Բանակում ծեծի հերթական գործը հասավ դատարան 02/07/2014   10:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բանակում գրանցված ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հերթական դեպքով հարուցված քրեական գործի դատավարությունն այսօր մեկնարկում է Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում:
Ամբաստանյալի աթոռին 23-ամյա Աշոտ Պետրոսյանն է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ  ծառայելով ՀՀ ՊՆ N զորամասում, որպես հրետանային դիվիզիոնի 1-ին մարտկոցի 1-ին հրանոթի հրամանատար, կոչումով սերժանտ, ծեծի է ենթարկել ժամկետային զինծառայող, շարքային Վ. Պասկևիչյանին:
Գործի նյութերի համաձայն՝ դեպքը տեղի է ունեցել  2013թ. նոյեմբերին՝  զորամասի հրաձգարանում:
Ինչպես գրված է մեղադրական եզրակացության մեջ, սերժանտը «զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ, բռնություն է գործադրել իր նկատմամբ ստորադաս հանդիսացող նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Վ. Պասկևիչյանի նկատմամբ»:

Сержант ВС Армении оказался на скамье подсудимых за избиение солдата-срочника 02/07/2014 11:16 | Актуальная тема
Сегодня в суде общей юрисдикции административных районов Эребуни и Нубарашен г. Ереван начинается судебный процесс по уголовному делу, возбужденному по очередному факту неуставных взаимоотношений в армии.
На скамье подсудимых – 23-летний Ашот Петросян. Ему предъявлено обвинение в том, что он в ходе несения службы в N-ской воинской части МО РА в качестве командира 1-го орудия первой батареи артиллерийской дивизии, сержант по званию, избил солдата-срочника, рядового В. Паскевичяна.
Согласно материалам дела, инцидент произошел в ноябре 2013г. на военном полигоне.
Как отмечается в обвинительном заключении, сержант в связи с исполнением обязанностей военной службы применил насилие в отношении подчиненного – военнослужащего той же воинской части, рядового В. Паскевичяна.
Уголовный кодекс за совершение данного деяния предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком от 4 до 8 лет.