Էրդողանն ու Մերկելը խոսել են Հայոց ցեղասպանության մասին 02/07/2014 14:21 | Միջազգային լրահոս
Թուրքական «Հյուրիյեթը» մանրամասներ է ներկայացրել օրերս տեղի ունեցած Էրդողան-Մերկել հանդիպումից: Թերթը տեղեկանում է, որ թուրք ու գերմանացի ղեկավարները խոսել են Թուրքիայում առաջիկայում տեղի ունենալիք նախագահական ընտրություններին Էրդողանի առաջադրվելու, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ընտրությունների մասին Մերկելի հարցին Էրդողանը մի պահ հապաղել է պատասխանել, ինչի ընթացքում Մերկելն հումորով ասել է. «Խոստանում են ոչ ոքի չեմ ասի»:
Այնուամենայնիվ Էրդողանը կոնկրետ պատասխան չի տվել ասելով. «Այս պահին մեր օրակարգում մարտի 30-ի (ՏԻՄ) ընտրություններն են: Մյուս թեմային (նախագահական ընտրություններ) կանդրադառնանք այն ժամանակ, երբ այն օրակարգային կդառնա»:
Հանդիպման օրակարգից դուրս չի մնացել նաև Հայոց ցեղասպանության թեման, որն, ինչպես «Հյուրիյեթն» է նշում, կողմերի միջև սառնություն է առաջացրել: Թեմային առաջինն անդրադարձած Էրդողանն ասել է. «1915 թվականի դեպքերի 100-ամյակի համար ձեր բյուջեներին վճարումներ են հատկացվում: Այդ խնդրի նկատմամբ ավելի զգայուն պետք է լինեք: Անհրաժեշտ է, որ զգուշացնեք ձեր խմբին»:
Մերկելն ի պատասխան ասել է. «Գերմանիան ժողովրդավարական երկիր է, չենք կարող միջամտություններ անել: Թուրքիային էլ անհրաժեշտ է առերեսվել պատմության հետ: Հայաստանում ապրող հայերին չպետք է նույնացնել այն հայերի հետ, որոնք ստիպված են եղել ցրվել աշխարհի տարբեր երկրներով մեկ: Հայաստանի հայերը դժվար կացության մեջ են: Թուրքիան պետք է բացի Հայաստանի հետ սահմանը»:
Էրդողանն էլ արձագանքել է Մերկելի խոսքերին ասելով. «Ուզում եք մեզ ստիպել, որ ընդունենք մի բան, որը չենք արե՞լ: Մենք պատմաբանների առաջ բացել ենք մեր բոլոր արխիվները: Ամբողջ աշխարհին գալու և ուսումնասիրելու կոչ ենք արել, սակայն ոչ ոք չի եկել: Թուրքիայի նկատմամբ անարդար մի եղեք»:

Канцлер Германии призвала премьер-министра Турции взглянуть в лицо собственной истории и открыть границу с Арменией 02/08/2014   11:03  |  Международные новости
Канцлер Германии Ангела Меркель призвала премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана встретиться лицом к лицу со своим историческим прошлым, сообщает турецкая газета "Hurriyet".
В публикации, в частности, говорится, что в ходе официального визита в Германию Эрдоган предупредил Меркель и партию «”Христианско-демократический союз” проявить предусмотрительность в вопросе предстоящей 100-летней годовщины Геноцида армян.
“Мы располагаем информацией, что в следующем году Вы намерены выделить средства из госбюджета на мероприятия в вашей стране по случаю 100-й годовщины событий 1915 года “, - отметил Эрдоган в беседе с Меркель. “Я советую проявить предусмотрительность в вопросе и предостеречь вашу партию”.
В ответ А. Меркель заявила турецкому лидеру, что Германия является демократической страной, и ее правительство не может вмешиваться в процесс принятия подобных решений. “Турция должна смириться со своей историей. Мы не можем сравнить армян, проживающих в Армении, с теми армянами, которых расселили по всему миру”, - подчеркнула канцлер Германии. Меркель так отметила, что граждане Армении живут в тяжелейших условиях, и призвала премьер-министра Турции разблокировать границу.
‘Вы заставляете нас принять то, чего мы не совершали”, - отреагировал на слова Меркель Эрдоган и добавил, что они открыли для всех доступ ко всем турецким архивам. “Вы несправедливы к Турции”, - заявил Эрдоган.