36 գյուղապետ ցանկանում է վերընտրվել 02/08/2014   12:29  |  Ընտրական իրավունք
Փետրվարի 7-ին ավարտվեց Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի մարզերի 53 համայնքներում մարտի 9-ին անցկացվելիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման համար սահմանված ժամկետը:
53 համայնքներից 10-ում նախատեսված են միայն համայնքի ղեկավարի, 13-ում՝ միայն ավագանու անդամի, 30-ում՝ և համայնքի ղեկավարի, և ավագանու անդամի ընտրություններ:
Ինչպես տեղեկանում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքից, 40 համայնքներում, որտեղ տեղի են ունենալու համայնքի ղեկավարի ընտրություններ, ընդհանուր առմամբ առաջադրվել են 93 թեկնածուներ: Նրանցից 6-ը կանայք են:
Ընդ որում՝ այդ 40 համայնքներից 36-ի համայնքապետերը վերընտրվելու հայտ են ներկայացրել: Նրանցից 28-ը ՀՀԿ, 3-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամներ են, իսկ 5-ը՝ անկուսակցականներ:
43 համայնքներում, որոնցում ավագանի են ընտրելու, ընդհանուր առմամբ առաջադրվել են ավագանու անդամի  329 թեկնածուներ:

36 действующих глав сельских общин подали заявку на переизбрание на предстоящих в Армении выборах в органы местного самоуправления 02/08/2014   12:43  |  Избирательное право
7 февраля истек срок для выдвижения кандидатов на предстоящих 9 марта очередных выборах в органы местного самоуправления, которые пройдут  в 53 общинах в Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Лорийской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской Тавушской областях.
В 10 из 53 общин намечаются только выборы руководителя сельской администрации, в 13 – только выборы члена Совета старейшин, в 30 из них пройдут как выборы главы сельской общины, так и членов Совета старейшин.
Как сообщается на сайте ЦИК Армении, в 40 общинах, где пройдут выборы сельского старосты, выдвинулись в общей сложности 92 кандидата. Шестеро из претендентов – женщины.
Причем, 36 глав сельских общин из вышеупомянутых 40 общин подали заявку на переизбрание, 28 из них – “республиканцы”, трое - члены партии “Процветающая Армения”, а пятеро- беспартийные.