Գողացված մեքենայի վերավաճառողը մեղավոր ճանաչվեց ու դատապարտվեց 02/10/2014 11:20 | Քրեական խրոնիկոն
Գողացված, ոստիկանությունում հետախուզման մեջ գտնվող ավտոմեքենայի վերավաճառող, ամբաստանյալ Արման Խոստիկյանի նկատմամբ դատարանը պատիժ է նշանակել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի, այսինքն՝ 400.000 ՀՀ դրամի չափով:
Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Ռաֆիկ Մելքոնյանի, փետրվարի 4-ի դատավճռով ամբաստանյալին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 325 հոդվածի 1-ին մասով՝ ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված խոշոր չափերի գույք ձեռք բերելը կամ իրացնելը և փաստաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը:
Դատարանն, այսպիսով, հաստատված է համարել մեղադրանքն առ այն, որ Արման Խոստիկյանը 2013թ. ապրիլ ամսին Երևան քաղաքի ավտոշուկայի տարածքից իրեն անծանոթ անձից 1000 ԱՄՆ դոլարով գնել է ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված, ՀՀ ոստիկանության Նոր-Նորքի բաժնի կողմից հետախուզման մեջ գտնվող, Հայկ Նավասարդյանին պատկանող, 2013թ. մարտի 30-ին անհայտ անձի կողմից գողացված «ՎԱԶ-211030» մակնիշի ավտոմեքենան:
Ապա ամբաստանյալը թափքի նույնացման համարը 2013թ. մայիս ամսի սկզբներին Իջևան քաղաքում զոդման միջոցով ենթարկել է փոփոխության և այլ ավտոմեքենայի՝ «ՎԱԶ-211030» մակնիշի 31 ՏՏ 544 համարանիշի փաստաթղթերով նույն ամսվա սկզբներին 4000 ԱՄՆ դոլարով վաճառել Տավուշի մարզի Խաշթառակ գյուղի բնակիչ Սերյոժա Քամալյանին՝ թաքցնելով վերջինիցս իր կողմից կատարված կեղծիքը:
Մինչ դատաքննությունն սկսելն ամբաստանյալ Արման Խոստիկյանը միջնորդել է դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով՝ հայտարարելով, որ համաձայն է մեղադրանքի հետ: Դատարանի որոշմամբ՝ դատաքննությունն անց է կացվել արագացված կարգով:
Պատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել, որ ամբաստանյալը երիտասարդ է, իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչում, զղջում է կատարածի համար, բնութագրվում է դրականորեն: Որպես ամբաստանյալի պատասխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող հանգամանք է դիտվել այն, որ ամբաստանյալը խնամքի տակ ունի մինչև տասնչորս տարեկան երկու երեխա:

Суд Тавушской области Армении приговорил автоторговца к штрафу за перепродажу угнанной “десятки” 02/10/2014   12:13  |  Криминальная хроника
Суд назначил наказание в отношении Армана Хостикяна, перепродавшего угнанный автомобиль, в виде штрафа в размере 400 тыс.драмов.
Суд общей юрисдикции Тавушской области Армении под председательством судьи Рафика Мелконяна приговором от 4 февраля признал виновным подсудимого в совершении деяния, предусмотренного п. 1ч. 2 ст. 216 и ч. 1 ст. 325 УК РА(“приобретение или сбыт имущества добытого заведомо преступным путем”) и (“подделка государственного регистрационного знака транспортного средства в целях эксплуатации или сбыта”).
Суд, таким образом, посчитал доказанным обвинение, согласно которому Арман Хостикян в апреле 2013г. приобрел на авторынке в Ереване у незнакомца добытый заведомо преступным путем, разыскиваемый отделом Нор-Норской полиции г. Ереван автомобиль марки “ВАЗ-211030” стоимостью 1000 долларов. Вышеупомянутая машина принадлежала Айку Навасардяну. Автомобиль был угнан 30 марта 2013г.
Подсудимый в мае 2013г. подменил кузов автомобиля и при помощи документов на  другой автомобиль марки “ВАЗ-211030” с г/н 31 ՏՏ 544 в начале того же месяца продал его за 4000 долларов жителю села Хоштарак Сереже Камаляну, скрыв от него подлог.