современные системы контроля. Об этом сообщает сайт “ermenihaber.am”.
Турецкое издание “Акшам” сообщает, что на восточных приграничных зонах Турции при совместной координации Генштаба ВС и МВД Турции начаты работы по разминированию приграничных территорий. Согласно докладу инициативы “Турция без мин”, по состоянию на 2009г. на всех заминированных территориях Турции насчитывается порядка 1 млн. мин.
Программа будет осуществляться в два этапа:
1.Планируется осуществить работы по разминированию заминированных территорий, граничащих с Арменией и Ираном.(10 млн. 665тыс. 641 км.);
2.Установить современные системы контроля на приграничных зонах, технические возможности которых позволят максимально предотвратить нелегальную миграцию и контрабандизм.
Для реализации проекта потребуется в общей сложности 52 млн. 450 тыс. евро. Предполагается, что 75% от этой суммы выделит Евросоюз, а остальную часть – Минобороны Турции.
Обращая внимание на разминирование приграничных с Арменией территорий и начатые работы по асфальтированию и расширению дороги,ведущей к погранично-пропускному пункту Алиджан, газета “Акшам” задается вопросом - не означает ли это,что вскоре откроют армяно-турецкую границу.