Փոխվարչապետն ու Իտալիայի դեսպանը քննարկել են ապակենտրոնացված փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները 02/07/2014 17:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլիին: Այս մասին տեղեկացնում է Տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Փոխվարչապետը շնորհավորեց դիվանագետին` պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթեց հետագա գործունեության մեջ` վստահություն հայտնելով, որ դեսպանն իր ներդրումը կունենա երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան ապակենտրոնացված մակարդակով փոխգործակցության խորացման հարցերին: Երկուստեք դրական գնահատվեց Հայաստանի եւ Իտալիայի տարբեր քաղաքների, մարզերի ու նահանգների միջեւ գործընկերային կապերի հաստատման գործընթացը: Նշվեց, որ վերջերս բարեկամության եւ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Գյումրի եւ Նարդո քաղաքների միջեւ, սկիզբ է դրվել նաեւ Նարդո եւ Աշտարակ քաղաքների միջեւ գործակցությանը։
Կողմերը քննարկեցին ապակենտրոնացված մակարդակով փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները` արձանագրելով, որ առկա է նման ձեւաչափով գործընկերային կապերի զարգացման մեծ ներուժ:
Դեսպանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել երկկողմ շփումների խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին:

Вице-премьер Армении и итальянский посол обсудили возможности расширения децентрализованного сотрудничества 02/08/2014   10:05  |  Лента новостей
Вице-премьер Армении, министр территориального управления Армении Армен Геворкян накануне принял новоназначенного посла Италии в Армении Джованни Руччули. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Согласно информации, в ходе встречи министр поздравил дипломата в связи с назначением на должность и пожелал ему успехов в его дальнейшей деятельности, заверив, что посол внесет свой вклад в дело укрепления отношений между двумя дружественными странами.
Стороны положительно оценили процесс установления партнерских связей между городами и областями Армении и Италии. В частности, недавно был пописан Меморандум о дружбе и сотрудничестве между армянским городом Гюмри и итальянским Нардо, было положено начало сотрудничеству Нардо с армянским городом Аштарак.
Собеседники обсудили возможности расширения децентрализованного сотрудничества, констатировав наличие большого потенциала для развития партнерских связей в данном формате. Посол Италии выразил готовность поддерживать все инициативы, направленные на углубление двусторонних контактов.