Ռուբիկ Հակոբյան. Իշխանական թևի լռությունը «բավականին աղմկոտ» էր 02/07/2014 11:44 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ առաջին քառօրյայում ոչ իշխանական խմբակցությունների կողմից նախաձեռնած գազի ոլորտում առկա խնդիրներն ուսումնասիրելու նպատակով ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծմանը կոալիցիան դեմ արտահայտվեց: Այդպես էլ իշխանությունը չպատասխանեց, թե ինչու է Սահմանադրությամբ և օրենքների խախտմամբ հայ-ռուսական գազի վերաբերյալ համաձայնագիր կնքել:
Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը` հավելելով, որ իշխանական թևը լռեց, բայց այդ լռությունը «բավականին աղմկոտ» էր:
Ինչ վերաբերում է առաջիկայում այդ ոլորտին վերաբերող հարցերի քննարկում անցկացնելու վերաբերյալ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախորդ օրը արված հայտարարությանը, ապա Ռ.Հակոբյանը այստեղ «քմահաճություն» է տեսնում: Ըստ նրա՝ եթե տեսնում էին քննարկման անհրաժեշտություն, այդ դեպքում ինչու չմասնակցեցին:
«Բայց մենք մեր տեսակետը կարտահայտենք»,- վստահեցրեց Ռ.Հակոբյանը:
Իշխանափոխության հարց բարձրացնելու հավանականության կապակցությամբ էլ «Ժառանգության» ղեկավարը նշեց, որ եթե իշխանությունը չի գիտակցում, թե ինչ է կատարվում երկրում, ոչ իշխանական ուժերը կարող են միավորվել և հասնել արդյունքի:
Նա վստահեցրեց, որ «Ժառանգություն»-ը կողմ է կոնսոլիդացիային և գտնում է, որ միակ ճանապարհը իշխանափոխությունն է, ավելի ստույգ` իշխանական համակարգի ամբողջական փոփոխությունը:

Депутат от “Наследия” Р. Акопян расслышал кое-что в “красноречивом молчании” правящего крыла по поводу “газового вопроса” 02/07/2014   12:18  |  Актуальная тема
Коалиция высказалась против инициативы непровластных фракций о создании временной комиссии по изучению существующих в газовой сфере проблем. Власти так и не ответили, почему с нарушением Конституции РА и законов были заключены армяно-российские соглашения по газу.
Об этом в ходе сегодняшнего брифинга заявил руководитель парламентской фракции “Наследие” Рубик Акопян. Он также отметил, что правящее крыло промолчало, однако это молчание оказалось довольно красноречивым.
Что касается заявления спикера парламента Овика Абраамяна о проведении в ближайшее время дискуссии по газовому вопросу, то Р. Акопян усмотрел в нем “прихоть”. По его словам, они видели необходимость в обсуждении, то почему не приняли в нем участия.
“Мы еще выскажем свою точку зрения”, -заверил Р. Акопян.
Руководитель фракции “Наследие” по поводу вероятности затрагивания вопроса о смене власти отметил, что, если власть не осознает, что происходит в стране, то непровластные силы могут сплотиться и достичь результата.
Он заверил, что “Наследие” за консолидацию и считает, что единственный выход из положения заключается в смене власти, а конкретнее -  в полной смена системы власти.